Volby Home English

rov: Zlatuška: Zákaz komunismu nemá smysl

25. 10. 2005 - ro

Komunismus o sobě dostatečně dobře dokázal, že je to ideologie zločinná. Nic na tom nemění ani blouznění jeho příznivců o společnosti, která z ideálů rovnosti a spravedlnosti učiní skutečnost. Každý pokus o cestu k tomuto ráji na zemi skončil rychle zatýkáním, popravami, internacemi v koncentračních táborech a zničenými životy generací, které přežívaly. Režim ničil život každého, kdo si dovolil nesouhlasit s receptem na univerzální blaženost, kterou vládnoucí strana dávala rozkazem.

KSČM se dnes snaží prezentovat jako "demokratická" strana, která s třídním bojem a vítězícím proletariátem nemá nic společného. Jako by mělo smysl se zabývat slovním eskamotérstvím, zda zločinná ideologie nemusí být zločinecká, když její nositel zrovna na chvíli přestal zabíjet.

Jméno nerozhoduje

Přesto však tento problém není řešitelný cestou zákona, který slovo komunismus prostě zakáže. Osobní přesvědčení o ideologiích a politických postojích nezměníme zákazem dnes, stejně jako se to ve velké většině nepodařilo komunistům v minulosti. Novela trestního zákona nevymaže jen tak z našich myslí nedemokratické, totalitární a zločinecké ideologie, které jsou výsledkem desetiletí působící propagandy, školství i dalších vlivů.

Změna jména politické strany nebo hnutí nic neřeší, nejvýš problém schová. Shakespearovo "co je po jméně" platí pro příznivce i odpůrce. Komunistům bude jejich jinak zvaná strana vonět stejně. Ostatním zůstane puch, který z ní táhne, stejně nepříjemný. Vynucená změna názvu ani neposune komunistickou stranu k moderní levici. S osobami typu Grebeníčka a Filipa v čele komunisté komunisty zůstanou, ať se přejmenují jakkoli.

Bída demokratických stran

Znepokojivě vysoké preference KSČM nesvědčí o atraktivitě komunistických myšlenek, jako spíše o bídě demokratických stran a politických sil, které nedokážou voličům nabídnout věrohodný program. Zákaz názvu "komunistická strana" tento problém nevyřeší, pouze odvede pozornost jinam.

Mnozí dnes hrozí strašákem otevřené kolaborace s komunisty. Můžeme ale kolaboraci skrytou, které vděčíme za volbu prezidenta republiky, považovat za méně nebezpečnou? Jak mohou o symbolické hodnotě zákazu komunistů mluvit představitelé strany, jejíž čestný předseda pozval Grebeníčka pózovat na balkon v Lánech? Zapomínáme tak rychle? Chcemeli zdravé politické prostředí, měli bychom k vítězství demokratických sil přispět demokratickými prostředky.

Autor je senátor a lídr kandidátky -Brno2006-