Volby Home English

SNK ED dostala konečně peníze, ve straně ale panuje zmatek

8. 6. 2007 - hn

Strana SNK ED má konečně peníze, o které se pět let přetahovala se státem. Ministerstvo financí jí vyplatilo poslední část peněz za komunální volby v roce 2002: 15 milionů korun jako příspěvek za mandáty, plus 508 tisíc coby úroky za prodlení.

Nové a staré stranické vedení se ale nemůže shodnout, kdo by měl nakonec úroky zaplatit. Bývalý místopředseda a stranický právník Stanislav Polčák chce, aby úroky zaplatili ze svých kapes exministři financí Bohuslav Sobotka a Vlastimil Tlustý: "Přes rozhodnutí soudu oddalovali vyplacení peněz. Porušili tak zákon a nesou i osobní odpovědnost na škodě, kterou tím státu způsobili." Oba exministři to ale odmítají. "Je to naprostý nesmysl," reagoval Bohuslav Sobotka. S jejich finanční spoluúčastí nesouhlasí ani vedení resortu. "Ministerstvo nebude částku od nikoho vymáhat," uvedl mluvčí Ondřej Jakob.

"My o tom nic nevíme"

Polčákův názor přitom nesdílí ani samotné vedení SNK ED. Podle předsedy Helmuta Dohnálka nemá strana žádný oficiální požadavek, aby půlmilionové penále hradili Sobotka s Tlustým. Internetové stránky strany ale naznačují opak a avizují k tomuto tématu tiskovou konferenci. Té se má krom bývalého místopředsedy Polčáka účastnit i bývalá šéfka strany Jana Hybášková. "Je to soukromá akce pana Polčáka," tvrdí aktuální stranický lídr Dohnálek. Polčák ale oponuje: "Je to oficiální akce SNK ED. Pan Dohnálek byl o ní informován. Došlo jen k chybě v komunikaci."

Vyplacením 15 a půl milionu nicméně pohledávky SNK ED vůči státu nekončí. Za to, že ministerstvo financí ignorovalo výroky soudů a oddalovalo vyplacení peněz, strana požaduje odškodnění. "Újma, kterou jsme vyčíslili, je v řádech milionů," říká Stanislav Polčák.

Skutečnost, že SNK ED dostala přes čtyři roky starý příspěvek až nyní, mohla podle Polčáka ovlivnit i loňské volby. V nich strana získala dvě procenta hlasů. "Kdyby nám však ministr financí Sobotka vyplatil příspěvek už před volbami, byla by naše volební kampaň účinnější," vysvětluje Polčák. SNK ED by tak prý mohla dosáhnout i na tříprocentní zisk, jenž zaručuje státní příspěvek.

A teď do Štrasburku

SNK ED se v této věci obrátila i na soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Přišel nám dopis, podle kterého se Štrasburk hodlá naším případem dále zabývat. Česku hrozí mezinárodní ostuda," tvrdí Polčák.