Volby Home English

ODS korumpovala, řekl soud

9. 1. 2008 - ln

převzato z LN// PRAHA Občanští demokraté a Marek Dalík zkorumpovali poslance ČSSD Pohanku a Melčáka. Za tato slova požadoval Dalík spolu s ODS omluvu po poslanci ČSSD Davidu Rathovi. Po včerejšku je jisté, že se omluvy nedočká.

Pražský vrchní soud totiž včera definitivně posvětil rozhodnutí krajského soudu z června 2007, že se David Rath omlouvat nemusí. Soud rozhodl, že „šlo o tvrzení, ale nikoli nepravdivé“.

Rathovi právníci se přitom bránili žalobě slovy, že šlo o názor bývalého ministra zdravotnictví, na který měl právo.
„Tímto je jednoznačně potvrzeno, že synonymem pro korupci je na české politické scéně ODS,“ píše se v prohlášení, které David Rath včera rozeslal médiím.
Marek Dalík odmítl včera rozhodnutí soudu komentovat. „Nebudu nic říkat. Nejsem soudce,“ řekl LN.

Podle soudce Krajského soudu Vojtěcha Cepla, který vynesl rozsudek v prvoinstančním soudu, se Marek Dalík politickou korupcí netajil. „Pan Dalík v rozhovoru pro MF Dnes popsal, co dělal. Že nabídl výhody určitým poslancům, třeba panu Melčákovi. Když se ho ptali, jestli jim nabídl peníze, upřesnil, že se jedná o výhody politické,“ zdůvodnil Cepl v červnu 2007 verdikt prvoinstančního soudu v Hospodářských novinách. „Ten obchod je do té míry nepěkný, že se ho pan Dalík zjevně zdráhal popsat blíže a přesně,“ řekl Cepl.

Exministr zdravotnictví David Rath vyjádřil v prosinci 2006 podezření, že za odchodem poslanců Melčáka a Pohanky z ČSSD jsou korupční aktivity ze strany ODS a Marka Dalíka. Oba poslanci ČSSD pomohli počátkem loňského roku Topolánkově vládě získat důvěru sněmovny.

Oba však rezolutně popřeli, že by za jejich rozhodnutím stála korupce. Podle jejich slov tak učinili hlavně proto, že už nechtěli prodlužovat politickou agonii, která trvala od voleb.

Dalík i ODS zažalovali Ratha každý zvlášť, soud ale jejich případy spojil. Dalík žádal vedle omluvy finanční satisfakci 50 tisíc korun. ODS chtěla k omluvě zadostiučinění ve výši 100 tisíc korun.