Volby Home English

Konopný boj se zemskou gravitací

6. 3. 2006 - aktuálně

Jana Mihovičová, kreativní ředitelka jednoho z týmů reklamní agentury Ogilvy
Zdroj: Aktuálně.cz

Kouřila jsem trávu, přiznávám. Byly roky, kdy dost intenzivně. Skončila jsem s tím už dávno. Přestalo mě to bavit. Moje osobní rozhodnutí. Ale mám tu zkušenost. A to je výhoda.

Už mi žádný státní úředník nemůže namluvit, že marihuana je zlo, proti kterému je nutné bojovat všemi prostředky. Vím, co to s člověkem dělá, vím, jaká to má rizika.

I v mém okolí se pohybuje několik lidí, co kouří marihuanu skoro každý den už roky. A co? Nic.

Zatím nikdo z nich neskončil na ulici, nikdo z nich nechodí krást do supermarketu, aby měl na svoji dávku. Nikdo z nich se nestal bezdomovcem. Trošku si sice ničí plíce, a myslím, že i jejich krátkodobá paměť utrpěla rány, ale co dnes člověku neškodí? Koukněte se, kolik chemikálií je v obyčejném jogurtu.

Evropa neúspěšně bojuje s marihuanou

V našem světě existují miliony věcí, které s sebou přinášejí obdobná zdravotní rizika jako marihuana.

Ale tráva nějak víc leží politikům v žaludku. Ještě jsem neviděla politika, který by si budoval image na tom, že chce zakázat všechna éčka (neplést s extází), myslím éčka v jogurtech.

Ale drogy, to je jiná, to už má potenciál.

Je potřeba vynaložit maximum všech možných prostředků a vymýtit marihuanu z povrchu zemského! Je potřeba kriminalizovat dvě třetiny patnáctileté mládeže, je potřeba vyhazovat peníze oknem, je potřeba plnit kriminály! Hrozí totiž, že se některým lidem zhorší krátkodobá paměť a někteří začnou po ránu trochu víc kašlat!

Je to tady zase, ten hloupý nepoučitelný stát. Kolikrát už se spálil a jde do toho znovu.

Kolikrát se už snažili politici v různých zemích zcela bezvýsledně zakazovat prostituci, potraty, pití alkoholu. Amerika si například v dobách prohibice natáhla na své území italskou mafii a už se jí nikdy nezbavila. Taky se nepoučila. Vede tvrdou drogovou válku, a myslím, že doba, kdy začnou američtí politici uvažovat o tom, že proti černému trhu s drogami je potřeba nasadit i atomové zbraně, je velice blízko.

Přitom je to jednoduché jako facka.

Nemá smysl zakazovat něco, po čem existuje masivní poptávka. Když to zakážete, trh nezanikne, jen se z něj stane trh černý. Je to ten nejjednodušší ekonomický zákon, který popisují ty nejzákladnější učebnice ekonomie. Jediná cesta, jak se trochu pohnout dopředu, je působit na poptávku samotnou, což znamená hlavně osvětu. A to samozřejmě neplatí jen pro marihuanu, která je společensky téměř neškodná, ale i pro všechny ostatní, i ty nejtvrdší drogy.

Stát prostě s lehkým srdcem vyhazuje stamiliony za něco, co nefunguje. Represe marihuany je úplná blbost, ale ani represe tvrdých drog mi smysl nedává. Jednoho dealera chytíš, další tři vyrostou na jeho místě. V Thajsku se za prodej drog dává trest smrti, a výsledek? Prodává se vesele dál.

Ekonomické zákony někdy fungují stejně neúprosně jako ty fyzikální. Nemá smysl je ignorovat, ale respektovat. Politik prosazující drogovou represi je asi v takové pozici jako fyzik, který se rozhodl ignorovat zemskou přitažlivost. Studujte ekonomii, milí protidrogoví politici!