Volby Home English

Inspirující zásadovost v Británii

15. 6. 2008 - BL

Independent: David Davies, nepravděpodobný hrdina liberální Británie šokoval politický establishment
(převzato z BListů) David Davies se ve čtvrtek stal nepravděpodobným hrdinou liberální Británie tím, že obětoval svou politickou kariéru a zahájil křižáckou výpravu jediného muže proti vládnímu plánu věznit osoby, podezřívané z terorismu bez soudu po dobu 42 dní.

Bývalý rezervista mimořádných úderných jednotek SAS, který podporuje trest smrti pro předem připravenou vraždu, otřásl hluboce britským politickým establishmentem, když oznámil, že rezignuje na svůj poslanecký mandát a bude bojovat v doplňovacích volbách proti "pomalému škrcení základních britských svobod."

Náhlé rozhodnutí bývalého konzervativního stínového ministra vnitra vyvolalo v řadách Konzervativní strany zuřivost. Avšak mimo westminsterskou vesnici byly reakce velmi odlišné, míní deník Independent.. Kancelář Davida Daviese v parlamentě byla zahlcena telefonáty a emaily od veřejnosti, která ho chválila, že dal přednost principům před kariérou.

Zatímco konzervativní poslanci odsoucili Davise jako "šílence", reakce řadových členů Konzervativní strany byla příznivější. Z průzkumu 1200 členů Konzervcativní strany vyplynulo, že 65 procent z nich se cítí "inspirována" jeho rozhodnutím.

Někteří poukazují na skutečnost, že vzhledem k sílícímu postavení konzervativců by býval měl Davies jako stínový ministr vnitra daleko větší šanci bojovat na obranu britských demokratických svobod, než když nyní odstoupil z funkce poslance.

Davis je si toho vědom, avšak zastává názor, že je daleko důležitější nyní učinit principiální rozhodnutí, na obranu Maga Carty z roku 1215. Ve westminsterské vesnici to může znít svatouškovsky, avšak v reálném světě to zřejmě bude mít velmi pozitivní dopad. Lidé totiž pohrdají politickými stranami, poslanci a ministry, kteří podvádějí při vykazování svých výdajů a účastní se špinavého vyjednávání v kuloárech - premiéru Gordonu Brownovi se podařilo prosadit těsnou většinou zákon o věznění osob bez soudu po dobu 42 dnů pouze v důsledku právě takových špinavých ujednání.

Daviesovo gesto mimo jiné přivítala "Nadace Ramadánu", muslimská mládežnická organizace, která konstatovala: "Jeho zásadová obrana občanských svobod a zákonnosti je inspirací pro celý národ. Těšíme se na debatu, týkající se těchto otázek a založenou na důkazech a nikoliv na politické propagandě pro stranickopolitický prospěch."