Volby Home English

LN: Koalice neví co se sebou

30. 5. 2007 - LN Brno

LN Brno
Lidové noviny 11. května odkryly širší veřejnosti jedno z veřejných tajemství. Brněnská koalice má značné problémy s fungováním a zastupitelé ODS hledají cesty z opozičních lavic zpět k veslu.
Proto Brnem i Prahou kolují zaručené zprávy o intenzivních jednáních o nahrazení současné koalice socialistů, lidovců, zelených a liberálů, velkou koalicí ČSSD a ODS.

Hlavní příčinou nestability v koalici jsou velmi odlišné motivace jednotlivých aktérů. Lidovci i významná část ČSSD se chtěli domluvit s ODS. Zelení chtějí změny u strategických staveb jako je umístění náraží a R43 přes Bystrc. Brno2006 prosazuje udělat pořádek v zadávání zakázek, hospodaření města a podpoře vzdělání a vědy.

Nakonec ČSSD a lidovci dostali za svoji účast dobře placené posty a zelení s liberály příslib, že to nebude horší než před tím. Iluze o novém, profesionálním řízení Brna vzaly brzy za své. Koalice vydává smutné svědectví o svém „novém stylu“ neplněním koaliční smlouvy, absencí programového prohlášení, nevpuštěním odborníků do poradních orgánů a správních rad, populismem při hospodaření, absencí auditů, atd. Velká rozhodnutí koalici teprve čekají, pokud v nich selže, pak její rozpad je lepším řešením pro občany, než špatně zakrývané lpění na funkcích.

Milan Hamerský, právník, producent Brno2006
„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain