Volby Home English

Mladý liberál Hamerský: Věříme v normální soutěž

15. 1. 2004 - HN-příloha

Studenti, kteří se vrhají do politiky, zneužívají akademickou půdu
Mladí politici, kteří ještě studují a jsou členy přidružených organizací oficiálních stran, na vysokých školách organizují konference, přednášky či semináře. A protože podle zákona o vysokých školách nesmějí na akademické půdě politické strany působit, činí tak pod názvem občanských sdružení.

Zájem studentů o politická sdružení, v jejichž čele stojí jejich vrstevníci, do jisté míry vysvětlil i listopadový průzkum agentury GfK: 71 procent respondentů v něm potvrdilo, že není spokojeno se současnou nabídkou politických stran a 41 procent dotázaných dokonce mínilo, že na české politické scéně existuje prostor pro novou stranu.

Liberálně reformní strana (LiRA) vznikla v lednu 2002 jako reakce na zhroucení Čtyřkoalice. Přestože má jen sedm členů, byl za ni do Senátu zvolen nestraník Jiří Zlatuška. Je tak vlastně srovnatelná se sice početnější, ale obdobně výkonnou ODA. Mladí liberálové požadují třeba rovnou patnáctiprocentní daň, důchodovou reformu, posílení vlivu rodičů na jmenování nebo volbu ředitelů mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, snížení počtu ministerstev a členů vlády, zrušení přestupkové imunity ústavních činitelů nebo snížení počtů státních úředníků do čtyř let na polovinu. LiRA by ráda po vzoru Nizozemska legalizovala lehké drogy, zavedla registrované partnerství nebo eutanázii, privatizovala podniky s podílem státu včetně ČEZ, pošty nebo Telecomu.

Předseda LiRy politolog a právník Milan Hamerský říká: "Nechci budovat nějakou liberální utopii, ale převzít ze světa recepty, které fungují, ne nějaké pohádky. Nový Zéland za dva roky snížil počet státních úředníků o polovinu." Na otázku, jestli podle něho žijeme ve státě, který nutí své občany chovat se nesvobodně, reaguje předseda LiRy jednoznačně: "Někdo tady třeba chce, aby se jeho dítě jmenovalo Půlnoční bouře. Co je na tom? U nás mu do bytu vlítnou sociální úředníci a dítě mu odvezou. Neuvěřitelné. Nebo u nás chtějí pracovat tisíce Ukrajinců, což je skvělé, a my je tady honíme policií a ukazujeme v televizi, jak jsme chytili v noci Ukrajince někde na ubytovně.“ "

Program Liberálně reformní strany je podle jejího předsedy konzistentní, i když někdy trochu libertariánský. Mladí pravicoví liberálové mají blízko nejen ke středové Unii svobody, ale také k ODS. "Byl bych rád, kdyby se privatizovala ČT 1 a Český rozhlas. Zůstat by měla jen ČT 2 a ČRo 6 a ty by platil přímo státní rozpočet. Koncesionářské poplatky jsou absurdní. Když stát chce informovat lidi o menšinách, o kultuře a chce na to ročně dát nějaké peníze, ať na to má jeden televizní a jeden rozhlasový kanál," rozvíjí Milan Hamerský třeba mediální politiku LiRA. V programu ale není zmíněno celoplošné vysílání ČRo 3, které se zaměřuje na klasickou hudbu a literaturu, nebo zahraniční vysílání ČRo 7. Najde se někdo, kdo by koupil a provozoval takto menšinové vysílání? "Do detailu nemáme program doladěný, teď řešíme velké věci. Třeba se nám nelíbí udílení koncesí pro vysílání nějakou radou. Měla by na to být normální soutěž."

A jak by se LiRA vyrovnala s faktem, že současného voliče více oslovují oponenti liberalismu - komunisté? Politolog a mladý politik Milan Hamerský navrhuje, že by komunisté měli byt ve vládě. „Když je někdo silný a oslovuje nějakou sociální skupinu a zůstává přitom v permanentní opozici, nabalí na sebe nespokojence a začne politické spektrum blokovat. S desetiprocentními komunisty se ještě jednat nemusí, osmnáctiprocentní KSČM už ale blokuje sněmovnu a nelze ji ignorovat.“ Chybou podle šéfa LiRA je, že se naši komunisté nereformovali, že se děsí slovenského modelu, kde se komunisté přejmenovali a jako politická stana vymřeli. Polský model - ovládnutí levice komunisty - by se u nás ale také nepovedl, protože tady má sociální demokracie silnou tradici. „Strategie nás liberálů je snažit se je nenásilně porazit v soutěži,“ pokračuje Hamerský, „jakmile ale jednoho z hráčů postavíte mimo tuto soutěž, je to špatně. Kdyby byli vtaženi do vlády, dopadli by podle mne stejně jako Haider v Rakousku, samozřejmě by nesměli dostat Ministerstvo vnitra. To je ale zodpovědnost sociální demokracie, ta musí komunisty vtáhnout do vlády.“

A jak vidí Milan Hamerský svou budoucnost v politice a budoucnost svých sedmi liberálů? „Jestli nás to časem vtáhne do ODS, protože budeme chtít dělat politiku s praktickými důsledky, nebo jestli se nám podaří stabilizovat šest sedm procent pro středovou liberální stranu, to je otázka. Ale máme čas, jsme mladí a nechytáme poslední vítr jako někteří politici. Hodně věříme na soutěž v politice.“

celý článek