Volby Home English

Cože? Jaká Unie svobody?

9. 6. 2007 - r

V ODS stále žije vzpomínka na chvíle nejtěžší.

Občas se říká, že všechno se děje v kruzích. Pro příběh Unie svobody-DEU to platí určitě. Po dekádě raketového úspěchu a stejně raketového sešupu se strana obrací zpět tam, odkud vyšla. Tedy k ODS. Otevřená náruč ji tam ale rozhodně nečeká.

Jsme spojenci

Toho muže s tmavým knírkem oblečeného v pruhované letní košili, který si v pražské kavárně Louvre objednává café latté, by mohl poznat jen velmi pečlivý divák televizních zpráv s opravdu dobrou pamětí. Je to vystudovaný veterinář Jan Černý, který byl naposled v hledáčku médií a širší veřejnosti před bezmála deseti lety jako ministr pro místní rozvoj v Tošovského vládě. Šest let předtím fungoval jako poslanec ODS. A před pár dny se vynořil znovu, byť ne zrovna v přehledu nejdůležitějších zpráv. To když stanul v čele živořící mikrostrany se čtyřmi stovkami členů, několika starosty a zastupiteli a jedním senátorem.

Čerstvý předseda Unie svobody-DEU vtipkuje, že stojí v čele vládní strany – ministr zahraničí Schwarzenberg byl do Senátu zvolen za US-DEU a ODA. A vedle obvyklých frází o tom, že partaj obnoví jako „sebevědomou pravicovou stranu bez kompromisů“, která by byla „čitelná pro lidi“, přichází s plánem, který by si ještě před pár lety nikdo neuměl představit. Černý chce US-DEU nasměrovat zpět k ODS, od níž se v roce 1998 její zakladatelé odtrhli. A zároveň se chystá opustit dosavadní mantru unionistů – sdružování s dalšími trpaslíky v pravém spektru politické scény.

„Sčítání nul nemá cenu, pokud to k ničemu nevede. Vyjde zase jen nula,“ říká Černý (přesto se s jednou „nulou“ v nejbližší době chystá sloučit – s ODA). Byť ve straně zaznívají i hlasy, aby se Unie svobody s ODS rovnou sloučila, nový předseda tak daleko nejde. „Nemá to politickou logiku,“ říká. „ODS má své voliče, ale má i svoje limity a bude muset hledat spojence na pravé straně politického spektra.“ Černý chce proto v nejbližší době začít nabídkou volnější spolupráce, třeba pro blížící se krajské volby.

Pamatuj na Pilipa

Se svou nabídkou ještě nikoho z vedení ODS neoslovil. Nebude to mít jednoduché: plán komplikuje známá a nepříjemná okolnost – občanští demokraté si neúspěch unionistů vychutnávají a do žádné „družby“ se jim nechce. Když se někoho v ODS zeptáte na spolupráci s US-DEU, tak se nejdřív shovívavě pousměje a pak se podiví, z jakých důvodů by se měl obr zabývat trpaslíkem. „A proč bychom to měli dělat?“ zvedá obočí šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.
Jeho kolegové unionistům navrhují spolupráci, ale trochu jinou, než si oni představují. „Jestli chtějí spolupracovat, doporučuji jim se přihlásit v místních sdruženích a vstoupit do ODS,“ říká poslanec Jan Vidím. Touto cestou se už nejeden unionista vydal: přestupují jak ti, kdo před deseti lety odešli z ODS, tak lidé, kteří do tehdy nadějné partaje vstoupili až potom (v opačném směru putoval jen poslanec Kott, kterému zkomplikovaly život problémy s alkoholem).

Ani jedna ze stran neví, kolika lidí přesně se to týká, ale namátkou jmenujme bývalého senátora Roberta Koláře nebo starostu Prahy 10 Vladislava Lipovského. „My dáváme jednotlivcům najevo, že existuje cesta zpátky,“ říká za ODS Marek Benda.

Historické trauma, které má ODS s US spojené, prostě nevyvanulo ani po deseti letech. „Nevidím důvod, proč bychom měli spolupracovat se stranou, která vznikla odštěpením a jejíž zakladatelé opustili ODS v nejtěžších chvílích,“ kroutí poslanec Boris Šťastný hlavou nad dobou, kdy z ODS odešla kvůli finančnímu skandálu řada významných politiků včetně ministrů Jana Rumla a Ivana Pilipa.
„Se slučovacími sjezdy nemáme dobrou zkušenost – naposled jsme se sloučili s člověkem, který nám pak stranu rozbil,“ dodává Jan Vidím v narážce na zmíněného Ivana Pilipa, někdejšího předsedu KDS, která se přidala k občanským demokratům v roce 1996. A co Černého argument, že je třeba zakopat válečnou sekeru a začít vyvažovat levici? „Je samozřejmě potřeba, aby pravicové strany spolupracovaly,“ přikyvuje poslanec Šťastný. Ale US-DEU podle něj „ztratila kredit angažmá ve vládě s lidovci a sociálními demokraty“.

Jediný významný občanský demokrat, který spolupráci „nevylučuje“, je místopředseda ODS Petr Bendl. A jako logickou a nevyhnutelnou věc vidí spolupráci pravicových trpaslíků s ODS i předseda Politologického klubu Mladých konzervativců Zbyněk Klíč. Ten snahu unionistů vnímá rovnou jako „předzvěst počínající integrace pravice“.