Volby Home English

hn, np, v: ODS může získat přes 40 %

7. 9. 2005 - hn


vyšlo zkrácené na 67,5% v HN -zde-
celé najdete se stovkami reakcí čtenářů na -NPES- a také na -Virtually.cz-
============================

Milan J. Hamerský: Letní měsíce rok před volbami jsou vhodným okamžikem k hlubším úvahám o fungování hlavních politických hráčů. Topolánkově straně skutečně chybí schopnost aktivně reagovat na Paroubka, jak v jeho silných okamžicích, tak i při častých lapsech typu, penzijní reforma není potřeba.

Petr Kamberský v komentáři Bože, ochraňuj nám ODS (HN 19.8.) pokládá velmi přesné otázky směrem k hlavním slabinám ODS. Nenabízí na však jasné odpovědi, přitom se často nabízí. Topolánek by se neměl bát změnit značku „Stará ODS“ na Nová ODS+“.

Klausovo konfliktní dědictví

ODS více či méně vědomě pokračuje ve strategii svého zakladatele, které je už od roku 1996 prokazatelně chybná. Tou strategií je konfliktnost a polarizace politických témat a veřejnosti. Strategie fungovala dokud na levici nedošlo ke konsolidaci hlasů u ČSSD pod vedením Miloše Zemana. Pokud propadalo dost středových hlasů, pak mohla ODS v koalici s KDU -ČSL a ODA/US-DEU získat většinu i když sama oslovila jen kolem 30% voličů.

ODS je v následující situaci. Vysoký součet hlasů pro komunisty a socialisty, kvaziliberální US-DEU vyklízí politickou scénu bez viditelné náhrady, lidovcům se nedaří přetáhnout neukotvené středové voliče a zůstávají u 8%.
Na tuto situaci aplikuje ODS chybnou strategii nulové tolerance a slovních excesů svého předsedy. Je veřejným tajemstvím, kromě čtenářů Právo, které se v tom s radostí přehrabuje, že pozice Topolánka ve straně je velmi labilní, a je neustále oslabována různými hráči, především předsedou poslanců Tlustým.

Pokud se ODS nerozkročí pohraje

První a poslední, kdo nabídl ODS novou strategii po skončení hlavní vlny reforem v polovině devadesátých let byl Josef Zieleniec s programem rozkročení ODS po vzoru německé CDU. Strana ho odmítla. Byla příliš závislá na ješitnosti svého předsedy a jeho loajálních podržtašek.

Místo toho ODS trvale sází na mobilizace, vytváření a pěstování nepřátel a povolební pragmatické dohody s kýmkoli. Politiku reprezentují nepopulární poslanci, na místo konsenzuálních hejtmanů či předsedy senátu Sobotky. ODS zatím v přípravě na volby jenom znásilnila svoje stanovy tak, aby primárkami neprošla nová krev. Disponuje sadou modrých šancí, ale jejich kvalita je velmi odlišná a především je neumí prodat.

Odpoutat se od konfliktní minulosti a posunout občanské demokraty k 40% je obtížně. Vyžadovalo by to jasné rozhodnutí otevřít stranu a posunout ji směrem k všelidové (odborně catch-all party) podobě. Příležitost je velká vzhledem k mizení US-DEU, k tápání odpadlíků z ODS či neschopnosti dohody malých stran, médií označovaných za liberální. Rozhodující je však naladění značné části veřejnosti a médií k podpoře reforem nabízených ODS.

Cesta vede přes Novou ODS

Nová ODS musí porazit Starou ODS.
To znamená za prvé, posunout se k politickému středu a celkově se umírnit v radikální pravicové rétorice, které nevěří ani její členové, navenek je třeba vystupovat přesně opačně než dnes, tzn. umírnění členové nebudou pro okrasu, ale stanou se hlavními mluvčími, vliv radikálů by měl být umenšen a zaměřen na jim blízké skupiny ve veřejnosti.

Za druhé, je třeba vyhlásit všeobecnou amnestii pro odpadlíky, začít se musí u senátora Koláře, který i přes přestup do senátního klubu ODS nemá její podporu, věrohodnou nabídku na nový vstup do politiky by měli dostat lidé, kteří si udrželi kredit, např. Hana Marvanová, Jan Ruml.

Za třetí, stát se všelidovou nesocialistickou stranou, tzn. nabídnout místa na kandidátce lidem mimo „myšlenkové schéma ODS“ typu expertů jako je A. Vondra. Silným marketingovým tahem by bylo, kdyby i název kandidátky jasně demonstroval „novou“ ODS. Zkušenost s tím ODS má z roku 1992, kdy kandidovala pod hlavičkou ODS-KDS.

Za čtvrté, je třeba vytlačit z vedení nejkřiklavější zastánce „staré ODS“, např. Zahradila, Tlustého, Langra.

Za páté, zaujmout rozumnější postoj v některých otázkách, především k Evropě, korupci a neziskovému sektoru


Chce-li Topolánek v čele ODS získat podporu veřejnosti pro realizaci potřebných reforem, má možnost prokázat, že to „myslí upřímně“ již v předstihu. Nebude ho to stát ani korunu. Nemusí čekat na volební kampaň. Začít může hned zítra, u sebe v ODS! Pokud to neudělá, hrozí mu, že ODS zůstane v opozici i po příštích volbách.