Volby Home English

Je čas na 6 měsíční vojnu

20. 2. 2003 - Milan J. Hamerský, předseda IKHB

Skupina šesti senátorů předložila návrh na zkrácení základní vojenské služby ze současných 12 na 9 měsíců. Krátce potom oznámil poslanec Petr Nečas, že sám připravuje obsáhlejší legislativní změny, které počítají s 6 měsíční základní vojenskou službou. Ministerstvo obrany přišlo s výrazným snížením počtu odvedenců již v tomto roce. Vše přichází s ročním odstupem od předvolební situace, kdy se ODS, ČSSD a "zbytková" Koalice předbíhaly v tom, kdo navrhne větší zkrácení základní vojenské povinnosti.

Uplynul rok a nic se nestalo. Zatím co o reformách souvisejících s penězi se vedou dlouhotrvající diskuze ohrožující existenci vlády, armáda zůstává stranou. Všichni přece chceme, abychom byli platnými členy NATO. Navíc je tu kritická situace v Iráku, ministr Tvrdík je populární, start reformy armády byl ohlášen, tak co by kdo ještě chtěl?

To, že desítky tisíc mladých mužů tráví nedobrovolně rok svého života často v absurdním a ponižujícím prostředí nepříliš změněném od dob Černých baronů a Tankového praporu nikoho nezajímá. Rovnost před zákonem je skandálním způsobem porušována praxí. Jakto, že nikomu nevadí vymáhání plnění zákonné povinnosti po méně než 30% adresátů této povinnosti? Vojenské správy bez jakéhokoliv právního podkladu rozhodnou o povolání či nepovolání tisíců mladých mužů. Protiústavnost a prostor pro korupci tu jdou ruku v ruce.

Důstojným a realistickým řešením celé situace je co nejrychlejší zkrácení vojny na 6 měsíců a úplné ukončení základní vojenské služby do června 2004. Nedávné výroky ministra obrany o tom, že nejsou peníze na výcvik záklaďáků, jen potvrzují nesmyslnost pokračování současného stavu.

Jako spoluautor senátního návrhu vím, že text novely byl připraven tak, že může být projednán a schválen velmi brzy. V průběhu projednávání počítáme s úpravou návrhu na 6 měsíců. Chceme, aby šli domů dříve již ti, kteří nastoupili na vojnu v říjnu 2002. Politici by si měli vzpomenout na své předvolební sliby a ulehčit nesnadnou situaci desetitisícům mladých mužů a jejich rodinám.