Volby Home English

STANOVISKO: Liberecká výzva má naši podporu

10. 7. 2005 - LiberálovéČR

10.7.2005, stanovisko LiRA/LiberálovéČR
=k Liberecké výzvě
*Vítáme aktivitu našich kolegů v Libereckém kraji. Libereckou výzvu podporujeme a připojujeme se k ní.
*Byla to LiRA/LiberálovéČR, kdo 2.2. letošního roku představil propracovaný návrh na volební spolupráci stran Koordinační rady v roce 2006 nejen do sněmovny, ale i do senátu a v komunálních volbách.
*V Brně vedeme široká jednání s cílem postavit společnou kandidátku v komunálních volbách. Podporujeme snahy o širší spolupráci i v dalších městech Jihomoravského kraje.
*zodpovídá -Milan Hamerský, předseda LiRA/LiberálovéČR

*** *** *** *** ***
04.07.2005
Liberecká výzva

Níže uvedené programově si blízké strany jsou si vědomy odpovědnosti za budoucí směřování české politické scény a nutnosti rehabilitace její důvěryhodnosti, a proto chtějí společně spolupracovat na uchování a posílení liberálního programu.

Spojují nás programové priority :

*Proevpropské myšlení.
*Nižší přímé daně a přehlednější daňová soustava jako předpoklad zdravého podnikání.
*Podpora kvalitního vzdělání jako nejlepší investice do budoucnosti.
*Ochrana životního prostřední jako jeden ze základů ekonomické prosperity.
*Rozvoj občanské společnosti a neziskového sektoru jako součást kvalitní demokracie.
*Zásadní omezení korupce a byrokracie.
*Výsledky voleb do Evropského parlamentu i krajských zastupitelstev nás přesvědčily, že musíme překonávat vzájemnou roztříštěnost a osobní ambice jednotlivců. Jen tak budeme schopni úspěšně prosazovat námi nabízený volební program a ovlivnit politickou scénu.

Vyzýváme proto krajské orgány i centrální vedení níže uvedených liberálních stran k vytvoření společného volebního projektu v příštích parlamentních a komunální volbách. Naše výzva je otevřená všem stranám a hnutím, které se mohou ztotožnit s našimi programovými prioritami.

Václav Hartman - SNK, Bohuslav Kabátek - ED, Jan Korytář - SZ, Aleš Ježek - ODA, František Pelc - US - DEU, Vladimír Vancl - CZ, Jindřich Berounský - SOS


*** *** *** *** ***
28.06.2005, MfD - Kraj Liberecký
V kraji vzniká nová politická síla

Jablonec nad Nisou - Nová politická koalice vzniká v těchto dnech v Libereckém kraji, který by do podzimu měly následovat další kraje České republiky. Pokud se lídři menších liberálních středopravicových politických uskupení dohodnou, postaví se ve volbách společně proti zavedeným velkým stranám. "Evropští demokraté, Sdružení nezávislých kandidátů, Strana pro otevřenou společnost, Cesta změny, Strana zelených a jedná se i s US-DEU. To jsou strany, které jsou ve hře. Myslím, že k dohodě dojde," informovala na včerejší tiskové konferenci v Jablonci senátorka za US-DEU Soňa Paukrtová.

Strany chtějí do parlamentních, senátních i komunálních voleb vytvořit společný program a kandidátku. "Chceme podporovat kvalitní vzdělání, chránit životní prostředí a demokracii," jmenovala některé body programu Paukrtová. Uskupení prý bude proevropsky orientované. "Po vstupu do EU má ČR dobré ekonomické výsledky," argumetovala.

V čele koalice bude SOS - Strana pro otevřenou společnost
Do čela liberecké koalice se postaví nejsilnější strana z krajských voleb SOS. "Ta by měla vybrat lídra kandidátky," naznačil Jindřich Berounský za SOS. "Na konferenci jsme uspořádali volnou anketu, kde se v první čtveřici objevila jména starosty Semil Františka Mojžíše, starosty Hrádku nad Nisou Martina Půty a Petra Pávka, starosty Jindřichovic pod Smrkem," jmenoval možné lídry společné kandidátky Berounský s tím, že mezi prvními se umístil i on sám.

V senátních volbách by podle něj chtěli podpořit současnou senátorku Paukrtovou. Podobná jednání probíhají nejen v Liberci, ale v celé České republice. "Liberecká dohoda je však nejdál," upozornila senátorka, která se účastní i dalších jednání třeba v Praze. Upozornila přitom, že pokud plány vyjdou, budou strany společně vystupovat v celém Česku. "Chtěli bychom jedno logo a jeden program. O konkrétní podobě se ještě bude jednat," vysvětlila.

*** *** *** *** ***

29.06.2005, Právo - Liberecký kraj
Malé strany blízko dohodě

Středopravicová uskupení už mají společné programové body
Malé středopravicové strany na Liberecku jsou blízko dohodě o společné kandidátce do Poslanecké sněmovny ve volbách v roce 2006. Zástupci pěti subjektů v čele se Stranou pro otevřenou společnost (SOS), Stranou zelených (SZ) a US-DEU se v pondělí večer shodli na vzájemné spolupráci a společných programových bodech.

Právu to řekl krajský šéf SOS na Liberecku Jindřich Berounský. "Shodli jsme se na téměř všech bodech případného společného programu a domluvili jsme se, že v dohledné době bychom mohli podepsat i společnou volební dohodu. Uvědomujeme si, že je nutné překonat roztříštěnost a ambice jednotlivců a poučit se z evropských a krajských voleb," uvedl pro Právo Berounský.

Na hledání společné dohody se kromě SOS, SZ a US-DEU podílí i Evropští demokraté a Cesta změny, zvažuje to ještě i Sdružení nezávislých (SNK).

Mezi hlavní pilíře společného programu patří podle Berounského především proevropská orientace Česka, podpora vzdělání, ochrana životního prostředí a ochrana demokracie. Zatím ale není jasné, pod jakou hlavičkou by společná kandidátka do voleb šla. "Jsou zhruba dvě varianty: buď vznik úplně nového uskupení s novým logem, nebo některá ze stávajících stran, jíž by ostatní podpořily," míní Berounský.

Případné společné kandidátce by podle všeho vévodil některý ze zástupců SOS, která v loňských krajských volbách na Liberecku získala přes 12 a půl procenta hlasů a má sedm krajských zastupitelů. Ostatní partaje totiž nepřekročily pět procent. V kuloárech se hovoří například o členech SOS a starostech Semil Františku Mojžíšovi, Hrádku nad Nisou Martinu Půtovi či Jindřichovic pod Smrkem Petru Pávkovi.

Ambice by ale mohl mít i turnovský poslanec a místopředseda USDEU František Pelc. "Finalizace dohody je záležitostí několika dnů, bude to i výzva, aby podobnou cestou šli i v jiných krajích a aby se posunula i diskuse na centrální úrovni. Osobně žádné ambice zatím nemám, i když jsem připraven kandidátce pomoci. Primárně mi ale jde o práci na společném projektu," podotkl pro Právo Pelc.

Z dohody malých stran by ale mohl vzejít i společný kandidát do senátních voleb, které se napřesrok v rámci kraje uskuteční na Jablonecku s částí Semilska a Mladoboleslavsku s Turnovskem. SOS už například vyjádřila podporu současné jablonecké senátorce a šéfce senátního Klubu otevřené demokracie Soně Paukrtové, která v roce 2000 kandidovala jako nezávislá za US-DEU.