Volby Home English

Trumf ODS nebo bílý kůň

14. 7. 2006 - lira

Rovnost jako první informovala o překvapivém návrhu na volebního lídra ODS pro komunální volby v Brně. Karel Hledík – pan Neznámý, uspěl, když získal bez protikandidáta tří čtvrtinovou podporu delegátů ODS na nominační konferenci. I na dalších místech došlo k mnoha překvapením a v příštím zastupitelstvu Brna se objeví za ODS polovina nováčků. Mezi těmi kteří vypadli, najdeme jak některé „známé firmy“ s problematickou pověstí, tak i mladé naděje. Nahrazeni jsou lidmi o nichž se mluví s despektem i v ODS.

Personální zemětřesení není v ODS neobvyklé. Čtenáři si možná pamatují médii přinesenou informaci o mnohahodinovém jednání vedení ODS Brno v restauraci Myslivna v roce 2002, po odstoupení Duchoně z postu primátora. Přestože všichni počítali se Svobodou na post primátora, měl podporu sotva poloviny zastupitelů. Až různé přísliby vlivným členům situaci odblokovaly.

Mimo Brno šlo v poslední době zaznamenat dva mimořádné případy. Z primárek ODS v Plzni odešlo v jejich průběhu na protest současné vedení – hejtman, primátor, poslanci, když zjistili, že se proti nim domluvily dvě třetiny delegátů a jejich skupiny budou zbaveny vlivu. Poražení se odvolali do Prahy a doufají, že celostátní vedení „domluví“ vítězům. Podobná situace se už stala na Praze 5, kde pražské vedení ODS usmířilo vítěze a poražené sestavením kandidátky složené z obou táborů.

ODS má v Brně tradičně slabé primátory
V Brně situace už dlouho nebyla viditelně vyostřena. V čele brněnské radnice již několik období stojí slabý primátor z ODS ať již šlo o Dagmar Lastoveckou, Petra Duchoně či v současnosti Richarda Svobodu. Město fakticky řídí náměstci z navzájem soupeřících frakcí brněnské ODS. Koaliční KDU-ČSL je do počtu, protože v radě města má čtyři hlasy proti sedmi ODS.

Hlavní primátorův úkol je reprezentovat a usmiřovat vnitřní boje v ODS. Pokud projeví nespokojenost s příliš drsnými praktikami některých členů ODS či prohraje vnitřní boj o vliv je „odejit“ tu na ministerstvo jako Mencl, na městkou část jako Horák, do Senátu jako Lastovecká či do Evropského parlamentu jako Duchoň.

Komunální volby zatím v Brně byly především soubojem stranických značek. Média budou pravděpodobně pod vlivem z voleb do sněmovny personifikovat komunální volby jako by šlo o souboj lídrů kandidátek. To je však až na výjimku zavádějící. Postavení primátora není v našem systému nejsilnější. Fakticky je první mezi rovnými se svým jedním hlasem mezi 11 radními, či 55 zastupiteli (platí pro Brno, počty zastupitelů a radních jsou v různých městech různé, např. v Praze sudých 70)

Pan Neznámý je pro ODS ideálním do čela kandidátky. To co je pro brněnskou ODS trumfem, je pro nás ostatní bílým koněm – nastrčenou osobou. Odvede pozornost od problematických kandidátů, kteří se za ním skrývají a kteří ve skutečnosti tahají za nitky. Ti se po volbách rozhodnou, zda jim v čele města bude vyhovovat další slabý primátor, či zda panu Neznámému poděkují a primátorem se stane předseda ODS Brno Miroslav Hošek.

Milan Hamerský, mluvčí -Brno2006-