Volby Home English

ČT1, 22:30 Události, komentáře

15. 5. 2006 - lira


15.05. ČT1 22:30, Události; LiRA +balb-pas-nez-nerozum -záznam-

-------------

Jan NĚMEC; moderátor - Do voleb zbývá sedmnáct dní. Komu dát hlas, v tom by mohly pomoct i naše předvolební debaty. Připravena je Daniela Drtinová a první pětice zástupců politických stran. Ode mne na viděnou.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka
- Dobrý večer. Vítejte u první z deseti předvolebních diskusí s lídry stran a hnutí, které letos kandidují do Poslanecké sněmovny. Než začneme, podívejme se spolu na klíč, podle kterého jsme lídry do studia zvali. Každé politické seskupení dostane v Událostech, komentářích prostor vždy dvakrát. Jako základ pro určení partnerů v debatě jsme vzali volební čísla stran vylosovaná Státní volební komisí. Pro první týden jsme strany rozdělili po pěti podle prostého pořadí volebních čísel. Pro druhý týden jsme dali dohromady vždy první strany z každé pětice, pak druhé strany, třetí strany z pětice a tak dále, a to pro to, aby partneři v diskusích nebyli v obou týdnech pokud možno stejní. Dnes budou mít možnost informovat diváky o svých volebních programech a svých názorech a postojích zástupci prvních šesti uskupení. A jak už jsme si řekli, dnes je to podle čísel, pod kterými ve volbách kandidují.

; redaktorka
- Číslo jedna má Strana zdravého rozumu. Na jaře roku 2002 ji založil hudební skladatel a producent Petr Hannig. V minulých parlamentních volbách získala 0,22%. Pod číslem dva kandiduje České hnutí za národní jednotu. Ovšem pouze v Ústeckém kraji. Vzniklo v září 99 jako České sociálně-demokratické hnutí, současný název nese od roku 2003. V minulých parlamentních volbách dostalo pouze 0,01% hlasů. Balbínově poetické straně přiřknul los číslo tři. Byla zaregistrována v dubnu 2002 a v jejím čele nestojí předseda, ale geniální guvernér. V minulých parlamentních volbách dostala 0,19% hlasů. Pod číslem čtyři jde do voleb Liberální reformní strana, která kandiduje pouze v Jihomoravském kraji. Vznikla v březnu roku 2002 a v minulých parlamentních volbách se o hlasy voličů neucházela. Právo a Spravedlnost má číslo pět. Hnutí je nástupcem Sdružení důchodců a spolupracuje s Dělnickou stranou, národním sjednocením a Demokratickou stranou sociální spravedlnosti. V minulých parlamentních volbách nekandidovalo. Číslo šest mají Nezávislí. Vznikli v roce 1995 sloučením Sdružení pražských nezávislých, Unie evropské spolupráce a sdružení Ostrožané sobě. Ani Nezávislí v minulých parlamentních volbách nekandidovali.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka
- A ve studiu jsou tito zástupci politických stran a hnutí. Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu. Dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Jiří Hrdina, geniální guverném Balbínovy poetické strany, dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Milan Hamerský, volební lídr Liberální reformní strany, dobrý večer i vám.

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany - Dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Tomáš Vandas, volební lídr hnutí Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj, dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - A Jana Hamplová, volební lídr hnutí Nezávislí,

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Diskuse se měli dnes zúčastnit taky zástupci Českého hnutí za národní jednotu, ale ti jako jediní se předvolebních debat účastnit nechtěli, tak tu nejsou. No, a my se tedy zeptáme teď těch, kteří ve studiu jsou. Pane Hannigu, co nabízí vaše strana voličům? Co máte, co jiné strany pro ně nemají?

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - My nabízíme slušným lidem slušný život. Nenabízíme spoustu nesplnitelných slibů jako jiné velké strany, ale stovky malých praktických zlepšení. Třeba před čtyřmi lety jsme upozorňovali na to, že bude nedostatek mateřských školek, a už je to tady. Teď upozorňujeme na to, že je naprosto nesmyslný, nelogický silniční zákon, který připraví spoustu lidí o rozum. A je to taková korupční záležitost, protože ten bodový systém je brutální a nemá obdoby nikde ve světě.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka
- Pane Hannigu, vy byste chtěl do Poslanecké sněmovny? V programu píšete, že poslanci mají pracovat, ne si tam číst, telefonovat a spát. Vydržel byste to, poslouchat celé hodiny své kolegy a jejich projevy?

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Prosím vás, vždyť ti poslanci jsou dobře placeni, aby to vydrželi, toto. Protože každý člověk, který je v práci a má daleko míň peněz než ti poslanci, tak se musí celých osm hodin soustředit na tu práci.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Vy ale politické ambice nemáte, je to tak? Chtěl byste do Poslanecké sněmovny ...

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - My jsme totiž taková strana, která jde po praktických věcech, protože každý povídá o velkých věcech a malé, ne malé, vlastně to jsou obrovské věci, které trápí občany, a to nikoho nezajímá.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Jaké lidi tedy můžete nabídnout? V rozhovorech říkáte, že tedy ambice nemáte, ale že zúročujete své schopnosti v hledání politických talentů jako producent.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Ano, tak my máme volebního lídra Petra Czasche, který vymyslel velmi dobrý protikorupční systém, který se jmenuje vnitrostátní /nesrozumitelné/. Dokonce i jiné strany ho používají. Potom ve Zlínském kraji je Petr Hradil, což je ekolog a člověk, který vlastně vidí vizi života úplně jinak než všichni, ale já bych se rád, protože máme málo času, nejmenoval lidi, ale spíš to, co mi ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - To je důležité, protože ti potom budou za vás v politice.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - My nabízíme třeba pro důchodce veřejnou dopravu zdarma. Nebo nabízíme rodičovskou dovolenou pro oba po šest měsíců po narození dítěte, protože to je kritická doba pro manželství těch mladých lidí. A jak víte, tak manželství u nás, u nás je nejvyšší rozvodovost. A to jsou praktické věci.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Ano, k těm praktickým věcem se potom ještě dostaneme. Pane Hrdino, Balbínova poetická strana. Vy jste velmi zvláštní strana. Řekněte, máte skutečně politické ambice a cíle vést a spravovat Českou republiku, nebo skutečně jste jen parodií na politickou stranu?

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - To jste mě teda zaskočila. Parodií snad nejsme, proboha, jsme normální politickou stranou jako každá jiná.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Nejste aspoň trošičku víc recesističtí než ostatní politické strany?

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Podívejte se, všechno je na hranice fikce a skutečnosti. My se pohybujeme velmi rádi na tý hranici, ale jak vidíte, tak jsme dokázali, že teda to myslíme vážně už tím, že se účastníme těchto voleb, a to ve všech okresech.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Letos se pohybujete na hranici opravdu velmi, to je pravda. Vy jste letos na sebe upozornili billboardy, kde zesměšňujete KDU-ČSL. Proč jste si vzali na paškál zrovna jenom jednu politickou stranu a jednoho lídra Miroslava Kalouska? Vždyť ve sněmovně i ve vládě je jich daleko víc.

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Myslíte takových darebáků, to jich ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - To jste řekl vy.

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - To jich tam samozřejmě víc je, ale musíte si vybrat vždycky jednoho soupeře, na kterýho můžete stačit. A já se domnívám, že KDU-ČSL je jasným příkladem toho, kdo škodí naší politické scéně, protože je to takzvaně demokratická strana, která projde do každý koalice, která se všemi se podílí na volebním programu, ale nakonec vlastně ho brzdí. Ale vlastně ti lidi, který jim dávají důvěru, tak potom jsou zklamaný z toho, že takováhle strana se takhle chová.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Kdo vám dal peníze na tuto kampaň, mě zajímá, a nejen určitě jen mě, určitě řadu novinářů se vás na to ptá.

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Ale odpověděli jsme přesně. Ten, tu první část jsme zaplatili sami, za tu druhou jsme ještě dlužni.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - A nemáte žádného konkrétního dárce ani sponzora?

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Myslíte někoho ze Seychelských ostrovů?

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - No, jestli se nějakej najde, uvidíme, ale zatím ne.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka
- Tak, pane Hamerský, liberální síly, které zastupujete, jsou v Česku úplně roztříštěné. Proč se nesjednotíte aspoň s Unií svobody? Nechybí vám sjednocovací schopnost?

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Děkuji za otázku. Já myslím, že liberální síly nejsou roztříštěné v České republice. Liberální strana jsme názvem, programem i činností my, ostatní strany, které média a bohužel i část veřejnosti vnímá jako částečně liberální, například Unie svobody, kolegové z Unie svobody, vznikly jiným způsobem. Odštěpily se z ODS a chtěly ji kopírovat. A ODS je konzervativní strana, to znamená, strany, jako byla ODA, jako byla Unie svobody, napřed chtěly nahradit ODS, teprve když pochopily, že to je nemožné, tak najednou v sobě objevily liberální zápal. To znamená, my jdeme jinou cestou. My nechceme být klonem ODS, my ji chceme doplnit. Prostě je to ta velká konzervativní třicetiprocentní strana a my jsme ta česká FDP, ta desetiprocentní liberální, která má liberální agendu, která není jednou konzervativní, podruhý anarchistická, jednou má purpurovou barvu, podruhé zelenou. Já myslím, že kolegové z Unie svobody se rozhodli ve volbách umřít ve stoje, já tomu rozumím, prostě chtějí prohrát ve volbách. Je to pochopitelný, zachovala by se tak každá strana a jenom jedna vládní strana udělal v historii výjimku, a to byla ODA v roce 98. Takže já ten jejich postoj chápu, ale pro nás je to konkurence a není to liberální strana.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka
- Vy jste chtěl spolupracovat i se zelenými, ale objevila se námitka, že zelení nepatří mezi liberální strany. Proč jste chtěl spolupracovat se zelenými, když vám kdysi nebyla dost pravicová ani ODA?

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- ODA byla konzervativní stranou, tak vznikla, já jsem v ní byl mnoho let, tak si myslím, že to vím dobře. Napsal jsem o ní čtyřistastránkovou knížku. Co se týče zelených, jsem rád, že Česká televize to poprvé zaznamenala. Byla to půlroční diskuse o tom, aby menší strany, které, jak říkáte správně, jsou roztříštěné, ta nálepka se dává i některým nezávislým subjektům.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Vy jste na začátku říkal, že nejste roztříštěni.

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Ta scéna je roztříštěna, ne liberálové. A média jim dávají nálepku, přesně každému kdo kdy odpadne z ODS, se dá okamžitě nálepka, že to je liberál. My jsme usilovali o to, a vždycky usilujeme o to, aby ta politika byla efektivní. A protože zelené některé známe, a například Martin Bursík je pro nás relativně věrohodnou osobou a třeba jihomoravští, se kterými máme společný krajský klub, tak jsme jim nabídli liberálně zelenou spolupráci, kterou jsme byli přesvědčeni, že pro voliče byla věrohodná, protože Strana zelených má své ekologické témata, ale v ostatních nemá program. Vyzobává si od každého něco, a proto jí veřejnost vytýká tu roztříštěnost. My jsme jí chtěli nabídnout ty témata, v kterých naprosto je nevěrohodná, což je třeba oblast vzdělání, kde naprosto tápe a nikdo ji nemůže brát vážně.


Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pana Vandasi, vaše hnutí Právo a Spravedlnost požaduje vystoupení z Evropské unie, ochranu národních zájmů, zákonnou ochranu českého jazyka, jste proti přistěhovalcům. Jste nacionalistická strana, respektive hnutí?

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Tak já bych především na úvod uvedl, že naše hnutí je celým názvem Právo a Spravedlnost ano tradiční rodině, ne korupci a kriminalitě. To jenom úvodem. A z toho už názvu vyplývají naše priority. Jestli jsme nacionalistickou stranou, jsme stranou, která prosazuje národní zájmy, ty jsou nám blízké a ty chceme prosazovat samozřejmě i v případě volebního úspěchu.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - A styděl byste se za ten přívlastek nacionalistická?

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Nestyděl, já na tom nevidím nic špatného. Samozřejmě nacionalismus znamená vlastenectví. A pokud je to vlastenectví láska k vlasti, tak já si myslím, že to je něco, čeho bychom si měli v dnešní době vážit.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Vy byste chtěli vybudovat, a teď vás cituju - čtvrtou republiku jako Poláci. Jaký by to mělo význam pro českého voliče, respektive pro občana České republiky?

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Především by to znamenalo očistu státní správy od zkorumpovaných osob. Očistu od osob, kteří jsou spjati s bývalým režimem. Znamenalo by to samozřejmě přezkoumání všech privatizačních projektů, které byly počátkem devadesátých let. A znamenalo by to především vymahatelnost práva, která je v této zemi velice nízká, ale zase na druhou stranu, co bychom chtěli v dnešní době, když ministrem spravedlnosti je anarchistický extrémista, který podporuje ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pane Vandasi, ten tu není, nemůže na vás reagovat ...

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - ... který podporuje drogy, ale ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Budeme féroví, není tu, nemůže na vás reagovat.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - ... ale podporuje legalizaci drog. A to si myslím, že v každé normální zemi by byl okamžitě zatčen a obviněn z trestného činu. Tady je ministrem.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pane Vandasi, vaše hnutí se skládá ze čtyř krajně pravicových stran, kde by měl volič záruku, že se po volbách nerozhádáte? Každý lídr by chtěl být premiérem nebo třeba aspoň ministrem. Vy už jste se rozhádali se Sládkovými republikány, s dalšími dvěma stranami, národní síla, koalice se vám rozpadla pod rukama. Kde by měl volič záruky?

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Já myslím, že všechno se tvoří, všechno se vytváří postupně. A to, že se čtyři strany, nevím, jestli se dá nazvat pravicovou například strana, Demokratická strana sociální spravedlnosti, která dodává našemu hnutí sociální akcent. To zcela, si myslím, že určitě není na místě. Nebo Republikánská strana zemědělského malorolnického lidu ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Takže držíte při sobě, i když jste takto v podstatě názorově rozdílní?

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Já si myslím, že nás spojuje mnoho bodů a jsem určitě vděčný tomu, že politické hnutí Právo a Spravedlnost dalo možnost zástupcům těch více politických stran kandidovat, aby ty strany postupovaly společně, je to určitě úspěch. A myslím si, že to je do budoucna velice pozitivní posun na naší politické scéně.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Ještě představíme poslední stranu Nezávislé, potom přejdeme k diskusi. Paní Hamplová, Nezávislí už nesází na celebrity. Vás znám, jste poslankyně, ale rozhodně typu Vladimíra Železného nebo Jany Bobošíkové nejste.

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Já si velmi cením toho, že nejsem takovou celebritou, protože si myslím, že tudy cesta nevede. A ono je to vidět i třeba na procentech. Podívejte se, Nezávislí demokraté mají v čele celebritu, vámi řečeno, pana Železného, mají 0,3%, my se pohybujeme mezi dva a půl až tři šest, to poslední období. Takže určitě ta sázka na normální lidi zdola, je sázka správná a tudy tedy teďka my kráčíme.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - A jaké dáte voličům záruky i vy, že se po volbách nepohádáte? Oba vaši europoslanci jsou tedy s Nezávislými ve při, jste rozhádaní. Přitom říkáte, že chcete do politiky vnést zcela jiný styl než ostatní strany, ale hádáte se stejně, možná někdy i hůř.

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Já jsem teďka nezaznamenala, že bychom se hádali. To jako, to v posledních měsících jsem nezaznamenala. Teď tam vidím spíš jako zelené. Ale my jsme teď naprosto v pohodě a nabízíme komunální politiky, komunální profesionály, dá-li se to tak říct. A jako jediní máme "své budoucí poslance" na celostátním plakátku. To jsou všichni lídři krajů, takže jsme šli i touto jinou cestou, abychom ukázali, že v každém kraji jsou osobnosti. A slovu celebrita se právě po těchto zkušenostech vyhýbáme, protože například já si myslím, že Nezávislí jako snad jediní nebo jedni z mála mají republikového lídra, teď v mé osobě mimopražského. A tím dáváme také něco najevo.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Tak pojďme k diskusi k obecným tématům. Velkým tématem letošních voleb jsou daně. Vláda schválila balík daňových zákonů, nejsilnější opoziční strana navrhuje rovnou daň. Strana zdravého rozumu by zrušila minimální daň, registrační pokladny, jak byste tedy řešili daň z příjmu?

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - No, prosím vás, minimální daň, to je ta daň, to je potřeba vysvětlit, kterou musejí platit živnostníci nebo malí podnikatelé, i když nedosáhli zisku, to je pro ty malé podnikatele naprosto likvidační záležitost. To samozřejmě, že zrušit. A ještě navíc, to tam jste nezmínila, že my taky nechceme, aby živnostníci a malí podnikatelé platili prvních čtrnáct dní nemocenskou. To stát svojí povinnost přesouvá na tyto lidi, který mají tak dost svých starostí.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Jak byste kompenzoval daňové příjmy, aby vám nevypadly příliš příjmy ze státní pokladny. Něčím byste spravovat zemi musel.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - No, víte, ono se taky hodně vyhazuje. Tak v první řadě bysme okamžitě zastavili tu zakázku na ty obrněné transportéry. Když i dokonce ministr obrany se zdráhá podepsat smlouvu na toto, to znamená, že to vůbec není čisté, že tam něco nevoní. To je třicet dva miliard, tak to bude pro spoustu věcí, které my navrhujeme jako třeba, jak jsem říkal, peníze na mimoškolní výchovu dětí a mládeže, školství, vědu, výzkum, neziskové organizace.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - A co byste udělal s těmi daněmi? Jak byste snížil, nebo zvýšil daňovou zátěž, třeba středních, malých podnikatelů, tak zněla má otázka.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - No, celkovou daňovou zátěž snížit, ale ani ne tak v daních jako v těch přídavcích, to znamená sociální odvody, ty jsou ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Ty byste snížil?

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Samozřejmě, protože jsou u nás nejvyšší, dokonce na celém světě nejvyšší. A ty vlastně zatěžují toho podnikatele co nejvíc, ale já bych taky rád chtěl říct to, že my bráníme lidi, kterým bylo ukřivděno. My máme velmi důležitý bod, že v případě obnoveného trestního řízení má odsouzený právo stanout před jiným soudem, protože si myslím, nejenom za minulého režimu, ale i teď jsou lidi nespravedlivě odsuzováni, například fatální věc Kájínek, anebo ta věc, kterou prostě rozvinula ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pane Hannigu, prosím, dokončete větu a vrátíme se k daním.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - K daním, no, tak zase se ..., já bych chtěl mít takový prostor, jako měli zelení v televizi, abych mohl všechno takhle povídat, i ty daně. My máme tady skutečně malinký prostor a chceme říct ty věci, který jsou u nás unikátní v programu Strany zdravého rozumu.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Dokončete tu větu.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Tečka.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Tak a pokud jde o daňovou zátěž ..., vypněte si, prosím, telefon. Co byste udělali pro ty malé a střední podnikatele, to je skutečně otázka, která dnes daňové poplatníky a voliče zajímá.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Zcela určitě bychom měli snížit, jak už tady řekl pan Hannig, ty sociální odvody a ty zdravotní odvody, protože ty jsou velice vysoké a zatěžují ty firmy, které se musí potýkat prostě opravdu někdy s tím, jak mají existovat, jak mají dál vytvářet pracovní místa, když jsou skutečně zatěžováni byrokratickým systémem, který je odírá. A jaký je to kontrast, když jsou zahraniční firmy doslova protěžovány, mají daňové prázdniny, několikaleté daňové prázdniny. Poté, co skončí s podnikání, sbalí se a hajdy zase jinam, kde samozřejmě mohou využívat dalších podobných podmínek. Takže my bychom měli naopak preferovat svoje firmy, svoje podniky, a to by mělo být naší prioritou.

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Já bych k tomu chtěla říct dvě věci, takové, bych řekla, velmi praktické pro střední vrstvu podnikatelů, kterou mají Nezávislí ve svém programu jako stěžejní, protože většina našich kandidátů i z těchto sfér, bych řekla, má své zkušenosti. První věc, teď Nezávislí vydali tiskovou zprávu, ve které vyzývají všechny odpovědné osoby, aby se nepodepisovala smlouva s firmou Hyundai u nás na Moravě, na severní, z jednoho prostého důvodu. Ne, že bychom tam těm lidem nepřáli práci, ale ty podmínky té smlouvy jsou naprosto nedůstojné naší České republiky. A uvědomme si, pokud má jít náš ministr zahraničí podepisovat smlouvu do vězení s lidmi, kteří jsou podezřelí z korupce, jasným signálem musí být tu smlouvu odmítnout. Těch tisíc pracovních míst, mimochodem jedno je dotované přímo či nepřímo pěti miliony korun, tak to je prostě naprosto neuvěřitelné a každýmu živnostníkovi se prostě se mu otevírat kudla v kapse. To je jedna věc. A mimochodem ještě perličku. V Rožnově pod Radhoštěm teď krachuje firma TCT právě pro to, že se ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Paní Hamplová, já vás také vrátím zpět k těm daním. Řekněte, co byste udělala pro lidi, pokud jde o daně. Snižovali byste odvody, zvyšovali, jakým způsobem byste postupovali?

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Principálně Nezávislí mají v programu snižování daní. Ono těžko tady na krátkém prostoru říkat procenta, protože my malé strany nemáme ten prostor, co ty velké, což je zarážející, ale jednu praktickou věc pro všechny daňové poplatníky, kteří podnikají, nebo kteří i nepodnikají, ale pošle jim finanční úřad rozhodnutí, že mají odvést státu nějakou částku. Chceme, aby bylo do zákonu o správě daní zaveden odkladný účinek v případě podání odvolání se zajištěním majetku samozřejmě těch lidí, aby ten majetek nemohl někam zmizet, ale připadá nám absurdní, když se odvoláte u soudu na částku pět tisíc korun, a to rozhodnutí nenabývá právní moci a finanční úřad vám pošle šest milionů korun, třeba i špatně, a musíte to zaplatit bez odkladného účinku. Praktická pomůcka pro všechny občany této země.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka
- Pane Hamerský, já bych právě, všichni dostali podobný prostor, abyste potom zase neříkali, že ho nemáte, máte ho čtyřicet minut. Musíme si ho rozdělit dobře. Liberální reformní strana navrhuje patnáct procent rovnou daň, je to tak?

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Je to tak.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - V duchu liberálních stran tedy minimální role státu, řekněte mi, jak byste si poradili s rozpočtovým výpadkem. Ekonomové hovoří při této rovné dani o padesáti až dvou stech miliardách korun.

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany - O tom hovoří i vládní ekonomové ...
-Padesát miliard, teďka máme deficit řádově devadesát miliard. To znamená, my už jsme dneska zase jenom jediná strana, která nechce výjimky z výjimek. Konzervativní kolegové z ODS už nevydrželi s nervama a už také navrhují výjimky. My jsme přesvědčeni, že jednoduchý systém, a v tomhle do toho vnášíme pohled práva, prostě měly by být rovná pravidla. Jakákoliv výjimka vytváří ekonomickou nerovnováhu lidem, přemýšlí jak optimalizovat, jak to švindlovat, jak převádět služby z pěti procent do devatenácti. Pokud by byla na DPH devatenáct, pardon, patnáct, jedna sazba patnáctiprocentní, jsou návrhy šestnácti, devatenácti jako na Slovensku. My jsme přesvědčeni, že ten výpadek by byl velice malý opravdu pod padesát miliard.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Takže pod padesát miliard, máte to spočítáno, aby to nebyly nereálné sliby ...

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Máme to spočítáno, náš místopředseda pracuje na ministerstvu financí, téměř na pozici náměstka, to znamená, skutečně ty informace máme. A tady jde o to to velmi výrazně zjednodušit, ten systém. Protože to zjednodušení povede lidi k tomu, že budou platit daně, že ekonomika se pohne. Jak tam bude výjimka, okamžitě český člověk vymyslí, jak na ní vydělat, jak ošidit stát. Lidé jsou motivováni dnes, aby si kupovali věci, které nepotřebují, jenom pro to, aby si je odepsali z daní. Úplně se deformuje racionalita nakupování.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Takže vy byste zjednodušili i daňové přiznání, to je dnes neúnosně složité, bez daňového poradce ho téměř nevyplníte.

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Už čtyři roky máme návrh, aby bylo jednostránkové daňové přiznání. Je to možné, jsou země, kde to tak existuje. U nás přibývají přílohy. A dnes máte šest příloh k daňovému přiznání. To znamená, není důvod, na jedné straně stát má vysoké daně a na druhé straně se snaží rodinám, důchodcům, všem možným skupinám přidávat způsobem, který je naprosto nepřehledný, který je neekonomický, no, a ve výsledku prostě postihuje všechny.


Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pane Hrdino, Balbínova poetická strana si dává za cíl dát ODS lidskou tvář. Její koncept rovné daně, stejně jako u LiRy je dosti lidský, dá se říci. V čem byste byli daňově ještě lidštější? Jaký máte vy koncept daňový?

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Tak dokonce i taková strana, jako jsme my, má určitý volební program, ačkoliv si myslím, že všichni mají volebních programů všech stran plný zuby, protože je stejně nikdy nedodržujou, vypadají všechny podobně, ale i my máme, já tady nechci, kdyby to někoho zajímalo, máme to na našich internetových stránkách. Pokud se bavíte o daních, tak tam třeba jsme měli takovou, že kdo poprvé začne podnikat, takže by měl mít, ale opravdu poprvé, tak třeba tři dny, tři roky daňové prázdniny ... Tři dny by bylo málo. No, některým by to stačilo. A potom jsme tam, máme takovou krásnou věc, jako vlastně když podnikatel za svého zaměstnance platí zdravotní a sociální pojištění, tak to by se dalo nahradit tím, že by se toto zrušilo, každý by si buďto uzavřel svoje, co se týče zdravotního, svoje vlastní a za děti, důchodce, případně nevyléčitelné choroby by plně odpovídal stát. Na každém by bylo, jak by se připojistil. Čili nemusel by platit stát každej acylpyrin, že jo. A to by se nahradilo spotřební daní, to znamená, ten podnikatel by potom vlastně odváděl, každej bezdomovec by vlastně v lahvi piva platil ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Paní Hamplová chtěla říct ...

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Já jsem chtěla doplnit jenom jednu větu na pana kolegu, jak říkal, že těch volebních slibů mají lidé plné zuby, tak bych to trošku odlehčila, že Nezávislí mají smysl pro humor a ocitovala bych jeden Murphyho zákon, který říká, že uspěje ta volební strana, která na místo svého volebního bude rozdávat program televizní. Takže možná je to i inspirace.

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - My máme ještě jeden program u nás v Balbínce a ten dodržujeme po celý rok každý den.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Já bych chtěl navázat támhle na paní kolegyni, jak říkala o těch zahraničních firmách. A když se zahraniční firmy dostanou už na naši půdu a podnikají tam, tak se chovají strašným způsobem, arogantním k českým subjektům. Například piva. V roce 1999 byla schválena jedna typizovaná lahev na piva. To znamená, ta se mohla vracet z celé republiky. Bylo to ekologické, bylo to ekonomické a bylo to logické. Dneska je asi osmdesát procent pivního trhu, jsou zahraniční firmy z jižní Afriky, a to je Plzeň a tak dále. A existuje dvacet procent trhu, co obhospodařují malé, české, nezávislé pivovary, jako je tomu třeba v Německu nebo tak ...

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Dopovím větu, to jsou ty praktický věci, který opravdu každej mluví o velkých věcech. Teď zavedly ty veliký zahraniční firmy nový lahve, každej má jinou lahev, nikdo to nemůže vykupovat, nikdo nedostane zpátky zálohu a tím chtějí zničit i ten zbyteček dvaceti procent českých pivovarů.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Já bych jenom chtěl, protože máme času velice málo, já bych chtěl představit i jiné programové naše body, já myslím, že nemusíme trávit celý pořad o daních. Já si myslím, že máme skutečně my malé strany jsme skutečně trošičku diskriminovány v tomto a těžko si můžeme dovolit promrhat ten čas. Já si myslím, že třeba, abych zmínil programové priority Právo a Spravedlnost, tak si myslím, že je to především podpora tradiční rodině. A to máme uvedeno v názvu. Je to podpora rodiny ve složení muž, žena, dítě, nikoliv homosexuální zvrácenosti ve stylu tatínek Josef, maminka Karel. Chceme dále ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pane Vandasi, v tomto pořadu jsme zvyklí na jistou úroveň, prosím, dodržme ji. O homosexuálních zvrácenostech bych v tomto pořadu nehovořila.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Já myslím, že není to nic proti. A určitě je to náš názor a nestydíme se ho říkat nahlas a nestydíme se prostě ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Přesto vás požádám jen o to, abychom dodržovali jistou úroveň, kterou v tomto pořadu dodržujeme vždycky.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - ... chceme bojovat proti korupci, která se stala obrovským problémem v dnešní společnosti. Za vlády sociální demokracie se korupce dostala do nejvyšších pater politiky, do nejvyšších sfér státního aparátu, a to si myslím, že je velice důležité proti tomu začít bojovat, dále problém přistěhovalců, imigranti. To si myslím, že bychom měli zase začít řešit, protože jinak budeme za pár let menšinou ve své vlastní zemi. A skutečně zavést důslednou imigrační politiku. Nevpouštět sem ty, kteří nejsou pro naši společnost přínosem, ať se to někomu líbí, nebo ne. Prostě chceme tady toho, kdo bude dodržovat naše zákony, kdo se bude chovat v naší společnosti podle našich norem, kdo bude znát naše kulturní a historické tradice a kdo bude znát náš jazyk, to si myslím, že je naprosto ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - A já vás teď poprosím, abychom se právě dostali i k dalším tématům vašeho programu. Já bych vám teď dávala telegraficky otázky a vy byste na ně odpovídali pokud možno stručně, abychom dostali maximum témat do diskuse. Podle vás, v kolika letech by měli lidé odcházet do důchodu a proč?

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Tak jako dosud, v šedesáti.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Protože nemocnost u nás vysoko stoupá, rakovina, všechno, lidi žijí ve stressu, tak já si myslím, to zvyšování tý hranice odchodu do důchodu, toho už se nikdo pomalu nedožije u nás. Šetřit jinde.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Myslíte skutečně, že, takže byste šetřil jinde ...

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Šetřit jinde, nedávat na zbrojení. Proč proboha zbrojit. My nikdy jsme nemohli vlastně bojovat, ať už to bylo v roce, já nevím, 38,39,48, 68. Proč ...

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany - Děkuju, tady každý mluví, o čem se zamane a vy dáváte jasné otázky. Hranice do důchodu je úplně nesmyslná. Penzijní systém musí být nastavený tak, že lidé si spoří. A je to na jejich rozhodnutí, na jejich zdravotním a rodinném stavu, jestli chtějí do důchodu ve čtyřiceti a mít důchod pět set korun, nebo budou chodit do důchodu v sedmdesáti. Je jasné, co jste zmínila, že pokud máme dneska věk dožití u žen 79, u mužů 74, tak chodit do důchodu v šedesáti znamená, že důchodci budou mít almužny, prostě není to možné. Tak, jak stárneme, tak, jak se prodlužuje celková délka dožití, tak se musí posouvat i ta aktivní,

a tady, dovolíte, přeci jenom kolega přede mnou, musím se vymezit, my jsme prostě liberálové, to znamená všechno to, co tady zaznělo, že homosexuálové jsou špatní, ohrožují naší společnost a všechny ty absurdní námitky, my zastáváme naprosto opačný názor, chceme otevřenou zemi, kam přichází cizinci, která je k nim přátelská, samozřejmě budou-li to cizinci ze zemí nám kulturně blízkých, především tedy z toho postsovětského prostoru, bude ta integrace a spolupráce snazší, než když to budou lidé, řekněme, z arabských zemí. Ale i tak musíme být otevřená země, protože pro nás je to přínos.

Češi již dneska nejsou ochotni pracovat právě v těch zahraničních firmách, kde je ta takzvaná boj s nezaměstnaností, víme, že v těch různých firmách v Hranicích na Moravě pracuje polovina Slováků. To znamená, a nic proti nim, prostě my bychom tu práci nedělali, to znamená, my chceme opak. Nějakou uzavřenou konzervativní společnost, nikdy jsme jí nebyli a je nesmysl se k tomu odvolávat. Prostě otevřenost tak, jako jsou Holanďani, to je náš vzor, Dánsko je náš vzor, malé země, které se umí prosadit ne tím, že si hrají prostě na devatenácté století.


Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - My preferujeme ve všech částech našeho programu svobodu rozhodování lidí, takže bych částečně souhlasila s kolegou, nicméně se domníváme, že stát by měl od určitého věku garantovat určitý důchod a dále k tomu přidat pilíř spořící. Takže určitý průnik těch myšlenek, co tu zazněly.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Takže pilíř státní a připojišťovací, kombinovala byste jej.

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Ano, přesně tak. A ještě bych řekla jednu věc. Mně se také nelíbí, že se ten systém odděluje od jedné velmi důležité oblasti, a to je prorodinná politika, protože od toho, kolik nás bude, závisí, kolik se nás, až my budeme mít důchodový věk, kolik nás ten systém uživí. Takže jenom bych takovou perličku z našeho programu k rodinné politice, protože to jsou spojité nádoby, řekla jednu věc, já jsem hlasovala pro zákon o registrovaném partnerství a Nezávislí přichází s myšlenkou, že máme mnoho nesezdaných párů, že by tutéž možnost měly mít i heterosexuální páry, registrované partnerství, aby jim umožnily ty úřední záležitosti prostě řešit jinak než sňatkem, protože víme, že těch párů je strašně moc a stejnou šanci by měly mít i heterosexuální páry.

Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Dokonce i my máme v programu něco o odchodu do penze. Za prvé, po odpracování, souvisí to s tím systémem nastavení toho, jak vybírat ty daně a podobně. Jako po odpracování těch určitých let by se to skládalo vlastně v podstatě ze tří částí. Jedna část by byla, že kdo jde do toho důchodu v tom teda roce, by měl dostat vlastně průměrnou mzdu dosaženou v tom roce. Druhá část by byla jeho individuelní připojištění a třetí část by byla případně z toho, kolik na těch daních on aktivně vlastně odevzdával a z toho určitý poměr.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Vy se usmíváte, je to reálné, nebo nereálné?

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Tak já myslím, že, omlouvám se kolegovi, všechno se říká, je nereálné. Samozřejmě prostě ekonomika ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Poetické.

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Poetické to je a já myslím, že poetika patří do života, nevím, do politiky taky bych řekl, že patří, ale myslím, že do ekonomie a důchodů dvou milionu lidí, s těma bych jako, jako o důchodcích bych až tolik nežertoval, protože opravdu slibovat jim takovéto věci, znamená vyvolávat šílený očekávání, která nemůžou být nikdy realizovaná.


Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Já jim ale nic neslibuju, že jo, na tohle by si ten stát krásně vydělal, kdyby právě postupoval tímto způsobem, jak, nebo vy myslíte, co myslíte, že vy jako byste nabízel do toho důchodu ...

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- To, co jste řekl, nemají ani dnes. A ta situace se bude zhoršovat. To znamená, bude přibývat starších lidí, bude přibývat nároky na systém.


Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Ona se bude zhoršovat, když bude na to pohled jako od vás, který je doposud. Na to se musí dívat úplně jinak, protože vy chcete pořád větší obrátky, pořád, až úplně do šílenosti. Je potřeba se na to podívat s citem taky, ne výkon pořád.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Odchod mužů do důchodu šedesát jedna let, žena padesát devět let, minus rok za každé dítě. A myslím si, že to je reálná, reálná hranice, protože samozřejmě dnes se argumentuje tím, že populace stárne, kdo bude ty důchodce živit a tak dále. Ale myslím si, že lidé, kteří pracují poctivě několik desítek let, si zaslouží mít aspoň těch pár let v tom důchodu slušné žití. A zdroje bychom měli hledat především jinde. Pan Hannig tady už zmínil zbrojení, armáda. Stačí vzít jenom příklad. My dáváme na zahraniční armádní mise nyní v Afghánistánu sto třicet milionů korun. Prosím vás, to jsou peníze obrovské a které by se sečetly, které bychom vzali jednu položku, druhou položku, třetí položku, tak nám to dá v samotném součtu veliké finance. A ty bychom měli používat na, i na důchodový systém. Samozřejmě připojištění je možné, to zcela určitě, ano. Pokud si chce někdo spořit, tím lépe, ale toto spoření musí být garantováno samozřejmě státem, aby to nezkrachovalo a nakonec lidé nepřišli o své úspory.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Tak dnes máme posledních pět minut. My se ještě sejdeme v dalších debatách. Nicméně každý teď máte minutu na to, abyste přesvědčili voliče, aby volili právě vás. A já vám tu minutu pohlídám.

Jana HAMPLOVÁ; volební lídr hnutí Nezávislí - Jednou, jednou od dámy. Já bych to shrnula, že ještě bude, ještě budeme mít další, další prostor. My máme založený program na veřejné správy, to znamená, obce, města, kraje, stát. Navrhujeme přímou volbu politiků, ale i možnost je odvolávat, což je určité novum, v místních a v regionálních referendech za určitých podmínek. Máme, máme heslo "Každému jen jedno křeslo", to znamená, aby politikové nemohli kumulovat funkce a zabránit tomu zákonnou úpravou. A máme takovou, bych řekla, specialitu v tom, že chceme, aby občan měl aktivní možnost u soudu se bránit chybným a nemorálním rozhodnutím samosprávy.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pane Vandasi.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Tak my nabízíme především to, že jsme jiní než ta parlamentní banda, která tam dnes sedí. Jsme lidé, kteří žijí běžným životem ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Paní Hamplová pokyvuje hlavou.

Tomáš VANDAS; volební lídr strany Právo a Spravedlnost za Pardubický kraj - Nesedí, nejsme obklopeni zdmi vysokých luxusních paláců, ale žijeme reálným životem. Naši kandidáti chodí do práce, pracují, znají starosti běžných občanů, a to si myslím, že je naší velkou výhodou. A samozřejmě nabízíme také obhajobu národních zájmů, což je v dnešní době, kdy jsou tendence vytvořit z Evropy jeden federální stát, kdy by Česká republika byla postupně devalvována, jakýsi bezvýznamný region, to si myslím, že je velice důležité. A proto bychom měli prostě prosazovat, prosazovat Českou republiku jako suverénní a samostatnou zemi.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Pan Hamerský, LiRA.

Milan HAMERSKÝ; volební lídr Liberální reformní strany
- Děkuji, takže proč nás volit. Jsme generačně, myslím, jedna z nejmladších kandidátek. Reprezentujeme liberální politiku, která v Evropě patří mezi ty tři hlavní síly vedle konzervativců a socialistů. A kdo chce otevřenou společnost, kdo chce, aby Česká republika se vydala cestou Irska, Dánska, Nizozemí, to znamená malých zemí, které jsou otevřené, které nejsou xenofobní, které se nebojí Evropské unie, které si umí říct o ty příležitosti, které jako neblouzní ekonomicky o tom, že do důchodu se bude chodit ve čtyřiceti a prostě reálně stojí na zemi, umí počítat a chtějí nabídnout lidem to, že tu zemi budeme modernizovat bez výjimek z výjimek, že umíme spolupracovat a po čtyřech letech jsme osmou nejsilnější parlamentní stranou, to znamená, umíme efektivně se prosadit, umíme nabídnout kvalitní lidi a prioritou pro nás je vzdělání. Ve vzdělání máme nejkompetentnější lidi v této republice. A program, jeden bod, který nikdo jiný nenabízí a který budeme komunikovat, je návrh zákona o euthanasii. Je to potřebný zákon a my umíme ty pravidla do této oblasti vnést.


Jiří HRDINA; Balbínova poetická strana - Tak naší prioritou je přímá volba prezidenta. Pokud možno, tak i přímá volba starostů a mě osobně nejvíc trápí třeba euro, měnová unie. Myslím si, že referendum o měnové, případném přistoupení k měnové unii, že to nemůže rozhodnout Poslanecká sněmovna, ale že to musí rozhodnout národ.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Tak my ve svém středu nemáme nikoho, kdo by byl v politice, v žádné politice. Prostě máme lidi, který mají zdravý rozum. Řemeslníci jsou to, jsou to lidi z praxe. A my jsme tady ještě neříkali o kriminalitě. Abysme zrušili ...

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Ano, máte. Budete mít ještě debatu. Ke všemu se ještě dostanete. Shrňte svůj program.

Petr HANNIG; předseda Strany zdravého rozumu - Tak já si myslím, že aby se potřela kriminalita, tak je potřeba, aby policie měla důstojnost. To neznamená, to znamená, že nesoudit podle společenské objednávky. Ani v médiích ne podle společenské objednávky odsuzovat policisty. Je potřeba všem dát presumpci neviny, jako to mají ostatní občané.

Daniela DRTINOVÁ; moderátorka - Tak první předvolební debata končí. Všem vám děkuju za účast. Uvidíme se příště. Zítra povede předvolební diskusi kolega Jan Němec. Do studia přijde Michal Simkanič z České pravice, Václav Srb z Koruny České, Miroslava Němcová z ODS, Bohuslav Sobotka z ČSSD a Josef Zieleniec za SNK-Evropské demokraty. Přeju vám dobrou noc.