Volby Home English

Petr Nečas je nadějí ODS

25. 11. 2002 - Milan J. Hamerský, předseda LiRA

Rozhodnutí Petra Nečase ucházet se o funkci předsedy ODS přichází v pravý čas. Po překvapivém odstoupení E.Tošenovského od kandidatury, musela mnohé členy ODS a všechny příznivce pravicové politiky zachvátit beznaděj. Snížila se šance na ukončení vlády levice. ODS, která v každých volbách dopadne hůře než v těch minulých, potřebuje v čele člověka schopného rozbít svírající se kruh izolace vytvořený kolem ODS. Potřebuje vytáhnout nové lidi z regionů a naučit se efektivně spolupracovat s ostatními stranami pravice a středu. Lidí, kteří toho jsou schopni není mnoho. P.Bém bojuje vlastní bitvu s pražskou ODS a hrozí mu osud Jana Kasla, který neuspěl proti "pražské rodině ODS". Někteří hejtmani ODS, např. Bendl (Střední Čechy), Tošenovský, si kandidaturu rozmysleli.

Dosavadní kandidáti jsou pro post předsedy ODS nevhodní. Miroslava Němcová má dobře naučenou frazeologii ODS (MN: "při vědomí vážné odpovědnosti ODS za fungování vyváženého politického systému České republiky,"), ale jinak je to prázdná nádoba, bez vlastního nápadu, umně přitakávající názorům V. Klause.
Senátor Mirek Topolánek je úspěšným regionálním lobbistou používajícím chlapácké výrazy ("budoucí předseda ODS musí být chlap s kulema"), aby zakryl vlastní nečinnost ve vedení ODS.
Místopředseda ODS Jan Zahradil byl jediným vážným kandidátem. Je to jiná liga než Němcová nebo Topolánek. Pro ODS by však byl mimořádně nevhodný z důvodů krajní názorové profilace a nízké popularity u veřejnosti i médií.

Petr Nečas není (zatím) mediální hvězdou, někdo by mohl říci, že je to podobný "suchar" jako Vladimír Špidla. Zastával exekutivní funkci náměstka ministra obrany, léta je poslancem a místopředsedou ODS. Má obrovský přehled nejen o zahraniční a bezpečnosti politice, ale i o politické filosofii (viz např. jeho skvělý text v publikaci "Česká konzervativní a liberální politika", CDK 1999). Má v sobě optimální míru loajality k ODS a schopnosti vidět její slabiny. Program, který představil 20.11.2002 ( http://www.ods.cz/021120-tz.html ) je hodně obecný, přesto v krátkosti navrhuje potřebné změny ODS.

Nečasovi se často vyčítá selhání, kdy pod nátlakem souhlasil s přijetím funkce ministra vnitra, kterou záhy z rodinných důvodů odmítl. Byl členem volebně neúspěšného vedení ODS a často obhajoval nehajitelné kroky vedení ODS. Zdá se však, že z možných kandidátů na předsedu ODS má největší předpoklady otočit trend poklesu podpory ODS a zbavit ji nálepky nevolitelnosti. Jeho hlavním úkolem je připravit ODS na supervolební rok 2004 (kraje, Senát, Evropský parlament). Pokud získá podporu P.Béma má velkou šanci uspět. Pro českou pravici by to byla dobrá zpráva.