Volby Home English

Koalice v Brně na křižovatce

5. 4. 2008 - bd

Personální rošády na radnici v Brně způsobené tím, že Barbora Javorová složila funkci první náměstkyně primátora, nemusí skončit jako hra škatule hejbejte se. Lidovec za lidovkyni, bratr za sestru.

Koalice ČSSD, SZ, KDU-ČSL a Brno2006 senátora Jiřího Zlatušky, má množství restů, které čekají na vyřešení, případně na změnu dosavadní praxe. Tak jako tak by koalice měla brzy bilancovat polovinu svého volebního období. Odstoupení náměstkyně, která měla v kompetenci velké množství problematicky fungujících oblastí, je vhodným okamžikem na provedení korekcí dosavadní politiky a to nejen personální, ale i co se týká struktury magistrátu, investičních priorit či dopravních staveb.

Programové prohlášení, klíčový dokument, Brno již patnáct měsíců postrádá. Koalice se pohybuje v rámci nezveřejněné povolební koaliční smlouvy dostupné pouze na webu -Brno2006.cz-. Jak v programové, tak i v personální části, není smlouva plněna. Jednání o programovém prohlášení váznou a jednou z brzd byla i dosavadní náměstkyně.

Brno 2006 a zelení nabízeli před volbami občanům změnu a získali pro ni nemalou podporu více než pětiny voličů. Teď budou jejich vyjednávači vystaveni nesnadné zkoušce, zda přirostli k radničním židlím natolik, že budoucí programové prohlášení bude obecné, bezzubé a potlačí i to málo rozumného, co bylo podepsáno v listopadu 2006. Nebo prosadí dokument, za který se nebudou muset stydět. Šance na skutečné zlepšení by přinesla jen razantní změna opřená o uvědomění si odpovědnosti celé koalice a především volného tandemu zlatuškovců a zelených. Zelení prosazují svoje priority přes náměstka a jsou obstojně zastoupeni v orgánech Brna.

Zlatuškův liberální tým neobsadil funkci uvolněného radního, se kterým počítá koaliční smlouva a přenechal svoje domény školství, mládežnického sportu a kultury lidovcům. Ti mají na řešení v těchto oblastech tradičně jiný názor. Ani v oblasti kontroly a auditů nedošlo na magistrátu Brna k zásadnímu zlepšení od předchozí neprůhledné praxe ODS. Kauza Jalta, označená výrokem soudce za mající „korupční rysy“ jde pomalu do ztracena.

Příštích několik málo dní ukáže, nakolik je koalice v Brně spojenectvím stojícím na blízkých programových přístupech, a nakolik jde jen o držení dobitých funkcí a prebend do konce volebního období bez rušení nevěrohodnou opozicí, médii či nespokojenci z vlastních řad.

Brnu se naskýtají ojedinělé příležitosti v oblasti investic do vědy a výzkumu, je šance na rozumné řešení otázky vlakového nádraží, dochází ke změnám ve zdravotnictví. Více než dva roky, které zbývají do dalších komunálních voleb, nemusí zůstat ztracené, pokud naši zvolení zástupci překročí svůj stín chápání politiky jako (pře)rozdělování funkcí.