Volby Home English

Bude Hana Marvanová novou předsedkyní ODS?

10. 8. 2002 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

Hledání nového předsedy ODS může skončit. Černým koněm se může stát Hana Marvanová. Titulek a uvodní věty mohou působit absurdně, zkusme však uvažovat bezpředsudečně.

ODS nezbytně potřebuje a nesměle hledá nového předsedu. Musí to být osoba věrohodná pro veřejnost a členové ODS ji musí být schopni akceptovat. Jan Zahradil několikrát uvedl, že svého nástupce na postu předsedy ODS si má Václav Klaus vybrat sám. Václav Klaus veřejně nabídl Haně Marvanové, aby se vrátila do ODS. První podmínka je splněna.

Hana Marvanová dokázala mnohé. Dovedla svojí stranu do vlády a přitom si zadala se socialisty méně než ODS. Budoucí pravicová vláda se ztěží obejde bez lidovců a z komunikace s nimi má bohaté zkušenosti. Udržela si věrohodnost a oblibu u veřejnosti. Je ve vysoké státní funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Mluví o integraci pravice. Vzdala se stranické funkce, takže je k "dispozici". Druhá podmínka je splněna.

Pravici (ODS a US-DEU) dnes chybí fantazie a odvaha učinit neotřelá řešení. Jde nejen o oblast programovou (euthanázie, návykové látky, imigrace, daně, přímá volba starostů, atd.), sebedefiniční (liberalismus vs konzervativismus, reformy v 90.letech), ale především o persony ve vedení stran.

S Hanou Marvanovou v čele by ODS začala novou éru. Je na to však připravená?