Volby Home English

EDS (spojenec ELDR) vyzvala k obnově evropského politického projektu

19. 6. 2005 - CZ

LÁRNAKA/PRAHA, 19. června 2005 - Za dosud nejvážnější politickou krizi v dějinách Evropské unie označilo dvojí "ne", v němž se občané Francie a Nizozemí vyslovili proti přijetí Evropské ústavy, víkendové zasedání Rady Evropské demokratické strany (EDS), které se konalo v jihokyperské Lárnace ve dnech 17. a 18. června. "Krize, kterou procházíme je hluboká a jej překonání bude trvat velmi dlouho," řekl ve svém vystoupení François Bayrou, předseda Svazu pro francouzskou demokracii (UDF), jeden z předsedů evropské strany.

Evropská demokratická strana (EDS) sdružuje 7 pravo-středových politických stran - vedle UDF také italskou La Margheritu, litevskou Darbo partiu, španělskou Baskickou národní stranu, kyperský Nový horizont a další, mezi jinými i českou Cestu změny. V EP tvoří poslanci společně se stranou Evropských liberálů, demokratů a reformistů (ELDR) třetí nejsilnější frakci s názvem Aliance liberálů a demokratů (ALDE) počtem 88.

V závěrečném prohlášení EDS se uvádí: "Lidé jsou rozčarováni z evropského projektu, ztratili směr v Evropě, jsou zmateni z toho, že myšlením a pocity je velmi daleko od jejich skutečných starostí". "Dvojí NE Ústavě je také NE kompromisním řešením, stále méně přijatelným pro každého," pokračuje text, který upozorňuje na fakt, že Evropa byla v mnoha zemích zneužita pro národní politické zájmy.
Poslední zasedání Evropské rady, která se konalo koncem týdne v Bruselu, považuje EDS za jasný "neúspěch". "Neúspěch poslední Evropské rady o finančních záležitostech ukazuje znepokojující nedostatek společné vize, směru a solidarity mezi vládami Evropské unie," míní EDS, která kritizuje postoje zemí, které se staví na "nekompromisní a nepřijatelné pozice". "Riziko transformace rozšířené Unie na širokou zónu volného obchodu je opravdové," varuje EDS.

Východiskem z krize je podle EDS návrat k počátkům politického procesu a vytvoření "nového projektu a nové vize pro Evropu". "Nechceme zničit některými zeměmi a vůdci jediný skutečný a životný projekt pro naši budoucnost, jedinou cestu, která nám umožňuje, abychom nezmizeli ze světové politické mapy," upozorňuje deklarace na geopolitický rozměr krize.

EDS vyzývá k vytvoření "nového politického tvrdého jádra", seskupeného kolem jednotné evropské měny, a otevřeného všem, kteří si přejít ho posílit. "Musíme posílit ekonomické a sociální vedení Evropy prostřednictvím otevřené spolupráce všem, kteří si přejí připojit k měnové unii," pokračuje deklarace. EDS upozorňuje na skutečnost, že stávající finanční systém je nedostatečný, a bude usilovat o "změnu stávajících pravidel rozpočtu EU".

"Další rozhodnutí o ústavním procesu musí být učiněno nejpozději v roce 2007," míní EDS, která dodává, že to ovšem není možné udělat bez posílení "demokratického života" pomocí politických smluv. "Musí zahrnovat právo na legislativní petice evropských občanů, transparentnost práce rady a občanský, sociální a náboženský dialog," stojí k závěru deklarace. Není možné, aby byl zastaven proces rozšiřování, který musí být považován jako "cesta k posílení a rozšiřování evropského politického projektu".