Volby Home English

Hadrava: konec US-DEU

14. 3. 2005 - Respekt 11/2005

doplnění LiRA:
Jan Hadrava je výrazný senátor se schopností neotřelých pohledů, někdy však urputně a úspěšně prosazuje zřejmé omyly, např.:
a) na lídra ULD prosadil - H.Rögnerovou místo ostatními navrhovaného K.Schwarzenberga,
b)jako "liberál" nemůže s levicovými zelenými spolupracovat, ale volil by je ;-)


Respekt-rozhovor: S vědomím jasného konce
(kráceno)* V rozhovoru pro Respekt jste před dvěma lety prohlásil, že je důležité začít s integrací liberálních stran. Proč se to nepovedlo?
Jednání o spolupráci probíhala, ale vždycky když došlo na lámání chleba, třeba před evropskými volbami, spolupráce stran, natož jejich slučování, nevycházela. Možná že jen lidé nechtějí určitým způsobem ztratit původní "identitu", možná je to tím, že chybí osobnost, která by nás semkla - tady mám ale dojem, jako by se čekalo na nějakou ideální osobnost z nebe.

* Má tedy ještě liberální projekt nějakou šanci?
V tom jsem bohužel skeptický. Vycházím ze zkušenosti, podle níž každý takový projekt potřebuje velkého nadšence, který potáhne.
Je třeba hledat místo na politické scéně a umět o tom přemýšlet. Už nelze předložit shrnující balíček: Toto je moje a podle toho se budu řídit. Nemohu říkat, že jsem liberál, stát je noční hlídač, bude tady volný trh atd. Věc je komplikovaná, už musím mít názor na menšiny, na genetické inženýrství, na etiku v politice, jakési kodexy...
Konzervativec v rámci Evropy zase nemůže propagovat neviditelnou ruku trhu, protože má jakousi kulturní a sociální hladinu, jíž se nechce zbavit.


* Podle toho, co říkáte, v příští sněmovně nebude vůbec místo pro liberální uskupení.
Obávám se, že máte pravdu. Na liberálním poli je řada nečitelných uskupení, jako je například SNK. Liberální program v této chvíli nesou US, ED, zbytková ODA, LiRA - tyto subjekty by se sice shodly na mnoha věcech, mohly by vytvořit liberální program s nějakým zeleným nebo morálním akcentem, ale bohužel mezi nimi neexistuje nějaký významný tmel.

* Říkal jste, že to chce nadšence, sám se za něj nepovažujete?
Nejsem typ, který by mohl být nějakým způsobem iniciátorem, to by měli být jiní hráči.

* Koho budete volit, když zmizí liberálové?
I mně volali lidi, že nemají koho volit. Myslím, že bychom z tohoto pohledu mohli být k politikům tolerantnější. Když nejsou přesně podle našich představ, raději nejdeme k volbám. To je ale nesmysl. Pokud jde o mě, k volbám půjdu, a kdybych to měl dát do nějaké polohy, volil bych asi Stranu zelených. Je ovšem otázkou, jakým směrem se vydá.

* Proč jste vlastně proti nápadu, aby se liberálové spojili se SZ?
Zelení jsou významným subjektem evropské politiky a dřív nebo později se prosadí i v politice české. Mají dobrou značku a ztráceli by tím, kdyby se spojovali. To spojení by stejně skončilo na nějakém rozporu, protože liberálové a zelení se přece jen liší.