Volby Home English

Odstoupil šéf britských Liberálních demokratů

15. 10. 2007 - čtk

Šéf britských Liberálních demokratů Menzies Campbell dnes odstoupil. Oznámilo to vedení této třetí největší politické strany v Británii.

Campbell se dostal pod tlak kvůli tomu, že centrističtí Liberální demokraté podstatně ztratili v průzkumech a podporuje je jen 11 procent voličů. Stejně tak byl kritizován sám Campbell za působení v čele strany. Dnes dopoledne jeho zástupce Vince Cable řekl, že se "jedná" o Campbellově budoucnosti.

Jeho rezignace završuje bouřlivé dva týdny v britské politice. Po 100 dnech v úřadu se labouristický premiér Gordon Brown rozhodl pod dojmem špatných průzkumů nesvolávat předčasné volby, které se všeobecně čekaly. Tento obrat mu v britských médiích vynesl množství kritiky. Stejně tak ho napadali opoziční konzervativci za to, že údajně "krade" jejich politiku.

Šestašedesátiletý Campbell, který byl důrazným kritikem irácké války, odstoupil po 19 měsících v čele Liberálních demokratů. Ozývaly se také hlasy, že je příliš starý, aby se postavil svým oponentům, především jedenačtyřicetiletému Davidu Cameronovi.