Volby Home English

Volební triumf Liberálních demokratů ve Skotsku

10. 2. 2006 - bl

Britští Liberální demokraté zaznamenali v noci ze čtvrtka na pátek dramatické volební vítězství v doplňovacích volbách. Znamená to snad strukturní změny na britské politické scéně?

Liberálnědemokratický kandidát Willie Rennie zvítězil v doplňovacích volbách ve skotském volebním okrsku Dunfermline a West Fife, severně od Edinburku. Rozdrtil dosavadní velkou většinu Labouristické strany v tomto volebním okrsku - labouristé tam měli doposud většinu 11 562 hlasů a sám získal volební většinu 2000 hlasů. Tím stoupl počet liberálnědemokratických poslanců v britské Dolní sněmovně na 63. Je to nejvyšší počet liberálnědemokratických poslanců od třicátých let.

Liberální demokraté jsou v Británii třetí největší politickou stranou, jsou jakýmsi kompromisem mezi labouristy a konzervativci, jsou "levicovější" než konzervativci a bývají považováni za pravicovější než labouristé, i když v současnosti, kdy Tony Blair pozměnil vládnoucí Labouristickou stranu thacherovskými myšlenkami, to už není ve všech případech tak jasné.

Pro Liberální demokraty je velkým problémem britský většinový volební systém. Ten je znevýhodňuje v porovnání s většími stranami konzervativců a labouristů. V daném volebním systému nikdy nemohou získat parlamentní většinu.

Nicméně nynější volební vítězství liberálnědemokratického kandidáta v doplňovacích volbách ve Skotsku bude pro LD obrovským posílením jejich sebevědomí, a to zejména pro jejich nového šéfa, který má být zvolen v březnu. Výsledky těchto doplňovacích voleb, jak se zdá, ukazují, že rezignace dosavadního šéfa LD Charlese Kennedyho, který byl obviněn z alkoholismu, jejich stranu poškodila daleko méně, než jak to vypadalo na základě průzkumů veřejného mínění.

Výsledek doplňovacích voleb ve Skotsku je osobně trapný pro labouristického ministra financí a budoucího premiéra Gordona Browna, který bydlí v tomto volebním okrsku a bude ho tam tedy od nynějška zastupovat LD. Brownův vlastní volební okrsek je hned vedle.

Jedinou útěchu, kterou mohou Labouristé mít z nynějších volebních výsledků, je to, že ve skotských doplňovacích volbách se velmi špatně umístili konzervativci, navzdory tomu, že mají nového, mladého, charismatického šéfa strany Davida Camerona. Konzervativní kandidát dostal jen 2700 hlasů, daleko méně než kandidát ze Skotské nacionální strany, který obdržel 7200 hlasů.

Zprávy o tom, že Labouristická strana má v Británii v současnosti problémy, se začaly šířit asi před týdnem, kdy byla labouristická vláda poražena při hlasování v Dolní sněmovně o zákonu, který měl kriminalizovat nenávist vůči náboženstvím. Více než 10 labouristických poslanců zmeškalo toto hlasování, protože se ve skotském volebním okrsku pokoušeli přesvědčovat voliče, aby hlasovali pro jejich stranu.

Labouristé nyní budou muset uvažovat, k čemu asi dojde při komunálních volbách v květnu. Pokud by měla Labouristická strana v květnových komunálních volbách špatné výsledky, povede to k zvýšení vzbouřenecké nálady mezi labouristickými poslanci a k tlaku, aby Tony Blair předal premiérský úřad Gordonu Brownovi co nejdříve.