Volby Home English

MÉDIA - Rovnost, NP: Lidovecká superstar hejtman Juránek

20. 6. 2005 - R


výrazně zkrácené vyšlo 17.6.2005 v -Rovnosti- , celé pak 20.6.2005 na -NeviditelnémPsu- ,
Milan J. Hamerský, předseda LiRA/LiberálovéČR

********************************
Jižní Morava je v České republice jedinečná v mnoha oblastech. Každý si vybaví víno, Moravský kras a mnoho architektonických i přírodních památek. Od listopadu minulého roku je výjimečná i v další věci. Místo hejtmana zde uhájil na další čtyři roky lidovec Stanislav Juránek. Přesto, že lidovci jsou tradičně silnější na Olomoucku, Vysočině a Zlínsku, jen na jižní Moravě vyhráli krajské volby.

Tato překvapivá výhra umožnila Kalouskovi vydávat podzimní volební neúspěch lidovců za úspěch (přišli o čtyři hejtmany, dva senátory, úplně vypadli ze dvou krajů a v několika se přesunuli do opozice). Vždyť mají o 12 krajských zastupitelů více!

Juránek první hejtmanské období patřil mezi nejméně výrazné hejtmany KDU a ztěží se mohl rovnat hráčům formátu Dohnala z Vysočiny, Línka z Pardubicka či Březiny z Olomoucka. První byl např. předsedou Svazu města a obcí, druhý je místopředsedou KDU a třetí se stal poslancem Evropského parlamentu. Teď je všechny zastínil.

Štěstí provází Juránka celou kariéru. Poctivě je třeba říci, že mu jde cílevědomě naproti svojí pracovitostí. Práce zahraničních poradců nevyšla na prázdno. Jen málo politiků, např. předseda Senátu Sobotka, umí tak jako Juránek působit stále pozitivně a každému, kdo se v jeho blízkosti objeví, potřese rukou. Drobnosti, které - dělány systematicky dlouhé roky - přinášejí růže. Juránek je virtuózem ve vyhýbání se nepříjemným či konfliktním situacím a problémům. Zato jej každý týden potkáte na setkání s občany, tu se něco otvírá, tu je nějaké výročí apod. Zde lze udělat na občany dobrý dojem a nechat se vhodně zvěčnit do médií.

Při takovém vytížení není čas na drobnosti, jako je téměř rok chybějící programové prohlášení krajské koalice. Nehodí se plnění slibu, tak ho nesplníme, např. zastoupení nestátních organizací v komisích kraje, atd. Juránek nemá vize ani silné názory. Je mistrem v přebírání nápadů potom, co pro ně někdo jiný získá širokou podporu.

Prvním Juránkovým štěstím v politice bylo, že bydlí v tradiční baště KDU, 20 tis. městské části Brno - Židenice, kde mají lidovci od revoluce pravidelně starostu. Druhým štěstím bylo, že lidovecký starosta Jan Grůza se prosadil do Poslanecké sněmovny a svoje místo přepustil Juránkovi.

Možnost stát se hejtmanem byla lákavá, jenže struktura KDU na jižní Moravě (v Brně má KDU cca 1500 členů z téměř 11tis. na celé JM) dávala Brňákovi jen velmi malé šance. Proto souboj vzdaly silné figury, např. Šimonovský. Juránek to zkusil a těšně porazil svého konkurenta z okresu Brno-venkov Šmída.

Vznik Čtyřkoalice znásobil sílu lidovců a ti získali pět postů hejtmanů ve volbách v roce 2000. Po rozpadu Čtyřkoalice Juránek oslabil uvnitř KDU. Na jaře 2004 56 ku 55 porazil svého tradičního konkurenta Šmída a obhájil post krajského předsedy. Pro udržení postu hejtmana situace nevypadala dobře. Nepodařilo se mu prosadit, aby lidovci do krajských voleb šli v širší koalici, která by zvýšila šanci porazit ODS.

Pomoc přišla z nečekané strany, zevnitř ODS. Rozhodujícím důvodem volebního úspěchu byla několikaměsíční kampaň iniciovaná z Hospodářských novin a přebíraná regionálními médii ostouzející M.Venclíka, lídra kandidátky ODS. S největší pravděpodobností šlo o vnitřní válku v ODS. Její výsledkem bylo přetažení 5 procent voličů, kteří by, jako v jiných moravských krajích, volili ODS, k lidovcům v čele s Juránkem. Ústřední heslo kampaně lidovců: zvolte si svého hejtmana, zabralo.

Juránek postem hejtmana neskončil. Na podzimním sjezdu KDU bude soutěžit o post místopředsedy KDU. Opět to nebude mít snadné, jižní Morava už má dva místopředsedy KDU ze čtyř, Šimonovského a Ambrozka. Bude zajímavé sledovat, kdy se štěstěna unaví.