Volby Home English

V kampani jsou opět milióny

19. 9. 2003 - Rovnost

Kolik dají strany na kampaň:
LIRA - Jiří Löw více než 500 000
ODS - Karel Jarůšek asi 500 000
KDU-ČSL - Rostislav Slavotínek asi 400 000
ČSSD - Marie Součková méně než 300 000
Nezávislí - Jiří Vachek více než 200 000
KSČM - Daniel Borecký přibližně 50 000
Poznámka: Částky jsou prozatím jen přibližné a většinou nezahrnují příspěvky samotných kandidátů či mimořádné sponzorské dary.

(Brno) Statisícové částky na kampaň bude muset vynaložit každá politická strana, která chce se svým kandidátem uspět v doplňovacích volbách do Senátu v brněnském obvodu číslo 58. Volby se tu konají 7. a 8. listopadu. Strany proto musí co nejdřív zahájit volební kampaň a představit svého kandidáta občanům. Podle orientačního průzkumu Rovnosti vloží do propagace svého kandidáta nejvíce peněz Liberální reformní strana (LIRA), která nominovala nestraníka Jiřího Löwa. "Počítáme nejméně s půl milionem korun,"říká Milan Hamerský, předseda strany, jejíž členové by se stále dali spočítat na prstech, ale přesto už má jednoho senátora. Loni totiž liberálové uspěli s rektorem Jiřím Zlatuškou. Právě státní příspěvek za senátora umožňuje LiRA přistupovat ke kampani velkoryse. Hamerský však upozorňuje, že asi polovina sumy půjde z kapsy samotného kandidáta a jeho přátel. LiRA již má reklamu v městské hromadné dopravě, připravuje volební noviny a happeningy.

ODS si na kampaň chystá přibližně stejnou částku. "Do detailu jsme to však ještě nepromýšleli. Každému kandidátovi je třeba ušít kampaň na míru,"uvedla místopředsedkyně brněnské organizace ODS Filipi a připomněla, že občanští demokraté kandidáta zvolili až ve středu večer. O něco méně, asi 400 tisíc korun, do kampaně vloží lidovci, kteří navrhli náměstka primátora Slavotínka. "Je běžné, že něco přispěje i sám kandidát," připomněl tajemník KDU-ČSL.

Překvapivě nízkou částkou, přibližně 300 tisíci korun, chce podpořit kandidaturu ministryně Marie Součkové vládní ČSSD. Zhruba 80 procent této částky přijde z pražského ústředí, svým dílem přispěje i krajský výbor, městský výbor a sama Součková. Podle místopředsedy klubu zastupitelů ČSSD Jeronýma Tejce není výše příspěvku z ústředí nijak ovlivněna postavením a stranickou funkcí Součkové."Ten podíl ústředí a regionu je běžný. Finance strany jsou centralizovány, centrum je poté přerozděluje dále,"uvedl. S dvěma sty tisíci korun může v kampani počítat kandidát politického hnutí Nezávislí. Nezávislí si každopádně nebudou moci dovolit tak velkorysou kampaň, jakou měl jejich kandidát Železný v minulých volbách ve znojemském obvodu. "Této skromné částce bude přizpůsobena i kampaň. Půjde především o letáky,"uvedl šéf hnutí Horák.

Nejméně peněz hodlá do volební loterie "vsadit"KSČM. Její kandidát Borecký může podle instruktora ÚV KSČM Sáckého počítat s 50 tisíci korun, které ústřední výbor uvolňuje všude tam, kde strana staví svého kandidáta.