Volby Home English

Volební slogan naráží na muslimy i bývalého premiéra

29. 5. 2006 - lira

-Rovnost- Tři v jednom. Tolik různých narážek prý obsahuje předvolební heslo brněnského kandidáta za Liberální reformní stranu Václava Linkova. Na letáčcích pod jeho jménem totiž stojí věta „Müslím to upřímě“ -plakátZde-.

Symboliku hesla vysvětlil sám kandidát Linkov. „Je to mnohonásobná parodie. Jednak na muslimy a nedávné demonstrace proti Dánsku, a pak také na slavný Grossův billboard. Bonusem pro pozorné pak je hrubka v posledním slově. Ale té si moc lidí nevšimne,“ komentoval svůj slogan kandidát Linkov.

Vzápětí však dodal, že není myšlen vůbec vážně. „Naše strana je multikulturní. Podporujeme integraci cizinců i zrušení víz. Takže muslimové nemají důvod být proti LiRA. Doufám tedy, že od nějakého radikála nedostanu výhrůžný dopis v arabštině. I když tomu bych stejně nerozuměl,“ tvrdí Linkov.

Předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hasan to za velký problém nepovažuje. „Nevadí nám to. Heslo je hrozně nečitelné. U toho si spíš lámete hlavu, než pochopíte, že jde o narážku na muslimy,“ myslí si zástupce brněnských muslimů Hasan.

Vysvětlení pro použití podobného sloganu tak hledá jinde. „Vůbec mě nepřekvapuje, že se politici uchylují k narážkám na muslimy. Někteří z nich totiž nemají z čeho vařit, jejich nabídka je velmi slabá,“ podotkl Hasan.

S jeho názorem souhlasí i brněnský politolog Miroslav Mareš. „Program LiRA znám a vím, že islamofobie v něm chybí. Spíše tak půjde o využití vlny liberálního postoje vůči islámu. Vyznání lidí, kteří trvají na absolutní svobodě slova,“ konstatoval politolog Mareš. Podle něj je to tak další zkouška, kam až může svoboda slova zajít.
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat