Volby Home English

Ruská liberální pravice zvažuje vznik nové strany

11. 2. 2008 - lira

Moskva 11. února (zpravodaj ČTK) - Nové způsoby, jak zaujmout voliče a jak se sjednotit, nyní vymýšlejí ruské liberální a pravicové strany, které i kvůli nátlaku ze strany státu v prosinci zcela propadly v parlamentních volbách.
Na druhou polovinu března je do Petrohradu svolávána velká konference a právě tam by mohl být ohlášen vznik nové koalice, píší dnes některé ruské deníky. Pro vznik nějakého nového uskupení, které by mohlo v ruské politice opět začít zastupovat liberální a pravicové myšlenky, se už vyslovil za Svaz pravicových sil (SPS) jeho staronový předseda Nikita Bělych.
Myšlenku s výhradami podpořil i bývalý ruský premiér Michail Kasjanov, kterému nedávno ústřední volební komise znemožnila kandidovat v březnových prezidentských volbách.

Podle listu Vedomosti se má petrohradského setkání zúčastnit i lídr ostře opozičního hnutí Jiné Rusko a známý šachista Garri Kasparov. Účast ohlásili také bývalý nezávislý poslanec Vladimir Ryžkov či Lev Ponomarjov, šéf ruského hnutí Za lidská práva. Přijet na další pokus sjednotit malé liberální a pravicové strany už ale dopředu odmítla strana Jabloko, ačkoliv i ona v prosinci ve volbách propadla s pouhým 1,5 procentem hlasů. "Pokládáme se za zcela radikální a opoziční," řekla k tomu deníku Kommersant Jevgenija Dillendorfová z vedení Jabloka. Účast v podobném setkání by prý však stranu "politicky poškodila".
Naopak SPS, který je hlavním organizátorem petrohradské schůzky, sám odmítl pozvat zástupce poměrně neznámé Demokratické strany. V jejím čele stojí Andrej Bogdanov, který se poměrně nečekaně stal čtvrtým účastníkem březnových prezidentských voleb. Listu Vedomosti Bogdanov řekl, že na podobné setkání liberálů by nepřišel ani, kdyby ho zvali. "Máme různý pohled na politiku," vysvětlil s tím, že se nehodlá podílet na přípravě jakési revoluce.

Podle politologa Jevgenije Minčenka ale opozičním liberálním stranám prostě chybí voliči. Z části začali tito lidé hlasovat pro současnou vládní stranu Jednotné Rusko a z části se přestali o politiku vůbec zajímat. Další politolog Jurij Korguňjuk zase míní, že snahy sjednotit se jsou to jediné, co stále více marginalizovaným stranám zbývá, aby na sebe vůbec mohly upozornit.