Volby Home English

Zastánci eutanazie chtějí oficiálně navrhnout její uzákonění

11. 3. 2008 - čtk


== 12.3.2008 ==

Návrh zákona o euthanasii míří do parlamentu

ČT 1 | 12.3.2008 | 06:30 | Regiony - Ostrava

Martin MUSIAL, redaktor
--------------------
Návrh zákona o euthanasii míří do parlamentu. Už v dubnu by se jím měl zabývat Senát. Autorem předlohy je Liberální reformní strana. Na půdě Senátu včera na téma euthanasie uspořádala veřejnou debatu.

Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
V diskusi proti sobě stanuli lékaři, právníci i duchovní. Názor, který převážil, navrhuje pokračovat v debatě. Na zákonnou úpravu teď podle odpůrců asistované smrti není ten správný čas.

Tomáš HALÍK, prezident, Česká křesťanská akademie
--------------------
Chceme-li napomoci důstojnému umírání lidí, pak je spíše se zaměřit na rozvoj hospicové péče, na rozvoj zákonů a sociálních opatření, které by umožnily rodinným příslušníkům se lépe postarat o své těžce nemocné členy.

Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Řešením by podle odpůrců euthanasie měl být i rozvoj paliativní péče, která zmírňuje utrpení nemocných. Dostupné prostředky ale lékaři málo využívají.

Pavel KLENER, onkolog
--------------------
Dnešní medicína skutečně má takové prostředky, že může zaručit pacientovi dobrou kvalitu života i v posledních týdnech toho života a zbavit ho utrpení.

Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
I přes negativní reakce z řad části odborné veřejnosti, chce Liberální reformní strana ve svém úsilí pokračovat a společně se senátorkou Václavou Domšovou z klubu SNK návrh předložit.

Milan HAMERSKÝ, předseda, Liberální reformní strana
--------------------
My chceme otestovat, kolik lidí už by dnes bylo skutečně ochotných se o tom bavit, a to, co my navrhujeme, je, aby se tím Senát začal zabývat a zabývat se tím může měsíce i mnohem déle.


Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Návrh LiRY nemá podporu ani u těch politických stran, které se jinak uzákonění euthanasie nebrání. Svůj zákon o asistované smrti například připravuje ODS.

Boris ŠŤASTNÝ, poslanec PCP ČR /ODS/
--------------------
Především je to nedopracovaný návrh, debata je teprve v počátcích, musí trvat několik let, dále jde o kompilát zahraničních textů a nemá žádné souvislosti se stávajícím právním řádem ani připravovanými normami.

Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Poslanci už o zákonné úpravě euthanasie jednou hlasovali, v roce 2006 právě kvůli pasáži o asistované smrti zamítli celý trestní zákoník. Samostatný zákon o euthanasii budou v dubnu čeští zákonodárci projednávat vůbec poprvé.

_________________

Liberálové žádají uzákonění eutanazie
Lidové noviny | 12.3.2008 |
PRAHA Zastánci eutanazie oficiálně navrhnout její uzákonění, přestože zatím nemají mnoho nadějí na její prosazení. Jak řekli předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský a senátorka Václava Domšová z klubu SNK, nevyléčitelně nemocní lidé by podle nich měli mít legální možnost, jak ukončit své trápení. Po senátní konferenci na téma Důstojná smrt uvedli, že zákon by měl umožnit jak asistovanou eutanazii či sebevraždu, tak aktivní eutanazii.

_________________

Navrhnou eutanazii
Blesk | 12.3.2008 |
PRAHA (ČTK) - Zastánci eutanazie, mezi nimiž je senátorka Václava Domšová z klubu SNK, chtějí příští měsíc oficiálně navrhnout její uzákonění.

_________________

Chci rozhodnout o datu své smrti MFD / 12.3.2008
SMRT NA PŘÁNÍ
Bude v Česku uzákoněna eutanazie? Odborníci diskutovali nad prvním konkrétním návrhem. A shodli se, že eutanazie by byla zbraň mladých proti starým. Zákon by však měl stanovit právo člověka rozhodnout o tom, že jej lékaři nebudou udržovat při životě.

Praha - Syn proti otci, matka proti dceři. V blízké budoucnosti proti sobě nebudou podle sociologů bojovat národy, ale mladí proti starým. Čeká nás válka generací. A uzákonit eutanazii znamená dát jedné straně výhodu nebezpečné zbraně...
Že je tato vize těžko uvěřitelná? Možná, ale včera se na ní v Senátu shodla řada známých lékařů, sociologů a vědců, kteří se bavili na téma eutanazie a asistované sebevraždy.
„Už za pár let bude jen hrstka mladých zdravých lidí, kteří budou nuceni se postarat o rostoucí armádu starých a nemohoucích,“ varoval sociolog a kněz Tomáš Halík.
A vysvětlil, že s internetem zmizel důvod, proč byli kdysi starší lidé ceněni - kvůli předávání svých životních zkušeností a hodnot. „Stáří už není výhodou, ale handicapem. V takovém rostoucím napětí mezi generacemi může být každý krok směrem k eutanazii strašlivou zbraní ke genocidě starých,“ řekl Halík.

Prosím, váš koktejl smrti...

Debatu o „smrti na přání“ svolali členové Liberální reformní strany, kteří vypracovali i konkrétní návrh zákona.
Tenmá po vzoru Belgie a amerického Oregonu umožnit pacientům v Česku požádat o takzvanou asistovanou sebevraždu. Znamená to, že by každý, kdo by byl těžce nemocný a už nechtěl dál žít, mohl požádat o smrtelný jed z rukou lékaře. „Lékař, který vyvolá důstojnou smrt, není odpovědný za tento skutek podle předpisů trestního práva,“ píše se v návrhu zákona.

„V Česku se eutanazie už teď provádí. Chce někdo v sále tvrdit, že ne?“ řekl před dvěma týdny spoluautor návrhu zákona a předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský na jednání České lékařské akademie. A nikdo z lékařů ruku nezvedl. „Každý lékař potvrdí, že se u nás už teď děje divoká eutanazie. Je na rozhodování lékařů, kdy a koho nechají zemřít. A s tím se musí skončit. Jen se o tom mlčí. Dejme tomu jasná pravidla a nechme o sobě rozhodovat pacienty samotné,“ vyzval včera v Senátu. Marně. V Česku totiž debaty o uzákonění smrti na přání zřejmě na nějaký čas utichnou. I její největší zastánce, poslanec Boris Šťastný z ODS, couvnul.

Eutanazie se odkládá

Byl to právě on, kdo před rokem rozvířil debatu o smrti na přání a kdo chtěl umožnit vážně nemocným za určitých podmínek zemřít, kdy sami chtějí. „Nevyléčitelně nemocný by měl mít právo rozhodnout o své smrti,“ řekl tehdy poslanec.
Dnes říká, že teď není na samostatný zákon ta správná doba. Jednak se proti eutanazii ve své předvolební řeči ostře vyslovil prezident Václav Klaus, takže se dá předpokládat, že by podobný zákon vetoval. A zadruhé pro ODS není smrt na přání tak důležitým zákonem, aby kvůli němu riskovala další střet s koaličním partnerem KDU-ČSL, který je tradičně proti. A většina lékařů míní, že je to dobře.

„Potíž je totiž jinde, debata o eutanazii je jen zástupná,“ říká Scarlett Vasiluková Rešlová, která se zabývá bioetikou. „Jde o to, že jsme ochotni převzít zodpovědnost za počurávající se mimino, ale nejsme ochotni převzít zodpovědnost za počurávající se starou maminku,“ říká. Podle ní je proto důležitější bavit se o tom, jak lidem vylepšit finále života, než jak jim umožnit zemřít. Přesto však pacienti u nás budou moci o datu své smrti spolurozhodovat.

„Musíme sladit práva našich pacientů s tím, k čemu se Česko zavázalo podpisem Úmluvy o právech v biomedicíně. Uzákoníme právo pacientů stanovit si předem, za jakých podmínek je lékaři nemají udržovat při životě, pakliže o sobě nebudou moci rozhodovat sami,“ říká náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová. To znamená třeba v situaci, kdy je mozek pacienta zásoben krví jen z poloviny, člověk je už měsíc v kómatu a srdce pumpuje jen díky přístrojům... Jenže! Je právě toto hranice, kdy už pacient nemá šanci na další normální život?

To je otázka, kterou teď intenzivně řeší i Česká lékařská akademie. „Už teď polovina lidí v hospicech umírá proto, že lékaři přestanou se zachraňující drahou léčbou a starají se o pacienta jen udržovacím způsobem,“ říká neurochirurg Vladimír Beneš z lékařské akademie. „A je to v pořádku,“ dodává. Problém je, že v žádném předpisu není jasně řečeno, kdy je další léčba zbytečná. „O zformování takovýchto pravidel se právě pokoušíme,“ říká lékař.

_________________

Eutanazie zřejmě nebude
Metropolitní expres | 12.3.2008
Zastánci eutanazie chtějí příští měsíc oficiálně navrhnout její uzákonění. Nemají však příliš šancí radikální krok prosadit.
Praha - Nevyléčitelně nemocní lidé by měli mít možnost ukončit dobrovolně své trápení. Po konferenci na téma důstojná smrt to včera uvedli předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský a senátorka Václava Domšová z klubu SNK. Společně chtějí tuto kontroverzní proceduru prosadit v Poslanecké sněmovně.
Podle nich by trpící a umírající člověk měl mít možnost sebevraždy za přítomnosti lékaře i asistované eutanazie. Sami lékaři údajně přiznávají, že v nemocnicích se praktikuje takzvaná divoká eutanazie. Pacient při ní dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat.
Většina expertů, kteří se konference zúčastnili, však byla proti. Odvolávali se na snadnou zneužitelnost. Apelovali spíše na to, aby se doladily právní podmínky péče o umírající.
Proti uzákonění aktivní eutanazie se postavila i naprostá většina politiků.


== 11.3.2008 ==

Eutanazii odborníci odmítají, ale chtějí ji usnadnit

PRAHA 11. 3. 2008 (iHNed.cz)
Političtí i zdravotničtí odborníci se shodli, že uzákonění aktivní eutanazie není v současnosti aktuální. Přesto však chtějí prosadit zákony, které by asistenci lékaře při sebevraždě těžce nemocného člověka výrazně napomohly.

Uzákonění eutanazie by nebylo dobré. Ale je třeba zlepšit právní podmínky péče o umírající. Shodovali se na tom v úterý experti během pražské konference na téma Důstojná smrt. Proti uzákonění aktivní eutanazie, jak to navrhuje Liberální reformní strana jako spolupořadatel konference uspořádané v Senátu, se postavila i naprostá většina politiků. Mezi nimi i místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje.

"Paragrafované uzákonění eutanazie, jak to navrhuje Liberální reformní strana, rozhodně odmítám," řekl serveru iHNed.cz Šťastný. Prostor pro právní úpravu problematiky ale vidí.

"Osobně jsem přesvědčen, že je možné svobodu pacienta z hlediska rozhodování v souvislosti s eutanazií dále rozšiřovat," uvedl poslanec. Podle něj bude součástí návrhu nového zákona o zdravotních službách povinnost zdravotnických zařízení respektovat písemné přání pacienta neprodlužovat léčbu v případech, když už by jej pro závažnost svého zdravotního stavu nebyl schopen vyjádřit.

Na samostatný zákon, který by umožňoval pomoc při asistované sebevraždě nevyléčitelně nemocného člověka na jeho opakovanou žádost, ale zatím není vhodná doba, míní Šťastný. Podle něj je třeba nejprve zevrubná debata expertů, poté je nutné dosáhnout politické podpory a provázanosti se souvisejícími zákony.

Poslanec podotkl, že jistá forma pasivní eutanazie je již nyní legální. Zákon o péči o zdraví lidu dává občanovi právo písemným prohlášením odmítnout léčbu, což u některých onemocnění vede k urychlení konce pacientova života. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel ale namítá, že spíše než o eutanazii jde o povinnost lékaře respektovat právo pacienta.

Důvody proti eutanazii: Zneužitelnost kvůli nenávisti či touze po penězům

Místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD), původním povoláním lékař, eutanazii odmítl jako zneužitelnou. K možným motivům zneužití zařadil nenávist, chamtivost či touhu po penězích. Ve válce mezi generacemi může být eutanazie strašlivou zbraní, připojil se prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. Připustil, že je eticky zdůvodnitelné přerušení nebo nenasazení léčby, která je zjevně neúčinná. Lepší cestou je ale podle něj podpořit kulturu hospiců nebo i v zákoníku práce lépe upravit podmínky péče o umírající.

S tím souhlasil také náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, lékař a místopředseda KDU-ČSL, nebo přední český onkolog Pavel Klener. Podle něj jsou pro eutanazii jsou spíše mladí a zdraví lidé, určitě ne nemocní a staří. Předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský nicméně namítl, že podle průzkumů v Česku podporuje možnost eutanazie přes 65 procent lidí. Profesor neurochirurgie Vladimír Beneš se zmínil o řešení, podle něhož by pacientem vyžádané ukončení života, který ztratil svou únosnou kvalitu, mohlo být beztrestné. Podle Beneše zatím není společnost na zákon o asistované smrti zralá.

_____________________

Deník: Asistovaná smrt? Otázka pro senátory
-s anketou-
Praha/ Eutanazie se svými zastánci i odpůrci dnes zavítá do Senátu. Liberálně-reformní strana (LiRa) spolu se senátorkou Václavou Domšovou (nez.) tam pořádá veřejnou diskusi nad návrhem zákona o eutanazii. Ten připravil šéf LiRa Milan Hamerský a hodlá přesvědčit senátory, aby se ho pokusili prosadit. S eutanazií už loni přišel poslanec Boris Šťastný (ODS). Jeho vize usmrcení na žádost ale odpovídá spíš asistované sebevraždě než klasické eutanazii. „Není možné, aby eutanazii vykonával někdo jiný než pacient sám. Je tu obava ze zneužití,“ řekl Deníku.

LiRa však chce jít nyní mnohem dál. Eutanazii by podle jejich návrhu směl provádět lékař. Ovšem na žádost pacienta. A ta by musela být náležitě ověřená a posouzená odborníky. Hamerský chce prosadit i možnost žádat o smrt dopředu formou notářsky ověřené listiny. „Je to řešení pro případ, že by se člověk dostal do kómatu a nemohl komunikovat,“ vysvětluje Hamerský. Návrh je ale na české poměry velmi liberální, právě proto se pořádá dnešní debata. „Navržené změny začleníme do textu připravovaného zákona, aby měl vůbec šanci,“ plánuje Hamerský. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) to vítá. „Pomohlo by to mnohde zkvalitnit poslední dny nevyléčitelně nemocných.“ (mas)

_________________

Účastníci senátní konference se postavili proti eutanazii

Účastníci senátní konference na téma Důstojná smrt odmítli uzákonění aktivní eutanazie.
Podle Šťastného zatím nenastala doba, kdy by mohl vzniknout nový zákon zaručující pomoc při asistované sebevraždě nevyléčitelně nemocného člověka na jeho opakovanou žádost.
Předcházet mu musí podle jeho slov především zevrubná debata expertů, nutné je také dosažení politické podpory a provázanosti se souvisejícími zákony.

O jisté právní úpravě eutanazie ale poslanec uvažuje. "Osobně jsem přesvědčen, že je možné svobodu pacienta z hlediska rozhodování v souvislosti s eutanazií dále rozšiřovat," uvedl poslanec.

Součástí návrhu nového zákona o zdravotních službách by podle něj měla být povinnost zdravotnických zařízení respektovat písemné přání pacienta neprodlužovat léčbu v případech, kdy už by jej pro závažnost svého zdravotního stavu nebyl schopen vyjádřit.

Boris Šťastný je přesvědčen, že jistá forma pasivní eutanazie je už nyní legální. Zákon o péči o zdraví lidu nyní dává občanovi právo písemným prohlášením odmítnout léčbu, což u některých onemocnění vede k urychlení konce pacientova života.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela se ale spíše než o eutanazii jedná o povinnost lékaře respektovat právo pacienta.

S návrhem uzákonění aktivní eutanazie přišla Liberální reformní strana, která konferenci Důstojná smrt spolupořádala. Předseda strany Milan Hamerský uvedl, že podle průzkumů v Česku podporuje možnost eutanazie přes 65 procent lidí.

S tím ale nesouhlasí přední český onkolog Pavel Klener. Podle jeho názoru podporují eutanazii spíše mladí a zdraví lidé, nikoliv ale nemocní a staří.

_______________

Zastánci eutanazie chtějí oficiálně navrhnout její uzákonění
-i s foto-
(ČTK)Praha 11. března - Zastánci eutanazie chtějí příští měsíc oficiálně navrhnout její uzákonění, přestože zatím nemají mnoho nadějí na její prosazení. Nevyléčitelně nemocní lidé by podle nich měli mít legální možnost jak ukončit své trápení. Novinářům to dnes řekli předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský a senátorka Václava Domšová z klubu SNK.

Uvedli to po konferenci na téma Důstojná smrt, kterou uspořádali v sídle Senátu. Na jejich rozhodnutí nic nezměnilo to, že většina účastníků konference eutanazii za aktivní účasti lékaře odmítla mimo jiné kvůli zneužitelnosti, přičemž apelovali spíše na zlepšení právních podmínek péče o umírající. Hamerský uvedl, že se na původním návrhu jeho strany mnoho měnit nebude. "Ti, co jsou proti, budou proti jakékoli verzi, žádným kompromisem je nezískáme," řekl na dotaz ČTK.

Pokud by podle Hamerského byly podmínky pro provedení eutanazie nastaveny příliš přísně, budou se obcházet. Sami lékaři podle Hamerského přiznávají, že se v českých nemocnicích dělá takzvaná divoká eutanazie. Pacient dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat.
Cílem zákona je dát tomu jasná pravidla. Zákon má proto umožnit jak asistovanou eutanazii či sebevraždu, kdy by se trpící nevyléčitelně nemocný člověk mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, tak aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí písemné žádosti mohli vyvolat lékaři. O "důstojnou smrt" by podle předlohy mohli požádat jen lidé bez šance na vyléčení, kterým jejich zdravotní stav působí trvalého fyzické nebo psychické utrpení.

________________
Experti: Místo eutanazie je lepší právně upravit péči o umírající

Praha - Místo uzákonění eutanazie by bylo třeba zlepšit právní podmínky péče o umírající. Shodovali se na tom dnes experti během pražské konference na téma Důstojná smrt. Proti uzákonění aktivní eutanazie, jak to navrhuje Liberální reformní strana jako spolupořadatel konference uspořádané v Senátu, se postavila i naprostá většina politiků včetně místopředsedy sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje.

"Osobně jsem přesvědčen, že je možné svobodu pacienta z hlediska rozhodování v souvislosti s eutanazií dále rozšiřovat," uvedl poslanec. Podle něj bude součástí návrhu nového zákona o zdravotních službách povinnost zdravotnických zařízení respektovat písemné přání pacienta neprodlužovat léčbu v případech, když už by jej pro závažnost svého zdravotního stavu nebyl schopen vyjádřit.

Na samostatný zákon, který by umožňoval pomoc při asistované sebevraždě nevyléčitelně nemocného člověka na jeho opakovanou žádost, ale zatím není vhodná doba, míní Šťastný. Podle něj je třeba nejprve zevrubná debata expertů, poté je nutné dosáhnout politické podpory a provázanosti se souvisejícími zákony.

Poslanec podotkl, že jistá forma pasivní eutanazie je již nyní legální. Zákon o péči o zdraví lidu dává občanovi právo písemným prohlášením odmítnout léčbu, což u některých onemocnění vede k urychlení konce pacientova života. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel namítl, že spíše než o eutanazii jde o povinnost lékaře respektovat právo pacienta.

Místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD), původním povoláním lékař, eutanazii odmítl jako zneužitelnou. K možným motivům zneužití zařadil nenávist, chamtivost či touhu po penězích. Ve válce mezi generacemi může být eutanazie strašlivou zbraní, připojil se prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. Připustil, že je eticky zdůvodnitelné přerušení nebo nenasazení léčby, která je zjevně neúčinná. Lepší cestou je ale podle něj podpořit kulturu hospiců nebo i v zákoníku práce lépe upravit podmínky péče o umírající.

S tím souhlasil také náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, lékař a místopředseda KDU-ČSL, nebo přední český onkolog Pavel Klener. Podle něj jsou pro eutanazii jsou spíše mladí a zdraví lidé, určitě ne nemocní a staří. Předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský nicméně namítl, že podle průzkumů v Česku podporuje možnost eutanazie přes 65 procent lidí. Profesor neurochirurgie Vladimír Beneš se zmínil o řešení, podle něhož by pacientem vyžádané ukončení života, který ztratil svou únosnou kvalitu, mohlo být beztrestné. Podle Beneše zatím není společnost na zákon o asistované smrti zralá.