Volby Home English

LiRA nabízí obchod

31. 5. 2006 - rovnost


Právo |31.5.2006

BRNO - Liberální reformní strana (LiRA), která letos postavila kandidátku pouze v Jihomoravském kraji, nabízí těsně před volbami politický obchod ODS a Straně zelených. Je ochotná odstoupit z voleb a podpořit tu stranu, která se smluvně zaváže plnit některé programové body liberálů.
ODS ani zelení se podle předsedy LiRA Milana Hamerského dosud nevyjádřili, mají na to čas do středečního odpoledne. „Rozhodli jsme se nabídnout jim stažení kandidátky a vyslovení podpory na základě smluvního ujednání o programové i personální spolupráci,“ řekl Hamerský.
Liberálové požadují například přijetí nového trestního zákoníku, a to včetně paragrafu o tunelování. Navrhují také vybírání školného na vysokých školách. LiRA chce také zastoupení v povolební legislativní radě vlády a v radě vlády pro lidská práva. Průzkumy preferencí jí nedávají šanci na vstup do sněmovny.


Nerozhodní voliči: politici pořádají lov
Rovnost - Brněnský deník | 31.5.2006

Předvolební boj se mění v pouť s gulášem a špekáčky

Politici aktivně „vaří předvolební guláš“. Dosud nerozhodnuté voliče se snaží ulovit billboardy, všudypřítomnými plakáty, vyhráváním dechovky, opékáním špekáčků i osobně, kde to jen jde. Jako jeden velký politický úl včera vypadalo centrum Brna.
Brno * U stánku v brněnské Kobližné ulici rozdává dobrovolník zelený čaj a kondomy. „Každý podle svého gusta,“ komentuje výběr Ondřej Liška. Předseda Strany zelených Martin Bursík zavrhuje koalici s komunisty a propaguje věcnost. Vyzývá lidi, aby přišli k volbám. Mluví o problémech jižní Moravy. Bojuje proti dálnici přes Lednicko-valtický areál a vyzývá k podpisu petice.

Klidnou atmosféru trhá předseda liberální reformní strany Milan Hamerský, když na tiskové konferenci nabízí představitelům zelených politický odchod jeho strany, když se zelení nebo ODS zaváží plnit některé programové body liberálů. Bursík říká ne. „Přece nebudeme tři dny před volbami měnit program,“ podotýká.
Na brněnské výstaviště se mezitím sjíždějí zástupci Obchodní a hospodářské komory a odboráři. Po poledni přichází premiér Jiří Paroubek diskutovat o hospodářském rozvoji. S ním přichází bývalý spolkový kancléř Německa Gerhard Schröder a ministr financí Bohuslav Sobotka. Jedno místo zůstává volné. Vídeňský starosta Michael Häupl krouží s letadlem nad Brnem a nemůže přistát. Připojuje se s úsměvem později.
Paroubek nejprve děkuje Schröderovi za vzájemnou spolupráci. Následně premiér tvrdí, že „díky sociálním demokratům vzniklo na jižní Moravě jedenáct průmyslových zón a přišlo dvacet tři investorů“. Přihlížející to nekomentují. Boj „zuří“ i mimo Brno Pozadu nezůstávají kandidáti ani mimo Brno. Například starosta Boskovic František Sivera nevynechal na cestách westernové městečko v Boskovicích. „Rozdával balonky a se zájemci diskutoval. Že by dělal nějaké opičárny, to ne,“ popsal majitel areálu Luboš Procházka.
Řada aspirantů na poslanecká křesla zavítala do vinařských uliček Bořetic na Břeclavsku na Den vína. Trpělivě snášeli tykání i pokřiky některých lidí posilněných alkoholem. Na Znojemsku Jaroslav Pařík z ODS vozil lidi zadarmo vláčkem či rozdával párky a pivo. Oponent z ČSSD Ladislav Skopal zase zájemcům osobně vařil guláš.

--------------

LiRA nabídla podporu ODS či zeleným, ti se nechtějí zavazovat
Zpravodajství ČTK | 30.5.2006 | 15:55
Rozšířeno o reakci ODS a zelených v 1. a 2. odst.

Brno/Praha 30. května (ČTK) - Liberální reformní strana (LiRA) nabídla těsně před volbami politický obchod ODS a Straně zelených. Podle předsedy Milana Hamerského je ochotna odstoupit z voleb a podpořit tu stranu, která se smluvně zaváže plnit některé programové body liberálů. Čas mají obě oslovené strany do středy. Předseda zelených Martin Bursík nabídku s díky odmítl, smluvně se k ničemu nechce zavazovat ani ODS.

"Rozhodli jsme se nabídnout jim stažení kandidátky a vyslovení podpory na základě smluvního ujednání o programové i personální spolupráci," řekl dnes ČTK Hamerský. "Předseda Martin Bursík za nabídku poděkoval, ale nebude obchodovat s hlasy a programem," uvedla mluvčí zelených Eva Rolečková. Mluvčí ODS Jiří Sezemský zdůraznil, že nejsilnější opoziční strana vítá každý hlas pro pravici, který nepropadne. "V tomto okamžiku se ale nebudeme k ničemu smluvně zavazovat," sdělil.

Liberálové požadují například přijetí nového trestního zákoníku, a to včetně paragrafu o tunelování, který navrhl vypustit poslanec ODS Marek Benda. Navrhují také změnu zákona o vysokých školách, aby bylo možné vybírat školné. V návrhu smlouvy pro zelené a ODS je úplné zrušení imunity pro členy parlamentu, případně alespoň její výrazné omezení. LiRA chce také zastoupení v povolební legislativní radě vlády a v radě vlády pro lidská práva.

Liberální reformní strana v letošních sněmovních volbách postavila kandidátku pouze v Jihomoravském kraji. Průzkumy preferencí nedávají liberálům šanci na překročení pětiprocentní hranice a vstup do sněmovny. Již dříve strana uspěla při senátních volbách s kandidátem Jiřím Zlatuškou. Jednoho zástupce má také v jihomoravském krajském zastupitelstvu, kam pronikla v koalici se zelenými.

Ze sněmovních voleb již odstoupily dvě strany, Česká pravice a Helax-Ostrava se baví. LiRA podle Hamerského původně uvažovala, že je bude následovat. Pak se ale vedení rozhodlo, že volby vzdá jen na základě smlouvy o podpoře.