Volby Home English

O kolik přišel stát díky nelegální marihuaně?

5. 5. 2006 - np

i s reakcemi čtenářů najdete na -NPsu-

NP: Tuto sobotu se v Praze na Letné bude konat již devátý ročník happeningu ze legalizaci marihuany Million Marihuana March. Poprvé se tato akce konala jako reakce na zákon o "množství větším než malém", který uzákonil trestnost držení marihuany pro vlastní potřebu. Od té doby se koná každý rok znova a znova, protože zákony týkající se konopných drog zůstávají už devátým rokem nezměněné.

Situace je nyní taková, že v České republice existuje komunita mnoha set tisíc kuřáků a uživatelů lehkých drog, kteří si svého koníčka poměrně nerušeně užívají do té doby, dokud se na nich neprojeví zdravotní následky. Poté jsou nuceni si léčit zničené plíce a poškozenou imunitu a jejich léčbu díky solidárnímu zdravotnímu systému zaplatí spoluobčané. Přitom existující systém nijak uživatele konopných drog nenutí, aby tyto náklady společnosti alespoň částečně vrátili. Naopak další státní prostředky vyčerpávají občasné policejní zásahy, vyšetřování a věznění lidí odsouzených kvůli konopným deliktům.

Představme si, že by se svými požadavky uspěl hned první ročník Million Marihuana Marche. Konopí by již osm let bylo legální, byla by na ně uvalena spotřební daň a jeho uživatelé by nebyli stíháni. Kolik by stát získal na této dani? V České republice se každý den vykouří určitě alespoň 100 000 jointů. Dejme tomu, že každý joint by byl zdaněn dvěma korunami spotřební daně a daň by byla řádně zaplacena u poloviny spotřebované marihuany. To máme minimálně sto tisíc korun denně po dobu osmi let. Tedy zhruba 300 milionů korun.

Započítáme-li náklady, které Česká republika má a měla se stíháním lidí kvůli marihuaně, přišla za posledních osm let minimálně o půl miliardy korun. A to je hodně střízlivý odhad.

Přitom se lze domnívat, že počet uživatelů marihuany by po její legalizaci nijak dramaticky nestoupl a náklady společnosti na její užívání by zůstaly zhruba stejné. Jde tedy o čistou ztrátu.

Značná část mládeže přitom marihuanu kouří a hlavním přínosem represe v této oblasti je tak to, že společnost může předstírat, že o tom neví. A vynakládá velké prostředky na to, aby iluzi o nedostupni marihuany dále udržela. Stojí takto vynaložené prostředky skutečně za to?

Autor je členem LiRA/LiberálovéČR