Volby Home English

Dienstbier: Vracím se ke kořenům

5. 6. 2008 - mfd

05.06.2008 - ZUZANA PŮROVÁ - MFD: Střední Čechy - str. 03
Střední Čechy - Sociálnědemokratickým senátorem za Kladensko se na podzim pokusí stát Jiří Dienstbier. Bývalý ministr zahraničí chce pro okres využít svých známostí ze zahraniční politiky třeba při získávání peněz z Evropské unie.
Některým kritikům vzkazuje, že sice na Kladensku léta nežije, ale zná ho. „Kandidatura je návrat ke kořenům,“ říká politik.

* Mnozí soupeři vám vyčítají, že jste už do senátu kandidoval v minulosti za jiné strany a v jiných obvodech...

JD: Jsem Kladeňák, narodil jsem se tam a žil do svých šestnácti let. Mám k tomu místu vztah, cvičil jsem tam v Sokole, hrál jako dítě v městském divadle. Kandidatura je návrat ke kořenům. A pokud mi pan primátor Jiránek vyčítá, že jsem kandidoval za Mladou Boleslav, mohu mu vzkázat, že on zase odtamtud pochází.

* Co myslíte, že Kladensko nejvíc trápí?

JD: Problémů má Kladensko hodně, stačí se projet a vidíte rozbité silnice po celém okrese. Moc mě mrzí, co se stalo s Poldovkou, ale těší mě výkony kladenských hokejistů. Budu-li senátorem, pozorně bych naslouchal starostem místních a působil tak, aby se o ně zajímali výš. Úloha senátu se podceňuje. Přitom senátor se může za svoji oblast obracet třeba na ministry a problémy s nimi řešit.

* Co konkrétního byste chtěl pro lidi udělat?

JD: Vzhledem k celoživotnímu pohybu na mezinárodní scéně mohu pomáhat navazovat kontakty zejména v Evropské unii, ty mohou být významné třeba při získávání peněz. Dovedl bych také doporučit odborníky, kteří umějí připravit evropské projekty. Podporovat styky a získávat kontakty v Evropě je důležitá věc, od toho jsme v Unii.

* Který z protikandidátů je podle vás nejsilnějším soupeřem?

JD: To nevím a zatím to nemíním hodnotit. Uvidíme, jak se bude kampaň vyvíjet. Kandiduji za ČSSD, ale snažím se získat co nejširší podporu. Našel jsem ji zatím u Liberální strany (LiRA), Strany občanské společnosti (SOS) a podporují mě i kladenští zelení (SZ). Další podporu budu hledat u některých nezávislých politiků.

* Čím chcete voliče zaujmout?

JD: Tím, že budu sledovat jejich problémy, a to jak v Kladně, tak i v okolních obcích. Zajímá mě třeba přístup ke vzdělání a zdravotní péči.

* Kdy začnete s předvolební kampaní?

JD: Opravdová kampaň začne teprve někdy v září či v říjnu. Ale já už teď jezdím neustále mezi lidi po celém volebním obvodu a seznamuji se s jejich problémy. To ale nepovažuji za kampaň. Jen chci být velmi dobře připraven. Kdybych se senátorem opravdu stal, chci mít ke Kladensku nejen citový vztah, ale chci znát i zcela konkrétní problémy lidí, měst a obcí.

____________________

05.06.2008 - ZUZANA PŮROVÁ - MFD: Střední Čechy - str. 03
Zahnala zloděje, chce do Senátu

MÍŘÍ DO POLITIKY Kandidáti parlamentních stran vymýšlejí, jak nejlépe oslovit voliče a zajistit si tak jedno ze tří středočeských křesel v Senátu, která se na podzim uvolní. O místa se budou ucházet i členové malých stran a sdružení.

Střední Čechy - Poptávka vyšší než nabídka. Fráze známá například z přijímacích zkoušek na prestižní gymnázia platí i v politice. Na podzim svedou středočeští kandidáti boj o posty senátorů. Místa budou tři, kandidátů je už teď mnohem víc. Nového senátora si budou vybírat lidé na Kolínsku, Příbramsku a Kladensku. Kromě regionálních politiků míří do horní komory parlamentu například i čerpadlářka z Kladenska, která letos přemohla zloděje.

Ač jsou volná tři místa, zelení pošlou do boje o Senát jen dva kandidáty. Na Příbramsku Alenu Šálovou a na Kolínsku Roberta Drdu. V Kladně žádného kandidáta nevybrali, i tak ale mají jasno, koho podpoří. „Nenašli jsme osobnost, kterou bychom nominovali, a naši členové se rozhodli, že podpoří sociálnědemokratického kandidáta Jiřího Dienstbiera,“ vysvětlil předseda středočeských zelených Jiří Čejka.

Připomněl, že senátní kampaň povede strana ve dvou liniích. Některé prvky, jako je například logo nebo styl, budou mít všichni kandidáti stejné. V další kampani se ale podle Čejky musejí sami zaměřit na regionální potíže. „Nejlépe znají místa, odkud jsou. Sami se proto na kampani podílejí svými nápady a plány,“ doplnil. A podílet se musejí i finančně. Strana sice každému přispěje na kampaň dvěma sty tisíci korunami, část peněz si ale musí každý kandidát sehnat sám.

KSČM - Komunisté se chystají do senátních voleb poslat starostu Drnku Zdeňka Levého za Kladensko, Jiřinu Humlovou za Příbramsko a na Kolínsku předsedu okresního výboru strany Františka Švarce.

ODS - Občanské demokraty na Kladensku chce v horní komoře parlamentu zastupovat současný primátor Kladna Dan Jiránek. A pokud se tam dostane, má jasný cíl, jak toho využít. „Jako primátor mohu zákony připomínkovat, jako senátor bych změny mohl dotáhnout do konce,“ řekl.

Pokud se ODS v regionu zadaří a vyhraje ve všech třech volebních obvodech, usedl by spolu s Jiránkem do senátních lavic i současný příbramský senátor Jaromír Volný a kolínský starosta Jiří Buřič. Senátní kampaň si všichni tři povedou sami, připraveny budou mít i vlastní předvolební materiály, jimiž se voličům představí.

ČSSD - Sociální demokraté chtějí ve středních Čechách získat křeslo v Senátu pro příbramského starostu Josefa Řiháka a na Kolínsku pro lékaře Pavla Lebedu. Na Kladensku má senátorský post vybojovat exministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Příbramsko má víc kandidátů

KDU - Ještě méně kandidátů než zelení mají středočeští křesťanští demokraté. Zájem mají jen o senátorské křeslo na Příbramsku. Získat se ho pokusí náměstek hejtmana a bývalý příbramský starosta Josef Vacek. Má jasno v tom, jaká témata budou před letošními volbami do Senátu na Příbramsku nejdůležitější. Bude to radar a zvyšující se kriminalita v okrese. „Obojí se týká celého senátního obvodu,“ poznamenal Vacek.

Ví, že nadcházející prázdniny pro něho budou pracovní. Rozhodl se prolomit zažitou předvolební kampaň, kdy jsou lidé ve městech zváni na setkání na náměstí. „Někam přijet a rozdávat tam párky, to už nikoho nezajímá. Já budu celé prázdniny jezdit za lidmi na různé akce a tam s nimi diskutovat,“ popsal plány své kampaně. Navštíví několik poutí, církevních akcí, ale v plánu má třeba i hasičské slavnosti. Kromě toho, že chce krajský radní za KDU-ČSL vyhrát příbramské senátní volby, je i lídr stranické kandidátky do krajských voleb. Pokud by uspěl v obou volbách a stal se senátorem i radním, jedné funkce se jistě vzdá. „Lze dělat současně senátora a zastupitele, ale radního a senátora spojit nelze,“ zdůraznil Vacek.

Spolu s ním se na Příbramsku o senátní křeslo utká dalších šest kandidátů. Kromě parlamentních stran i jeden nezávislý kandidát, svého koně tady má i Strana důstojného života exposlankyně Jany Volfové. Na Příbramsku ji bude zastupovat kandidát Pavel Jánský, státní zaměstnanec a specialista na státní rozpočet. Volfová má i další kandidáty.
Na Kolínsku pošle do senátních voleb ekologa a bývalého poradce několika ministrů průmyslu Jiřího Hanzlíčka.
Na Kladensku se pokusí vyhrát senátní volby Pavla Bernardová. Ta proslula tím, že začátkem roku přemohla v Kladně na benzínové pumpě zloděje, který ji přišel oloupit. Skleněnou lahví ho udeřila do hlavy a zavolala polici. „Ženy, které jsou ochotny chránit cizí majetek, se budou umět postavit všemu,“ zdůvodnila kandidaturu Bernardové Jana Volfová.

SNKed - Kandidáty mají i další neparlamentní strany. Například za Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté (SNK ED) bude na Kolínsku o „zaměstnání“ v senátu usilovat lékař Václav Navrátil.

* Senát 2008 - navržení kandidáti

Zelení
Příbramsko Alena Šálová
Kolínsko Robert Drda
Kladensko - podpora Jiřímu Dienstbierovi

ČSSD
Příbramsko - Josef Řihák
Kolínsko - Pavel Lebeda
Kladensko - Jiří Dienstbier

ODS
Příbramsko - Jaromír Volný
Kladensko - Dan Jiránek
Kolínsko - Jiří Buřič

KSČM
Příbramsko - Jiřina Humlová
Kladensko - Zdeněk Levý
Kolínsko - František Švarc

KDU-ČSL
Příbramsko - Josef Vacek

Současní senátoři
Příbramsko -Jaromír Volný (ODS)
Kolínsko - Jan Rakušan (ČSSD)
Kladensko - Ladislav Svoboda (ČSSD)