Volby Home English

Média o kandidátovi LiRA BD

11. 2. 2004 - Právo, LN

11.2. Právo : Na prezidenta NKÚ Dvořák nedosáhne
PRAHA - Unionistický kandidát na prezidenta Nejvyššího kontrolní úřadu Bohdan Dvořák se vítězství nejspíš nedočká. Podporu může získat možná od některých lidoveckých poslanců, ale ostatní strany mají své kandidáty.
"Neplatí žádná koaliční dohoda. Dokonce je možné, že naši poslanci se budou rozhodovat samostatně," řekl včera na dotaz Práva místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Nechtěl tak podle svých slov předjímat ani vylučovat podporu Dvořákovi.
Ten je přesvědčen, že funkce šéfa NKÚ by se neměla stát předmětem politických dohod. Přiklání se k "odborné a fundované volbě někoho, kdo ten úřad zase rozjede". Úřad nemá hlavu od loňského června.
Dvořák byl v letech 1993-2002 ředitelem územního odboru NKÚ. Včera varoval, že pokud se i nyní Sněmovně nepodaří zvolit prezidenta NKÚ, hrozí, že tato instituce nemusí dostatečně ohlídat využívání peněz z evropských fondů.
Dvořák, který byl jednu dobu místopředsedou ODS, chce podle svých slov oslovit občanské demokraty, aby ho podpořili. Šéf poslaneců ODS Vlastimil Tlustý však Právu řekl, že trvají na Miroslavu Benešovi. Argumentoval tím, že bývalý prezident Lubomír Voleník byl členem ODS a že v civilizovaných zemích jsou kontrolní funkce svěřovány opozici.
Šéf soc. dem. frakce Petr Ibl potvrdil, že jdou do voleb s viceprezidentem NKÚ, exposlancem ČSSD Dušanem Tešnarem. Komunisté trvají na svém kandidátovi, poslanci Karlu Vymětalovi. Šéf klubu Pavel Kováčik Dvořáka označil za ryze politického kandidáta, navíc z "odcházející garnitury", která mu chce dát "trafičku".

11.2.2004, LN: Hra o důvěru
Šéfa NKÚ vybírají strany. A v tom je potíž

Nečekané a věru předčasné smrti někdejšího prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíra Voleníka je třeba hluboce litovat. A také stavu demokracie v Česku. Stane se, že umře vedoucí figura, jenže od demokratického systému očekáváme, že nebude závislý na jednotlivcích. Čekáme, že bude mít nastavené mechanismy, jež vyberou odpovídajícího nástupce. Lubomír Voleník byl dobrý člověk, tak jaký problém, copak v Česku není žádný jiný dobrý člověk, který by ho nahradil?
Potíž je v tom, že ho vybírají politické strany a že hodnota Voleníka spočívala mimo jiné v tom, že měřil všem stejně, bez ohledu na vlastní stranickou příslušnost. Byl nezávislý, v tom tkvěla jeho síla a tím - paradoxně - ztížil situaci eventuálnímu nástupci. Protože, jak to vypadá, dalšího nezávislého kontrolora si nad sebou politické strany nepřejí, a pokud ano, nedávají to najevo. A pokud to říkají, sotva kdo jim věří.
Bohdan Dvořák je jeden ze čtyř kandidátů, o kterých bude sněmovna rokovat. Proti němu stojí komunista Karel Vymětal, za ODS Miroslav Beneš a za ČSSD Dušan Tešnar. Dvořák má zkušenosti z práce v NKÚ a svým dosavadním počínáním, včetně působení na politické scéně, a to je co říct, si získal a hlavně udržel důvěru veřejnosti. Stojí za ním Unie svobody, že by to byl průvodce na cestě do propasti? Sociální i občanští demokraté by pro něho mohli zvednout ruku, jenže by to znamenalo takovou míru sebezapření až svatosti, jakou budou snad předstírat, až stanou před soudnou stolicí Boží. Zatím jsou nohama na zemi a sympatičtější jsou jim politické kšefty. Varianta Tešnar jako šéf a Beneš coby jeho viceprezident, ta se k současným móresům hodí více.
Kdyby k tomu došlo, neznamenalo by to automaticky pro NKÚ katastrofu. Jenom by se ta stranická nezávislost ocitla v prapodivném světle a v něm by byly zkoumány a posuzovány všechny další kroky úřadu. Zvolení Dvořáka by byl pro naši demokracii povzbudivý signál. Pokud to bude ve stylu "já na bráchu" a z voleb vzejde tandem Tešnar - Beneš, řekneme si, že věci jsou takové, jaké jsou.