Volby Home English

Volby2006, Evropa, SZ, SNK

26. 9. 2005 - LiRA/LiberálovéČR

TZ Liberální reformní strana - LiRA/LiberálovéČR
kongres Evropských liberálních demokratů,
sjezd SZ – volby2006

== 26.9.2005, Brno ========================

A) 26. kongres ELDR 22.-24.9. v Bratislavě
(ELDR – Evropští liberální demokraté a reformisté = 7 euro-komisařů, 89 euro-poslanců, 7 premiérů, např. Andora-Dánka-Rumunsko)

Čeští liberálové z LiRA se poprvé zúčastnili výročního kongresu evropských liberálů. Hlavními body programu kongresu byly otázky zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky EU a volby vedení ELDR.

Se zájmem jsme vyslechli projevy kandidátů do vedení EDLR, např. premiéra Rumunska.
Osobně jsme blahopřáli poslankyni Evropského parlamentu Annemie Neyts (Belgie) ke zvolení do čela ELDR. Zástupci LiRA navázali mnoho kontaktů se svými partnery a domluvili budoucí spolupráci při prosazování liberálních myšlenek.
Blahopřáli jsme kolegům z FDP (Německo) k historickému úspěchu v nedávných volbách.
odkaz na web: -ELDR-
-- -- -- -- -- -- -- -- -- --

B) Sjezd SZ v Pardubicích
LiRA bere na vědomí:
1) změny ve vedení SZ
2) odmítnutí členů a vedení (minulého i současného) SZ seriózně diskutovat o vhodnosti a způsobu volební aliance zelených a liberálů
3) neumožnění pozvanému předsedovi LiRA vystoupit s projevem před delegáty
4) ocenění práce předsedy LiRA od odvolaného předsedy SZ: -zde text JB-

Budoucí vztahy LiRA ke SZ:
1) končíme s dosavadní nadstandardní podporou SZ
2) navrhneme zlepšení spolupráce našich zastupitelů v krajském zastupitelstvu na JM
3) nebráníme se jednání o spolupráci při senátních, a za určitých podmínek i komunálních (Praha, Brno), volbách

Další postup Liberální reformní strany – do konce října rozhodneme o volebním postupu:
1) začínáme s připravou samostatné kandidatury do Poslanecké sněmovny
2) budeme jednat o podmínkách samostatného nekandidování a podpoření kandidátky SNK sdružení nezávislých

--- --- --- --- --- --- ---

26.9.05; Právo: Zelená alternativa?
Alexandr Mitrofanov

Jen čtyři politické strany mají podle průzkumů šanci vstoupit po dalších volbách do Sněmovny: jde o současný stav minus US-DEU. Na tuhle perspektivu se orientují i straničtí stratégové. V zásadě je ale možné, že kvarteto ČSSD-ODSKSČMlidovci zředí jeden nebo dva další subjekty. Kandidáty jsou podle mého názoru Nezávislí demokraté Vladimíra Železného a Zelení Martina Bursíka.

První chytře brnkají na několik strun, které má i ten nejméně přemýšlivý volič - národ a jeho hodnoty včetně vína, víno či pivo v krvi před jízdou autem, facka do tváře zpupným Američanům či vlastní koncepce, jak zlepšit zdravotnictví. Druzí vsadili na drobnokresbu ekologických a lidskoprávních témat, která zas potenciálním voličům NezDem přijdou jako tlachy.

NezDem sjezd už měli, Zelení zasedali o víkendu v Pardubicích. Bylo to zajímavé především kvůli posouzení, zda je SZ připravena stát se alternativou pro lidi, jimž budou odporné oba rýsující se bloky - ČSSD s komunisty a ODS s lidovci, a přitom nemusí ani Železného.

Kolegům novinářům, kteří nevydrželi v sobotu k večeru s nervy a Pardubice v hrůze opustili, se nelze divit. Míra destrukce sjezdového jednání, kterou předvedla skupina odpůrců kandidáta na předsedu Martina Bursíka, byla nevídaná. Kvůli neustálému zpochybňování každého kroku pracovního předsednictva, přihlašování mimo pořadí a pak hospodským výkřikům ze sálu nabral sjezd více než šestihodinový časový skluz.

Ve večerních hodinách, kdy tato bojůvka na čas opustila sál, se však atmosféra pronikavě změnila. Obsah a forma diskuse, zda má strana jít dál samostatně, nebo ve svazku s liberály, snesly přísná měřítka politické kultury. Martin Bursík při comebacku do velké politiky přidal k někdejšímu image slušňáka tvrdost a odhodlanost nutnou pro lídra. Vystupování řady nastupujících členů vedení by sneslo srovnání s parlamentními matadory.

Bude to alternativa pro středového voliče? To je předčasné předvídat. Prvních devět hodin sobotního chaosu totiž nemohlo zmizet beze stopy. I když nejhlasitější Bursíkovi odpůrci založili hned další den přípravný výbor politického hnutí Zelení, animozity v SZ musely zůstat. Z první části sobotního jednání by byla skvělá reality show, z níž by volič hledající únik od bloků velkých stran zcela jistě zezelenal. Ale Zeleným by hlas nedal.