Volby Home English

velká koalice: ODS podmínky splní. A co ČSSD?

19. 1. 2006 - hn

Vlastimil Tlustý:
Před koncem roku jsem při diskusi v levicovém tisku představil myšlenku menšinové vlády ODS. Šlo by o situaci, kdy by ODS vyhrála volby, a přesto by nebyla schopna s KDU-ČSL sestavit většinovou vládu. Pokud premiér Paroubek proklamuje, že nechce spolupracovat s komunisty, pak by ani neměl mít problém podpořit menšinovou vládu ODS.

A tak přišla na scénu tři Paroubkova přání, či snad podmínky, za kterých by ČSSD podpořila ODS. Paroubek hned dodává, že ODS není schopna je splnit. Oč jde?

Jsme sociální i evropští

První podmínkou je podpora evropskému sociálnímu státu. Dost dobře nevíme, který má na mysli. Snad takový, jaký známe z Francie, Německa, Skandinávie? Možná mínil evropský růstový sociální stát britského, pobaltského, slovenského či švýcarského typu, kde svobodný, ekonomicky zodpovědný jedinec (nikoli jen a pouze stát) je schopen pomoci financovat, organizovat a velmi si považovat pomoc potřebným. Nebo snad typicky křesťanský sociální stát jako Rakousko nebo Španělsko? Vyberte si, pane premiére.

Druhou podmínkou je podpora Evropskému projektu. Další věc, která se těžko definuje. Jde o větší integraci Evropanů v jeden celek, kde se bude řešit povinnost zaměstnavatele přidělovat ochranné opalovací krémy, jak to vymyslel evropský sociální guru Vladimír Špidla? Nebo půjde o integraci všech deficitů dohromady s přebytky fungujících zemí? Nebo o společné evropské daně? Nebo snad půjde konečně o to, k čemu se ODS beze zbytku hlásí - o naplnění podmínek našeho vstupu, tj. volného pohybu zboží, kapitálů, osob, služeb a o společnou měnu? (Tady asi uslyšíme něco o evropské ústavě. Kdy ji chcete přijmout: když se politici rozhodnou, nebo až lid tu potřebu většího sjednocení projeví?)

Jaký by to byl program

Třetí podmínkou pana Paroubka je zachovat rozpočtovou kázeň. Dokud ale řídí Ministerstvo financí člověk, který není schopen kvalifikovaně odhadnout příjmy a výdaje státního rozpočtu, hůře to opravdu dělat nejde. Pan Paroubek ani v této otázce nemusí mít obavy.

Pan Paroubek správně tuší, že nevyhraje tyto volby, ale že za určitých okolností mohl mít s komunisty v parlamentu většinu. Proto hledá, jak by na to veřejnost lépe připravil, aby to snadněji strávila. Proto mluví o menšinové vládě ČSSD s podporou všech parlamentních stran. Je to ale past.

Pokud by ODS neměla většinu s KDU-ČSL, musela by představit program akceptovatelný pro ČSSD i KDU-ČSL. Šlo by o prorůstový program se sociálním prvkem zaměřeným na rodiny, šlo by o evropský projekt s cíli volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu a společnou měnou a až s následnou možností přijetí Evropské ústavy. Šlo by rozhodně o větší rozpočtovou kázeň, než projevuje ČSSD.

Pro ČSSD by bylo velmi složité nepodpořit menšinový kabinet ODS. ODS by byla povinna představit takový program, aby zabránila KSČM podílu na jakékoli moci v České republice.

Z tohoto pohledu se tři přání či podmínky premiéra Paroubka, záměrně formulované mělce a obecně, nejeví až tak těžce splnitelné.

Autor je stínovým ministrem financí ODS