Volby Home English

Zakázali LiRA, rektor Jihočeské univerzity nechápe vysokoškolský zákon

11. 3. 2002 - LiRA

Univerzita nepovolila diskusi s účastí politické strany

12.3.2002, Lidové noviny, strana: 06

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Ve snaze zachovat neutralitu akademické půdy nepovolila Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích veřejnou diskusi o roli liberalismu v české politice. Diskusi chtěl včera na univerzitě uspořádat Institut Karla Havlíčka Borovského, který pozval zástupce Liberální reformní strany (LiRA). "Myslím, že strany mají dostatek příležitostí jinde," řekl rektor univerzity František Střeleček. Univerzita nebude bránit studentům v účasti na podobných diskusích mimo akademickou půdu. "Jakmile bychom to ale povolili na univerzitě, dostali bychom se do palby jednotlivých politických stran," uvedl.

LiRA, která chce kandidovat ve volbách do sněmovny, považuje rektorův postoj za neuvážený a opatrnický. V prohlášení pro tisk se odvolává na fakt, že činnost univerzity se hradí z veřejných peněz a škola svým rozhodnutím brání "jednomu z hlavních cílů studia svobodnému a kritickému přístupu k informacím". Střeleček s tím ale nesouhlasí. "Nakonec se dostanete před volbu, komu dát prioritu, a to já odmítám," dodal.

Zrušili politickou diskusi

12.3.2002, Právo, strana: 10

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Diskusi o liberalismu v české politice naplánovanou na včerejšek na půdě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JČU) zrušil rektor univerzity František Střeleček z důvodu nepolitičnosti akademické půdy. To rozčílilo především zástupce Liberální reformní strany, kteří byli na debatu, kterou naplánoval institut K. H. Borovského, pozváni. "Myslím, že strany mají dostatek příležitostí jinde," ohradil se rektor a dodal, že univerzita nebude bránit studentům v účasti na podobných diskusích mimo akademickou půdu.

Univerzita nepovolila politickou diskusi na své půdě

12.3.2002, HN, strana: 02

Ve snaze zachovat neutralitu akademické půdy nepovolila Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích veřejnou diskusi o roli liberalismu v české politice. Diskusi chtěl včera uspořádat Institut Karla Havlíčka Borovského, který pozval zástupce Liberální reformní strany. "Myslím, že strany mají dostatek příležitostí jinde," řekl rektor univerzity František Střeleček.