Volby Home English

ČT1, ČTK: LiRA má zákon o eutanazii

30. 8. 2007 - čtk


Návrh zákona o euthanasii
ČT 1 | 30.8.2007 | 19:00 | pořad: Události

Roman PISTORIUS, moderátor
--------------------
Vůbec první návrh zákona o euthanasii v Česku je na světě. Připravila ho Liberální reformní strana. Teď chce přesvědčit některého poslance a senátora, aby ho vzali za svůj a dostali dokument na parlamentní půdu.

redaktorka
--------------------
Milosrdná smrt z rukou lékaře v devatenácti paragrafech. Návrh Liberální reformní strany počítá se čtyřmi způsoby euthanasie. Od přerušení léčby, které přirozeně povede ke smrti, až po aktivní zásah lékaře například podáním jedu. A proč chtějí liberálové smrt z milosrdenství uzákonit?

Milan HAMERSKÝ, předseda strany /LiRA/
--------------------
Jsme přesvědčeni, že v České republice každý den probíhají desítky euthanasií, které jsou v podstatě protizákonné a my chceme, je to jeden z hlavních našich motivů, dát tomu pravidla.


redaktorka
--------------------
Debatu o euthanasii rozvířil nedávno poslanec ODS Boris Šťastný. S konkrétním zákonem chce ale přijít až koncem příštího roku. S návrhem liberálů ostře nesouhlasí. Podle něj by se nejdřív mělo o euthanasii pořádně mluvit.

Boris ŠŤASTNÝ, poslanec /ODS/
--------------------
Úkolem zodpovědných politiků je o věcech nejprve hovořit a teprve potom formulovat konkrétní názory a paragrafovaná znění zákonů.

redaktorka
--------------------
Jestli má návrh liberálů šanci ve sněmovně uspět, není snadné odhadnout. Zatím všechny strany tvrdí, že v případě hlasování nechají rozhodnutí na svědomí každého poslance.

Miloslav VLČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/
--------------------
Pro mě jako pro osobu Vlčka je přijatelná za striktních podmínek.

Vladimír KONÍČEK, poslanec /KSČM/
--------------------
Jako strana na to určitě nebudeme mít jednotný názor.

redaktorka
--------------------
Jediný klub, který má jasno, jsou lidovci.

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Náš názor je jednoznačně odmítavý.

redaktorka
--------------------
Někteří zákonodárci se bojí, že zákon by mohl někdo využít třeba k vlastnímu obohacení.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/
--------------------
Ve chvíli, kdy budu mít stále pocit, že je možné zneužití, tak budu hlasovat proti.

Milan HAMERSKÝ, předseda strany /LiRA/
--------------------
Proti zneužívání jsou tam jasné paragrafy, které říkají, že v případě, že to bude zneužito, bude to kvalifikované jako trestný čin zabití.


redaktorka
--------------------
Etická stránka euthanasie je kontroverzní nejen v Česku, ale i v dalších zemích po celém světě. Většina států Evropy se k ní zatím staví zdrženlivě. Legální je jen v Nizozemsku, Belgii a Švýcarsku.
Liberální reformní strana chce dostat svůj návrh zákona o euthanasii na parlamentní půdu do prvního prosince. Nejlíp zároveň do sněmovny i do Senátu.

_________________________

čtk, 17:09 - 30.08.2007 Šťastný z ODS proti, Rath z ČSSD pro

Praha - Liberální reformní strana (LiRA) připravila vlastní návrh zákona o eutanazii. Počítá s tím, že nevyléčitelně nemocný a těžce trpící člověk by mohl z vlastního rozhodnutí zemřít za asistence lékaře. Člověka v bezvědomí, který už toho sám není schopen, by na jeho předchozí přání usmrtil lékař. Tento koncept odmítá poslanec Boris Šťastný (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje. Vadí mu, že by smrt měla pocházet z rukou lékaře.

"Chceme tímto zákonem omezit dnešní zneužívání eutanazie a dát bezpečnou možnost pro lékaře pomoci lidem, kteří to potřebují," řekl dnes ČTK předseda strany Milan Hamerský.
Sami lékaři přiznávají, že se v českých nemocnicích dělá takzvaná divoká eutanazie. Pacient dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat. "Ročně jsou takto svévolně lékaři nebo zdravotnickým personálem ukončeny 3000 lidských životů, cílem zákona je dát tomu pravidla," prohlásil Hamerský.

Na podporu návrhu vystoupili na dnešní tiskové konferenci liberálů poslanec ČSSD David Rath a nezávislá senátorka Václava Domšová. Rath, původní profesí lékař, ČTK řekl, že podle jeho zjištění by většina poslanců ČSSD uzákonění pravidel pro eutanazii asi podpořila. "Samozřejmě záleží na konkrétním znění normy," podotkl.

"Představa, že jednou budu odkázaná na to, kde mě dá vykakat a vyčurat, je pro mě nedůstojná, to já nechci a myslím si, že spousta lidí také nechce umírat nedůstojným způsobem," řekla Domšová ČTK. Oba zákonodárci se shodli na tom, že pokud návrh normy o eutanazii povede k diskusi o zlepšení péče o umírající, uvítají to.

"Když chce někdo odejít z tohoto světa, neměl by u toho asistovat lékař, já tedy určitě nebudu," řekl ČTK přední český onkolog Pavel Klener. Podle něj je třeba zaměřit se spíše na rozvíjení hospicové péče, která umožní člověku bez bolestí a přirozeně zemřít. Pro eutanazii jsou podle Klenera spíše mladí a zdraví lidé, určitě ne nemocní a staří. Z vlastní praxe ví, že umírající do poslední chvíle lpí na životě a o eutanazii nežádá.

Hamerský připomněl, že eutanazii uzákonily již Nizozemsko, Belgie či Oregon v USA. Další státy důstojnou smrt jako takovou neřeší zvláštní právní úpravou, její vyvolání však za určitých podmínek nepostihují podle předpisů trestního práva, které by se jinak v dané situaci uplatnily, řekl.

Zákon by podle něj měl zajistit člověku, aby mu byla poskytnuta pomoc k tomu, aby si mohl důstojnou smrt vyvolat za odborné asistence sám, to nazývá Hamerský asistovanou eutanazií. Teprve na druhém místě by pro lidi ve stavu nezměnitelného bezvědomí, kteří o důstojnou smrt požádali předem, bylo vyvolání důstojné smrti lékařem samotným, což nazývá aktivní eutanazií.

Šťastný v otevřeném dopise Hamerskému uvádí, že si dovede představit, že za přesně vymezených podmínek by stát mohl asistovat nevyléčitelně nemocnému člověku při dobrovolném odchodu ze života na základě konkrétního zákona. O tom i zahájil diskusi a vítá všechny, kdo se chtějí přidat. Současnou aktivitu Hamerského ale pokládá za "nešťastnou a nezodpovědnou" a jeho legislativní návrh nepodpoří.

Šťastný odmítá legalizaci aktivní vyžádané eutanazie, u níž by pacientovi asistoval lékař, a pokládá ho v této zemi za nepřijatelný.
Liberální reformní strana vznikla v roce 2002, hlásí se k liberalismu, její předseda Hamerský je bývalým členem ODA. Má několik desítek členů a příznivců. Na její kandidátce byl v senátních volbách 2002 zvolen za Brno-město Jiří Zlatuška jako nestraník.

LiRA chce deregulaci nájemného, zavedení školného, legalizaci eutanazie, tolerování distribuce lehkých drog či zrušení Benešových dekretů.