Volby Home English

LiRA k jednání SZ, SOS

12. 4. 2005 - LiRA

TZ LiRA – Liberální reformní strany k jednání SZ a SOS

Projekt LíZA 2005/6 - Liberální zelená alternativa pro ČR vyšel z jednání posílen

(TZ je reakcí na nepřesné informace v Právo a Týdnu – viz příloha níže)

3.4. – Republiková rada Strany zelených (RP SZ)
Nejvyšší orgán SZ mezi sjezdy - Republiková rada SZ (cca 35 lidí) jednala obsáhle o aktuální politické situaci. Mimo jiná usnesení a úkoly orgánům strany, schválila usnesení pověřující vedení strany připravit variantu samostatné kandidatury SZ do sněmovny.

Postoj LiRA: Pověření vedení přípravou návrhu postupu ve volbách samostatně je naprosto logické. Každá strana upřednostňuje samostatný postup z důvodů programových i personálních.
LiRA nespatřuje žádnou neslučitelnost souběžného propracovávání různých variant postupu od samostatných kandidátek SZ, liberálů a nezávislých, až po společný postup všech. Desítky diskuzí, které jsme v poslední době vedli na toto téma s představiteli všech liberálních stran a SZ, nás potěšily jasně převažujícím zájmem na širší dohodě. Nejen prostor a silné argumenty, ale i čas na ni stále je.
LiRA bude dále jednat s cílem nabídnout veřejnosti liberálně-zelenou kandidátku za měřenou na řešení budoucích výzev. Stejně jako LiRA nemá monopol na politiku a značku „liberální“, nemá SZ monopol na enviromentální problematiku a značku „zelení“.

9.-10.4. - Konference Strany pro otevřenou společnost (SOS)
LiRA vítá, výsledek víkendového jednání SOS, které schválilo mandát svým vyjednávačům jednat o volební spolupráci: „SOS se profiluje jako ekologicko-liberální strana a jednat bude o spolupráci především se spřízněnými, liberálně orientovanými stranami.“
LiRA v SOS vidí přirozeného programového spojence a spojník mezi liberály a zelenými.

příloha:--------------------------------
11.4.2004 Týden Ambiciózní projekt LíZA měl spojit SZ a LiRA. Jenže plán k němuž se upíraly zraky zástupů levicových intelektuálů, je v troskách. Zelení se rozhodli, že do voleb půjdou samostatně.

11.4.2004 Právo Před časem vyhlásila Liberální reformní strana (LiRA) obdobný integrační projekt pod názvem LíZA - Liberální zelená alternativa pro ČR, který měl dát dohromady liberální strany a Zelené.
Zelení si však v neděli na republikové radě odhlasovali, že do voleb půjdou samostatně. „Může to ještě změnit republiková rada či sjezd, ale je to hodně nepravděpodobné,“ řekl Právu člen předsednictva Zelených Petr Štěpánek. Rada podle něj koalici odmítla jak z programových důvodů, tak z nedůvěry ke svým pravděpodobným vyjednavačům s dalšími stranami.