Volby Home English

Den daňové svobody v Brně

11. 6. 2007 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strany
Brno 11.6. oslava DDS - Dne daňové svobody
================================


Liberálové z Institutu K.H.Borovského s podporou LiRA pořádají oslavu Dne daňové svobody, vyhlašované Liberálním institutem (více -zde- )

DDS se u nás slaví 6 let, poslední dva roky byl termín 14.6.. Metodika je používána dle OECD. Každý den posunu je NAŠICH 940,-Kč o níž buď rozhodujeme my nebo úředník ukazující nám někdy prostředník.

Brno, 11.6.2007, od 15h na nám Svobody
(trasa pochodu - 14:50 Moravské nám, Rašínova ul., nám. Svobody, Masarykova ul. k nádraží, zpět, na nám. Svobody 2x vystoupení mažoretek, Rašínova ul., konec na Moravském nám. 15:50)

________________
Právo: -Den daňové svobody má smysl- (polemika s Pehe 6/2005)

________________

12.6.07, MFDjm: Peníze - nyní už jen pro sebe
Brno - Liberálové z Institutu K. H. Borovského
a Mladí konzervativci uspořádali 11. června u příležitosti dne daňové svobody pochod centrem Brna. V jeho čele kráčely mažoretky. Brňané dostávali letáčky imitující tisícikorunu s upozorněním, že 44 procent vydělaných peněz si odebere stát. Češi od tohoto dne přestávají pracovat na stát.

iHNED 11.6.2007: -fotogalerie-

LiRA 11.6.2007: -fotogalerie-
________________

iDNES 11.6.2007: -Den daňové svobody je tu, peníze zůstávají lidem -

11. června 2007 0:07
Od pondělí začínají Češi vydělávat pouze sami na sebe. Až do neděle odváděli své peníze státu. Na 11. června letos vyšel den daňové svobody - pomyslný mezník, kdy o penězích lidí přestávají rozhodovat státní úředníci. Oproti loňsku bude každý občan Česka pracovat pro stát o tři dny méně. Den daňové svobody vyhlašuje Liberální institut již od roku 2000. Dosud se začátku roku spíše vzdaloval, letos se mu o tři dny přiblížil. Státu se tak podařilo snížit veřejné výdaje v poměru k hrubému domácímu produktu.

"Je zřetelné, že stát lehounce meziročně snížil přerozdělování. Ale spíše je to tím, že roste ekonomika, "řekl iDNES.cz předseda Liberální reformní strany (LiRA) Milan Hamerský.

Institut spočítal, že za každých 24 hodin, o které se den daňové svobody posune blíž Novému roku, lidé ušetří zhruba 940 korun. "Takže se dá říci, že oproti minulému roku stát nechal lidem zhruba tři tisíce korun navíc," uvedl Hamerský.

Šéf LiRA však s tímto stavem spokojený není. Domnívá se, že by Češi mohli na stát přestat vydělávat o měsíc dříve jako Irsko.
"Pokud to dokáže evropská země, která má všechny ty hrozný evropský direktivy jako my, pak je vidět, že ten prostor pro to, nechat lidem více peněz, tam je," uvedl Hamerský.


Liberální institut vychází při svém výpočtu z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ve kterém vychází z celkových výdajů veřejného sektoru, které poměřuje s hrubým národním důchodem.

Liší se tak například od výpočtu společnosti Patria Finance, která využívá metodologii společnosti Tax Foundation poměřující celkové daňové příjmy s čistým národním důchodem. Podle této metodiky nastává den daňové svobody o někoilk dnů později. - více zde

"Takto se měří den daňové svobody v USA od roku 1929. Využívá se ve Velké Británii a Austrálii," řekl dříve iDNES.cz analytik Patrie David Marek.

"Tady je zvláštní neliberální věc. Jsou asi tři metodiky, podle kterých se to dá počítat. My jsme ale vždy akceptovali, že "monopol" na vyhlašování dne daňové svobody má Liberální institut," dodal Hamerský.

KDY NASTAL DEN DAŇOVÉ SVOBODY
Rok Datum
2000 6. června
2001 7. června
2002 11. června
2003 12. června
2004 15. června
2005 14. června
2006 14. června
2007 11. června
Zdroj: Liberální institut

Čeští liberálové oslaví den daňové svobody happeningem, který začne v půl páté odpoledne na Jungmannově náměstí v Praze. Slavnostním pochodem ho uctí také v
Brně, kde se sejdou ve tři hodiny na náměstí Svobody.

________________

aktualne.cz 11.6.2007: -Ode dneška Češi pracují na sebe, stát má z daní dost- Praha - Právě dnes si mohou oddechnout všichni zaměstnanci v Česku. Poprvé totiž budou vydělávat sami na sebe, nikoli na stát.

Den daňové svobody podle Liberálního institutu připadl na 11. června. To je o tři dny dříve, než v předešlých dvou letech a o čtyři dny dříve, než v roce 2004.

Tehdy si stát od zaměstnanců bral vůbec nejvíc od roku 2000, kdy se Den daňové svobody začal počítat.

"Letošní rok je zcela první, kdy došlo k snížení veřejných výdajů v poměru k hrubému domácímu produktu," uvádí Liberální institut.

K naplnění státní pokladny stačilo 161 dní, zbylých 204 dnů už jde do peněženek zaměstnanců.

Mažoretky za svobodu
K tomuto dni chystají Liberálové z Institutu K. H. Borovského v centru Brna happening.
"Letos bude průvod oslavující daňovou svobodu v podobě karnevalu," řekl deníku Aktuálně.cz jeden z pořadatelů Milan Hamerský.
"Nebudou chybět ani mažoretky," dodal tajemně.
Podle něj jde ale přesto o vážné téma, které se dotýká každého zaměstnance v zemi. "Po velkém zjednodušení lze říci, že ode dneška každý z nás vydělá 940 korun deně pro sebe, místo pro stát," říká Hamerský.

Podobná akce proběhne i v Praze.

Den nejistý
Přesto se i odborníci přou o to, kdy skutečně Den daňové svobody nastane. Zatímco Liberální institut má jasno, například Patria Finance toto významné datum posouvá až na 22. června.


Ovšem díky tomu, že Liberální institut využívá stejnou metodu jako OECD, je možné srovnávat i s ostatními zeměmi.

A tady Česko zastává pozici asi ve středu žebříčku. Nejlépe je na tom Jižní Korea, kde na stát lidé pracují jen 109 dní. Na druhém konci škály je potom Švédsko s tím, že zaměstnanci musí pracovat na stát celých 201 dní.

Průměr OECD je 148 dní. Ovšem sousední Slovensko se dělí s Austrálií o druhou pozici, neboť pro státní pokladnu tam lidé pracují jen 125 dní.