Volby Home English

Unie liberálů

23. 3. 2004 - MFD, LN, ČTK


LN, MFD, ČTK
Předseda LiRA Milan Hamerský je na třináctém místě kandidátky, pořadí místopředsedy LiRA Pavla Weisse bude ještě upřesněno.

23.03.04, LN: Za liberály kandidují Karásek i Moserová

PRAHA - Zástupci Unie svobodyDEU, ODA, Cesty změny a Liberálně reformní strany (LiRA) se včera dohodli na pořadí společné liberální kandidátky do Evropského parlamentu. První dvě místa obsadí kandidáti US-DEU: lídrem je nestranička Helena Rögnerová, dvojkou unionistický poslanec Pavel Svoboda. Třetí místo obsadí předsedkyně ODA Jiřina Nováková. Až jedenáctá pozice patří bývalému prezidentskému kancléři Karlu Schwarzenbergovi, kterého menší strany původně prosazovaly na první nebo alespoň druhé místo. Poněkud nečekaně se na šesté místo kandidátky dostal poslanec Svatopluk Karásek, který nedávno vstoupil do Unie svobody. Sedmé místo liberální kandidátky má obsadit senátorka Jaroslava Moserová. Až osmé místo přísluší šéfovi poslaneckého klubu US-DEU Karlu Kühnlovi.

23.03.04, MFD: Malé strany povede do Evropy Rögnerová

(Praha) Zástupci US-DEU, Liberálně reformní strany (LiRA), ODA a Cesty změny se včera pozdě večer dohodli na pořadí společné kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Lídrem je senátorka Helena Rögnerová dvojkou unionistický poslanec Pavel Svoboda. Třetí místo obsadí předsedkyně ODA Jiřina Nováková.

Sedmé místo patří senátorce a neúspěšné adeptce na prezidentku Jaroslavě Moserové. Až osmé místo přísluší šéfovi poslaneckého klubu US-DEU Karlu Kühnlovi a na bývalého kancléře prezidenta Havla Karla Schwarzenberga zbyla jedenáctá pozice.

Nečekaně se na šesté místo kandidátky dostal poslanec Svatopluk Karásek, který nedávno vstoupil do Unie svobody. „Myslím, že by nás měl v Evropě zastupovat někdo z bývalých disidentů, a já jsem žil na Západě patnáct let, takže si myslím, že bych tam mohl také pomoci,“ vysvětlil Karásek motivy své kandidatury.

23.03.04, ČTK: US-DEU půjde do evropských voleb v koalici nazvané Unie liberálů

PRAHA - Společná kandidátka Unie svobody- DEU, ODA, Cesty změny a Liberálně reformní strany (LiRA) pro volby do Evropského parlamentu se bude ucházet o přízeň voličů pod názvem Unie liberálů. Strany se již mezi sebou dohodly na pořadí v první polovině kandidátky, zbylá místa obsadí později. Liberálové chtěli pro svoji kandidátku získat i senátorku Jaroslavu Moserovou, nejstarší členka horní komory ale dala přednost obhajobě svého mandátu na Pardubicku.

"Lídři stran schválili název Unie liberálů, který ještě projde ratifikací," uvedl Hadrava. Liberální strany se také dohodly na podmínkách financování a organizace volební kampaně. Podle Hadravy většinu nákladů uhradí Unie svobody, ostatní strany se budou podílet spíše nasazením svých lidí. Kolik za evropskou kampaň utratí, zatím nejmenší vládní strana neoznámila.

První dvě místa společné liberální kandidátky obsadí favorité US-DEU - lídrem je nestranička Helena Rögnerová, dvojkou unionistický poslanec Pavel Svoboda. Třetí místo patří předsedkyni ODA Jiřině Novákové, na dalších příčkách jsou spisovatelka Tereza Brdečková nominovaná Cestou změny, zástupce polské menšiny v České republice Josef Schymeczek, poslanec unie Svatopluk Karásek či šéf poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl.

Až kolem desátého místa se objeví bývalý prezidentský kancléř Karel Schwarzenberg, kterého menší strany původně prosazovaly na první nebo druhé místo. Při loňské volbě lídra na sjezdu unionistů ale prohrál s Rögnerovou. Za šlechticem figurují třeba předseda LiRA Milan Hamerský nebo bývalý lídr ODA Jan Kalvoda.

Podle původních informací se měla na sedmém místě kandidátky objevit Moserová. Senátorka dnes ale ČTK řekla, že lídři stran ji špatně pochopili. "Vzniklo to určitým neporozuměním. Já jsem čelným představitelům skupiny, která vytváří toto liberální seskupení, řekla, že učiním cokoliv, aby takový subjekt vznikl. A oni to vzali příliš doslovně," vysvětlila.

Evropští poslanci zvolení za toto uskupení se chtějí stát členy liberální frakce v Evropském parlamentu. Při červnových volbách 24 českých zákonodárců musejí strany i koalice získat alespoň pět procent hlasů. Při domácích volbách mají koalice zakotvenou vyšší hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Politolog Tomáš Lebeda míní, že volební spojenectví více stran je dvousečné - může být pro jeho aktéry přínosné i kontraproduktivní. Voliči by sice mohli v případě Unie liberálů vnímat, že tento subjekt má větší šanci překonat pětiprocentní klauzuli, než kdyby strany kandidovaly zvlášť. Na druhou stranu může Unie svobody doplatit na svoji účast ve vládě s převahou sociálních demokratů, řekl Lebeda.

Unionisté se dlouhodobě potýkají s odlivem voličů a zbylé strany nejsou silné, uvedl. "ODA je dávno za svým zenitem a je to vlastně mrtvá strana. Cesta a LiRA jsou subjekty, které nikdy neměly relevantní postavení na české politické scéně," řekl.