Volby Home English

Dopis předsedovi KDU

2. 9. 2007 - kdu

Dopis předsednictvu

Milé kolegyně a kolegové,
komentátor Petr Nováček v pátek formuloval názor,který stále silněji zaznívá jak z obou našich parlamentních klubů,tak z členské základny. S předsednictvem zvoleným na brněnském sjezdu zkrátka hodně lidí spojilo velká očekávání,ta se nám však zatím daří naplňovat jen málo.A rozhodně to není jen vlivem kauzy,která snad minulý týden skončila.Předpokládal jsem, že si po sjezdu v klidu sedneme a začneme společně hledat odpovědi na základní otázky:

1)Jakou stranou KDU-ČSL je a jakou ji chceme mít my?
2)Kam naše strana směřuje-a kam ji chceme dovést my?
3)Kdo všechno nám s vnitřní i vnější obnovou strany může pomoci-a jak spojence pro naši věc získáme? Při řádných předsednictvech jsme se hned od počátku nechali zavalit aktuální agendou, proto jsem postupně vkládal naděje do lednové "večeře u řeky", Lipnice, usiloval jsem o výjezdní zasedání.Postupně jsem si uvědomil, že začnou-li padat zásadní otázky (naposledy o atmosféře ve straně v první půlce druhého Kaliště), převládá mezi námi nervózní mlčení. Přátelé, mám toho dost, ale zkusím to ještě touto cestou.

Jirko,
dovol mi pár otevřených slov k Tobě, protože se dotýkám věcí, které jsou výsadou předsedy strany. Dokázal jsi vyhrát na sjezdu, aniž bys představil svou vizi. To snad možné je. Ale teď už bez jasně formulované vize rychle ztrácíš autoritu a my spolu s Tebou. Nevzpomínám si,že by při projevu předsedy bylo potřeba opakovaně žádat o klid, jako se to stalo při Tvém dlouhém povídání na poslední CK. Nevím o tom, že by dřív členové během CK hromadně "na povel" opouštěli sál (to je přece velmi varovné gesto!).

Nevím, zda někdy dřív senátoři tak tvrdě (a oprávněně) nahlas kritizovali vedení strany. O atmosféře mezi poslanci a štiplavých mediální poznámkách Tvých předchůdců Mirka K. a Cyrila S. na naši adresu ani nemluvě. Nu a s členskou základnou jsme v kontaktu všichni, mírně řečeno zklamaná očekávání. Ihned dodávám, že cítím přiměřenou míru spoluodpovědnosti, ovšem předseda jsi přeci jen Ty. Proč to všechno říkám a co s tím? Byl jsi velmi úspěšný na místní úrovni a tuším, že Tě loni v létě ani nenapadlo, jaké břemeno na sebe za pár měsíců vezmeš. Zkrátka ses na to podle všeho nepřipravoval. Přál bych si,abys to teď vzal za podobný konec, jako před dvaceti lety kardinál Tomášek. Byl spokojeným vesnickým farářem (ze severní Moravy), najednou bác, seděl na Hradčanech. Všichni víme, že zpočátku na svůj úkol jednoduše nestačil, lomcovala s ním malomyslnost v domácím vězení, o skutečné autoritě nemohla být řeč. Zlom nastal ve chvíli, kdy svou nedostatečnost uznal-a začal vyhledávat kompetentní pomocníky. Jenom díky Zvěřinovi, Mádrovi, Piťhovi, Halíkovi a spol. se z bojácného kardinála mohl stát vůdce s vizí"duchovní obnovy národa", terý to ustál v kritické chvíli na správné straně a navrch dokázal zatřást staletými předsudky Čechů proti církvi. Šťastně skončila Tvá kauza. Nevím, jaké máš dál úmysly, ale přál bych si, abychom nyní pod Tvým vedením zkusili čelit těm základním otázkám. Pravděpodobně zjistíme,že na spoustu úkolů sami nestačíme a potřebujeme pomoc zevnitř i zvenčí,zázemí,atp. Bude to jistě práce "navíc",ale společně můžeme něco smysluplného pro budoucnost křesťanské demokracie dokázat. Když ne sbírat plody,tak aspoň připravit půdu. Pokud budeme i nadále pokračovat dosavadním "samospádem" z týdne na týden, tak raději uvolněme znovu místo pro staré rutinéry, ti se vyznají líp než většina z nás. S trochou ironie: zatím to vypadá, že se nám podaří sjednostit celou stranu jako nikdy v minulosti, ovšem sjednotit proti našemu zánovnímu předsednictvu. Autoritu můžeme získat jedině tehdy, pokud půjdeme do sebe,zasmějeme se vlastní slabosti a začneme s ní pracovat.

Přátelé,
za sebe můžu říct, že právě kvůli systematické práci na vnitřní i vnější obnově KDU-ČSL jsem do předsednictva kandidoval a jsem připraven se jí věnovat (také díky velkodušné Jirkově pomoci). Raději bych ovšem, abychom do toho šli jako tým. Zatím jsem se před kritiky pokoušel naše předsednictvo hájit, nicméně situace začíná být neudržitelná a dobro strany je pro mě víc než nekritická loajalita k momentálnímu předsedovi.
Těším se na viděnou
David Macek