Volby Home English

Média o T. Ježkovi

18. 2. 2004 - MfD, Právo, HN, ČTK

MfD, Právo, HN, ČTK

18.2.04 mf Dnes: Otec kuponové privatizace chce zpátky do politiky
Praha Otec kuponové privatizace a bývalý vlivný politik dvou pravicových stran ODA a ODS Tomáš Ježek zvažuje, že se vrátí do politiky. „Mám takové ambice. Uvažuji o senátních volbách,“ prohlásil včera. Potvrdil, že by kandidoval zřejmě jako nezávislý na kandidátce neparlamentní Liberální reformní strany. „Ale zatím je to jen v plenkách. Musím to pořádně promyslet a hlavně to musím říci doma. Až se to manželka dozví z novin, tak mě asi zabije,“ dodal.

Ježek, který opustil politiku v roce 1996, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu za ODS, působil postupně jako ministr pro privatizaci, šéf Burzy cenných papírů a v roce 2002 jako člen prezidia Komise pro cenné papíry. Nyní přednáší na Vysoké škole ekonomické.

O návratu do politiky začal Ježek uvažovat těsně poté, co ho soud očistil od nařčení bývalé Zemanovy vlády, která ho v roce 1998 označila za trestně odpovědného za údajně nevydařenou privatizaci pražského podniku Čokoládovny. Ježek podal na vládu žalobu, protože policie pochybnosti o privatizaci firmy nepotvrdila. Vláda se má podle verdiktu soudu Ježkovi veřejně omluvit. Zatím se to však nestalo. „Vyzývám vládu, aby přestala otálet a omluvila se mi,“ řekl.

Mluvčí vlády Anna Veverková uvedla, že vláda nemá problém s omluvou. „Úřad vlády čeká jen na to, až rozhodnutí soudu dorazí poštou,“ prohlásila mluvčí.

Ježek řekl, že se měl stát obětí akce Čisté ruce, kterou v roce 1998 vyhlásil expremiér Miloš Zeman. „Zeman totiž tehdy zašel za předsedou Senátu Pithartem a řekl mu: "Hádej, kdo bude první na seznamu akce Čisté ruce? Tomáš Ježek.“ S exministrem Jaroslavem Baštou, který akci Čisté ruce vedl, si prý Ježek už všechno vysvětlil. „Bylo mi ho líto. On za to nemohl. Vyříkali jsme si to,“ uvedl Ježek.(autor: JAROSLAV KMENTA)


18.2.04, Právo: EXMINISTR PRIVATIZACE
Tomáš Ježek (63) bude zřejmě kandidovat do Senátu jako nezávislý. Podporovat by jej měly ODA, Cesta změny, Evropští demokraté i vládní Unie svobody. Ježek spolupracuje s Liberální reformní stranou, která již má senátora rektora Jiřího Zlatušku.


18.2.04, HN: Exministr Ježek chce kandidovat do Senátu Bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek uvažuje o návratu do politiky. Jako nezávislý kandidát chce jít do senátních voleb. Řekl to včera na tiskové konferenci pořádané Liberální reformní stranou (LiRA). LiRA o společných kandidátkách začala s dalšími devíti malými pravicovými stranami jednat minulý týden. "Zatím je to ve stavu zrodu," řekl Ježek na dotaz, ve kterém obvodu by chtěl na podzim kandidovat.

V prosinci se Ježek soudně domohl omluvy za pět let staré výroky exministra Jaroslava Bašty o údajné zodpovědnosti za nečistou privatizaci Čokoládoven Praha. Podle rozhodnutí soudu se má jednomu z autorů malé privatizace omluvit vláda. Ta podle mluvčí kabinetu Vladimíra Špidly Anny Veverkové pouze čeká na pravomocné soudní rozhodnutí.


17.2.04, CTK: Exministr Ježek po očištění jména uvažuje o návratu do politiky
PRAHA - Bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek, kterého soud zatím nepravomocně očistil od pomluvy za neprůhlednou privatizaci pražských Čokoládoven, uvažuje o návratu do politiky. Jako nezávislý kandidát chce jít do senátních voleb. Řekl to dnes na tiskové konferenci pořádané Liberální reformní stranou (LiRA). LiRA o společných kandidátkách začala s dalšími devíti malými pravicovými stranami jednat minulý týden. "Zatím je to ve stavu zrodu," řekl Ježek na dotaz, ve kterém obvodu by chtěl na podzim kandidovat.

Loni v prosinci se Ježek soudně domohl omluvy za pět let staré výroky exministra Jaroslava Bašty o údajné zodpovědnosti za nečistou privatizaci Čokoládoven Praha. Podle rozhodnutí soudu se má jednomu z autorů malé privatizace omluvit vláda. Ta podle mluvčí kabinetu Vladimíra Špidly Anny Veverkové pouze čeká na pravomocné soudní rozhodnutí.

Bašta, zodpovědný ve vládě premiéra Miloše Zemana za protikorupční akci Čisté ruce, před pěti lety uvedl, že v souvislosti s privatizací Čokoládoven bylo na Ježka podáno trestní oznámení a že se Ježek dopustil trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Ježek dal Baštovi několik dní na to, aby své prohlášení dementoval, a poté na něj podal žalobu. Dnes celou aféru Ježek přičítá expremiérovi Zemanovi, Bašta osobně už se mu dříve omluvil.

"S omluvou nemá premiér Vladimír Špidla problém, celá věc spadá do období vlády jeho předchůdce," řekla ČTK Veverková. Rozhodnutí soudu, podle něhož se má vláda omluvit v celostátních denících, však dosud do Strakovy akademie nedošlo.

Baštův výrok nyní třiašedesátiletému Ježkovi zkomplikoval život. Novinářům řekl, že v Komisi pro cenné papíry tenkrát mohl zůstat jen díky tomu, že se ho zastal tehdejší prezident Václav Havel. Jeden americký kolega Ježkovi prý tehdy napsal, že "se za něj bude modlit, až bude ve vězení".

Vstoupit do Senátu se někdejší poslanec neúspěšně pokoušel už v roce 1996. V děčínském obvodu tehdy ale prohrál v souboji se sociálním demokratem Egonem Lánským. "Tehdy jsem se rozhodl odejít z politiky a o rok později už jsem nezaplatil stranické příspěvky," popsal Ježek svůj rozchod s ODS.

Nyní Ježek učí na Vysoké škole ekonomické. Rozhodně popírá, že by se při přípravě privatizace dopustil chyb, naopak na podobu takzvané malé privatizace je hrdý. Omylu se čeští ekonomové v čele s nynějším prezidentem Václavem Klausem podle něj dopustili až ve druhé fázi privatizace, když zbavili poslance možnosti kontroly. Za "ztracené miliardy" z let 1992 až 1998 podle něj mohl slabý dozor ministerstva financí a odpor k záměru vzniku Komise pro cenné papíry.

Privatizaci Čokoládoven prošetřovalo Nejvyšší státní zastupitelství na podnět Koordinační a analytické komise řízené Baštou. Případ byl ale nakonec odložen. Soud sice nezkoumal, jak to bylo s privatizací pražských Čokoládoven, ale rozhodl, že na Ježka nikdy nebylo podáno trestní oznámení. (autor: ČTK)