Volby Home English

STANOVISKO: vládní návrh na snížení daní

19. 6. 2005 - LiberálovéČR

TZ LiRA/LiberálovéČR
k vládnímu návrhu na snížení daní
=========================

LiRA vítá vládní návrh na snížení daní z příjmů fyzických osob. Tato změna bude znamenat více peněz v kapsách daňových poplatníků a tudíž více prostoru pro individuální iniciativu.

ALE:
Toto snížení dopadne nejvíce na osoby s nízkým či středním příjmem. Přitom však tyto osoby již v dnešním systému platí procentuálně nižší daně, než nejúspěšnější a tudíž nejlépe odměňovaní lidé. Tím se dále zvyšuje nespravedlnost stávajícího systému. Liberálové jsou za rovné zacházení se všemi poplatníky a tudíž za stejné sazby bez ohledu na výši příjmu.

Ačkoliv návrh může přispět k omezení tzv. pasti nezaměstnanosti, mnohem lepším řešením by byla reforma příliš štědrého sociálního systému, o kterém vláda ČSSD mlčí. Český sociální systém je totiž hlavním viníkem toho, že se řadě lidí vyplatí být formálně nezaměstnaný.

Ačkoliv tedy vládní návrh údajně vychází z ekonomických potřeb, tj. z vysoké nezaměstnanosti, domníváme se, že ve skutečnosti vychází z politických potřeb, tj. z nízkých preferencí ČSSD. Takovéto účelové kupování si voličských hlasů půl roku před volbami by nemělo být součástí soutěže demokratických stran v slušném, demokratickém a právním státě.