Volby Home English

Slabost silného ministra Jiřího Pospíšila

4. 9. 2007 - ln

Ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil patří podle průzkumů mezi nejméně známé ministry. Jiné je to však s jeho reputací, vyhýbají se mu skandály a jeho veřejná vystoupení v médiích i na horké sněmovní a poklidné senátní půdě jsou známa věcností a vstřícností k připomínkám. Odborné kruhy z řad právních odvětví, jako soudci, notáři, atd. mu veřejně dlouhodobě projevují podporu. Opozice je z něj nešťastná, protože jí nedává záminku k profilování.

Pospíšil je totiž mimořádně silným ministrem.
Jeho síla spočívá v odbornosti a znalosti celé šíře problematiky nelehkého resortu. V čele ministerstva se od roku 1989 vystřídala plejáda ministrů, kteří často vzbuzovali především rozpaky či nezájem. Ministerstvo pod jeho vedením připravuje zásadní právní normy u nichž je navíc velká pravděpodobnost, že budou brzy a v kvalitní podobě schváleny. Především jde o nový trestní a občanský zákoník. Chystá kroky ke stabilizaci a následnému snížení počtu soudců a především dramatickému zkrácení lhůt soudních sporů. V oblasti vězeňství prosadil vznik nového detenčního zařízení.

Ministr Pospíšil má však jednu zásadní slabinu.
A tou je jeho dlouhodobě slabá pozice v ODS. Jako člen koaliční vlády není ani předsedou ani místopředsedou strany. Je sice krajským předsedou v Plzni, ale jeho pozice v regionu zásadně oslabila. Kdo aspoň trochu zná ODS není překvapen, že její člen který nepatří do partičky kamarádů co spolu mluví a co hůř, nepatří do žádné partičky, je používán jako šachová figurka pro různé neprůhledné hry.

Jaký důraz dává ODS na právo ukazuje instalace nechvalně známého právního kutila Marka Bendy do čela prestižního Ústavně právního výboru sněmovny. Ministrem je Pospíšil především proto, že v ODS není žádný další výrazný legislativec. Jako stínový ministr byl ODS dobrý a po volbách v první Topolánkově vládě ODS a nestraníků na něj přirozeně vyšlo místo. Už při sestavování druhé Topolánkovy koaliční vlády mu hrozilo nahrazení Vlastou Parkánovou. Tehdy na jeho podporu vystoupili krajští předsedové soudů. Tento nestandardní a nešťastný krok by statní zaměstnanci z resortu neměli opakovat.
Jsou však jiné právnické profese na státu nezávislé a širší veřejnost, která by svého ministra měli bránit a říci Topolánkovi, že pokud si někdo zaslouží vyhazov z vlády, pak současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil to určitě není.

Autor je politolog a právník, předseda Institutu K.H.Borovského