Volby Home English

Byla opoziční smlouva zlem, nebo řešením?

26. 1. 2008 - mfd


základní text B.Pečínky -Co přinesla opoziční smlouva?-
_______________

Milan Hamerský
politolog a právník, předseda LiRA

Na první pohled nevábná dohoda pomohla k politickému dozrání společnosti
- Na tématu opoziční smlouvy je učebnicově vidět nejednoznačnost společenských jevů z časového hlediska. Na první pohled nevábná dohoda o rozdělení moci mezi dva politické titány. Cynické odhození důležitých částí programu a pošlapání množství předvolebních slibů. Dvě velké strany, Občanská demokratická strana a ČSSD s podporou více než poloviny veřejnosti sloužící nekriticky ambicím dvou mužů. Viditelná snaha dostat pod politickou kontrolu státní správu, média i ekonomiku. Na druhé straně můžeme s odstupem času pozorovat, že tento politický konflikt vyvolal také ozdravnou reakci, která napomohla dozrávání společnosti procitající z porevoluční euforie bezbolestného přechodu ze socialismu k demokracii. Opoziční smlouva byla logickým pokračováním „malé“ opoziční smlouvy z roku 1996, kdy Miloš Zeman umožnil vznik menšinové Klausovy vlády. Zkušenost potvrzuje, že volební systém nenapomáhá vytvářet stabilní vládní většiny a potřebuje změnu.

Jiří Pehe
politolog
Nejhorší možné navázání na tradice české politické kultury
- Opoziční smlouva byla tehdy nejhorším z možných řešení. Podvázala parlamentní mechanismy, čímž tak navázala na nejhorší možné tradice české politické kultury, jako byla kdysi velká pětka nebo Národní fronta. Jejím hlavním cílem nebylo přitom vůbec nic jiného než cynická dělba moci a vlivu mezi dvěma největšími politickými stranami, ba co hůř, mezi dvěma muži opilými mocí: Václavem Klausem a Milošem Zemanem. Lepších alternativ bylo přitom k dispozici hned několik. O většinové vládě pravicových stran se tenkrát ani nezačalo mluvit kvůli uraženému egu Václava Klause. Regulérní menšinová vláda sociální demokracie by zase od ODS vyžadovala, aby se chovala jako skutečná opozice. A ve velké koalici by odpovědnost za vládnutí musely přijmout obě strany.

Roman Joch
ředitel Občanského institutu
Poškodilo to především ODS a naši pravici
- Opoziční smlouva z roku 1998 byla zjevně velice nešťastná jak pro Českou republiku, tak pro naši pravici. Uvést můžeme přinejmenším dva důvody. Především proto, že znemožnila smysluplnou demokratickou opozici vůči vládě. Zadruhé proto, že znamenala diskreditaci pravice a Občanské demokratické strany, neboť jejich hlasy byly použity na podporu socialistické vlády. Proto soudím, že opoziční smlouva více poškodila Občanskou demokratickou stranu než sociální demokracii.