Volby Home English

Proč jsou "malí" bez šancí?

23. 5. 2002 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

V letošních volbách kandiduje do Poslanecké sněmovny 29 subjektů (některé nekandidují ve všech krajích a jiné odmítly zaplatit kauce, za což jim nebudou vytištěny volební lístky).
Ze sedmi v parlamentu zastoupených stran: ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, US-DEU, ODA a ČSNS, má jen prvních pět jistou účast v příští sněmovně. Šance ostatních jsou mizivé. Proč je tomu tak?

Volební zákon

Parlament v průběhu volebního období „změkčil“ podmínky pro kandidování stran do Poslanecké sněmovny, např. snížil kauce z 200 tisíc na 15 tisíc za jednotlivý kraj. Strana dostane peníze za kampaň (100 Kč/hlas) již při zisku 1,5% hlasů, minule 3%.
Parlamentní strany to udělaly geniálně. Zdánlivě pomohly malým, ve skutečnosti oslabily svoje vážné konkurenty otevřením prostoru pro politický folklór. Výsledkem je, že místo 13 stran v roce 1998, jich dnes kandiduje více než dvojnásobek. Staré dobré „rozděl a panuj“ opět došlo uznání.

Financování stran

Současný způsob financování politických stran konzervuje politický systém. Strany, které mají poslance a senátory dostávají ročně 900 tisíc za každého z nich (Ústavní soud odmítl původní zvýšení z 500 tisíc na 1 milión). Za krajské mandáty je příspěvek 250 tisíc ročně (47 mandátu získaly v roce 2002 neparlamentní strany). Strany zvolené do Poslanecké sněmovny navíc získávají peníze na provoz ve výši 10 miliónů ročně. A to stále hovoříme o oficiálních penězích. Jen odhadovat můžeme výši „provizí“ za vhodná rozhodnutí v parlamentě (grippeny), vládě (privatizace), v krajích a obcích (stavební zakázky). Parlamentní strany mohou do volební kampaně „nalít“ desítky (s neoficiálními i stovky) milionů na hájení získaných pozic.

Osobnosti

Média

Řešení

Chceme-li skutečně otevřít politický systém novým stranám je vhodné:
a) snížit uzavírací klauzuli z 5%, např. na 2,5%
b) zrušit klauzuli 1,5% pro placení příspěvku na volební náklady
c) snížit či zrušit příspěvky politickým stranám za mandát z 900 tisíc, např. na 300 tisíc
d) otázku nedostatku politických osobností lze nejlépe řešit zavedením přímé volby starostů, ta by začala politické osobnosti generovat (dnes máme přes 6200 obcí)

Přes výše uvedené, je třeba uvést, že neúspěch malých stran je z velké míry zapříčiněn i jejich chybami.

a) názorově blízké strany si konkurují (např. ODA, Naděje, Cesta změny, ČSNS)
b) chybí jim pozitivní „poselství“ proč je volit
c) fungují velmi neprofesionálně
d) část z nich nelze brát vážně
e) opakují staré chyby