Volby Home English

Od zítřka budou lidé pracovat na sebe

6. 6. 2008 - hn

Letos budou Češi pracovat na stát o tři dny méně než tomu bylo loni. Zítra totiž podle výpočtů Liberálního institutu nastane takzvaný Den daňové svobody.
Jde o pomyslný okamžik, od něhož jde veškerá mzda, kterou občan vydělá, na jeho konto. Do té doby naopak veškerý jeho příjem připadá státu.

Podle vedoucího Centra pro studium ekonomické svobody Liberálního institutu Jiřího Schwarze je důležité připomínat si tento den proto, že stát s penězi daňových poplatníků zdaleka nehospodaří tak opatrně a efektivně, jako by to dělali oni sami.

"S napětím očekávaná reforma veřejných financí však v tomto směru zklamala. Pouhé kosmetické změny v jednotlivých daňových sazbách a přesuny daňového břemene z jednoho poplatníka na druhého s cílem vybrat ještě více nejsou vhodnou cestou k efektivnějšímu státu. Ekonomicky mnohem smysluplnější by bylo v prvním kroku nejprve omezit veřejné výdaje, nebo alespoň razantně zpomalit jejich růst," uvedl pro ČTK Schwarz. Výrazné posouvání dne daňové svobody je možné podle něj očekávat až v následujících letech.

S jeho názorem souhlasí i předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský, který volí ještě tvrdší slova: "Současná vláda neumí hospodařit. Narozdíl třeba od slovenské vlády, která šla cestou daňové reformy, naši politici daně pouze stabilizovali a nepokusili se o jejich razantní snížení. Problém však netkví v jejich výšce, ale v tom, že stát má obrovské výdaje, na které si musí ještě miliardy půjčovat," tvrdí Hamerský.

Ve srovnání se Slováky pracují letos Češi na stát téměř o měsíc déle. Slováci oslavili den daňové svobody již 11. května, čímž o sedm dní předběhli obyvatele USA. Čechy předstihli i Poláci, kteří oslavovali daňovou svobodu ve čtvrtek. Nejlépe jsou na tom Jihokorejci, kteří přestali pracovat na stát 28. dubna. Za nimi pak následují Australané, Švýcaři a obyvatelé Irska.

Naopak Maďaři se mohou na "daňovou svobodu" těšit až od 28. června, Dánové od 4. července, Francouzi od 12. července a Švédové od 14. července.
Výpočty Liberálního institutu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika, která využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, umožňuje podle Schwarze porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v mnoha dalších zemích.

Společnost Patria Finance, pak vychází při stanovování dne daňové svobody z metodologie používané společností Tax Foundation, která poměřuje celkové daňové příjmy s čistým národním důchodem. Měření se používá od roku 1929 v USA a je populární také ve Velké Británii a Austrálii. Podle ní by Češi měli přestat platit na stát 22. června, tedy o dva dny dříve než loni.