Volby Home English

SNK a ED se sloučí

14. 11. 2005 - LiRA, SNK

Základem integračního procesu mezi SNK a ED je 10 bodů, které schválily republikové rady obou subjektů:

1. Mezi oběma subjekty nejsou zásadní překážky v oblasti programové.
2. Velká míra shody byla nalezena v oblasti organizační struktury a stanov.
3. ED i SNK vzájemně znají svou rámcovou ekonomickou situaci.
4. Nový politický subjekt bude mít formu politické strany.
5. Nový politický subjekt bude budován na IČ SNK 70 86 95 53.
6. Název nového politického subjektu bude složen z názvů SNK a Evropští demokraté, zkratka SNK ED.
7. Nový subjekt bude otevřen osobnostem českého veřejného a politického života.
8. Předsednictvo je dvanáctičlenné v čele s politickým lídrem a třemi místopředsedy. Předsednictvo je paritně obsazeno oběma integrujícími subjekty.
9. Do volby předsedy je její vedoucí osobností politický lídr, který reprezentuje stranu navenek a dovnitř. Politickým lídrem je Josef Zieleniec, který bude také vedoucí osobností volební kampaně pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za úzké spolupráce s krajskými lídry.
10. Za organizační otázky zodpovídá výkonný místopředseda, kterým je Jan Kasl, dalšími místopředsedy jsou Igor Petrov a Jaromír Gajdáček.
+ NEveřejný dodatek o sestavování kandidátek, kolik stojí místo na kandidátce pro členy a nečleny(dvojnásobek)

***************************

Právo 8.11., SNK a ED se sloučí: K integraci Sdružení nezávislých a Evropských demokratů v jedinou stranu se zkráceným názvem SNK-ED chybí jen krůček. Mají ho 10.12. udělat sněmy obou subjektů.

Jejich lídři - europoslanec Josef Zieleniec a bývalý pražský primátor Jan Kasl - se navzdory dřívějším střetům shodli. Politickým lídrem se má stát Zieleniec ze SNK, Kasl má být výkonným místopředsedou a nejspíš pražskou jedničkou ve volbách do Sněmovny. Byl by soupeřem například šéfa ODS Mirka Topolánka.

„Mělo by to být jedno tělo, v postupných krocích. Nejdříve se spojí centrální orgány, pak se začnou spojovat krajské a místní organizace,“ potvrdil Právu šéf ED Kasl. Integrační smlouvu v neděli přijala republiková rada ED. Pokud jde o voliče, SNK-ED má mít širší záběr než jen středo-pravicový. Přesto bude nový subjekt konkurovat hlavně ODS.

Bez US-DEU

S vládní Unií svobody (US) se už ale SNK-ED integrovat nechce. „Unie svobody jako taková určitě ne,“ přiblížil Kasl. Dodal, že nic nebrání tomu, aby ti její členové, kteří „nemají za sebou žádné korupční skandály“, se uplatnili na kandidátkách SNK-ED. Ty mají být otevřené i některým dosavadním členům ODA a lidem blízkým Straně pro otevřenou společnost (SOS).

Volby do Poslanecké sněmovny nejsou jediným cílem SNK-ED. Soustředit se chce v příští roce také na volby komunální. V loňských evropských volbách SNK-ED skončili za ODS a KSČM třetí se ziskem více než 11% hlasů a získali tři mandáty. Až za nimi se umístila KDU-ČSL (9,5%), ČSSD (9%) a Nezávislí (přes 8%) hlasů. Ani jeden z europoslanců SNK-ED by se v červnu 2006 o zvolení do Sněmovny ucházet ale neměl.

ED podle Kasla také nyní skončí se samostatnou billboardovou kampaní. V listopadu se zaměřili na korupci. V říjnu se přihlásili k dosud anonymním billboardům se zkamenělými tvářemi Jiřího Paroubka (ČSSD), Mirka Topolánka (ODS), Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) a Miloslava Ransdorfa (KSČM), které měly symbolizovat strnulou politickou scénu v zemi. V Praze i na dalších místech jich nechali vyvěsit asi 30. Stálo ji to asi 135 tisíc korun.

*******************

1.11.05: SNK a ED chtějí představit své volební lídry do Vánoc
PRAHA 1. listopadu (ČTK) - SNK a ED, kteří by rádi zopakovali společný úspěch z evropských voleb i příští rok ve sněmovních volbách, chtějí své volební lídry představit do Vánoc. ČTK to dnes řekl předseda a senátor SNK Igor Petrov. "Myslím, že v půli prosince nebo do Vánoc určitě bude naprosto jasno kolem nás," uvedl.

Úvahy o tom, že by SNK a ED vedl do voleb někdejší prozatímní eurokomisař Pavel Telička, nechtěl Petrov komentovat. "Nejdřív musí dojít k dohodě, pak je možné to prezentovat navenek," uvedl Petrov. "Nehodlám se ale na nikoho nalepovat, šel bych do toho s vlastní vizí, kterou bych chtěl obhájit a pak ji prosazovat," řekl před dvěma týdny Lidovým novinám Telička. Na svou pražskou kandidátku ho lákala i ČSSD, Telička to ale odmítá.

Petrov zatím nechtěl ani předjímat výsledek jednání s Evropskými demokraty o vzájemném propojení kvůli volbám. To bylo i tématem dnešního jednání, kdy se k informativní schůzce za účasti europoslance a politického lídra SNK Josefa Zieleniece sešli senátoři z klubu SNK a Klubu otevřené demokracie (za účasti Jiřího Zlatušky, Milana Hamerského a Pavla Weisse).

*******************

Usnesení Republikové rady ED ze dne 1.10. 2005
Výpis pro SNK

RR konstatuje,že

na schůzce vedení ED a SNK dne 22.9.2005 byla oboustranně deklarována vůle dohodnout se na budoucím společném postupu ED a SNK, a za tím účelem zahájit nové kolo jednání o podmínkách společného postupu pro volby 2006. SNK na jednání prezentovalo názor, že jedinou možnou formou spolupráce pro SNK je plná integrace obou subjektů, a to ještě před volbami v roce 2006. Republiková rada ED schvaluje, aby předsednictvo ED zahájilo s vedením SNK jednání o integraci obou subjektů do jedné politické strany.

RR schvaluje
a) principy integrace SNK ED
1. Mezi oběma subjekty nejsou zásadní překážky v oblasti programové.
2. Velká míra shody byla nalezena v oblasti organizační struktury.
3. ED i SNK vzájemně znají rámcovou ekonomickou situaci.
4. Nový politický subjekt bude mít formu politické strany.
5. Nový politický subjekt bude budován na IČ SNK.
6. Název nového politického subjektu bude složen z názvů „SNK“ a „Evropští demokraté“, zkratka bude složena ze zkratek SNK a ED“.
7. Nový subjekt bude otevřen osobnostem českého veřejného a politického života.
8. V oblasti personální bude zcela rovné a paritní postavení obou subjektů se dvěma politickými lídry J. Hybáškovou a J. Zieleniecem.
19 –0 -0