Volby Home English

Vysoké daně, nízké nájmy

18. 7. 2008 - ln

Zastupitelstva obcí a měst o prázdninách mají na programu dva body útočící na peněženky svých občanů. Zastupitelstvo Brna se k tomu sejde dokonce speciálně 22. července. Je na zastupitelích zda využijí možnost až pětinásobně zvýšit daň z nemovitostí a o desítky procent zvednout ceny regulovaných nájmů.
V případě Brna je politicky složité hlasování rozděleno mezi dvě úrovně. O výší nájmů rozhodují jednotlivé městské části a o dani z nemovitostí Zastupitelstvo města Brna. I když v obou případech jde fakticky o zvýšení příjmů samospráv, obě rozhodnutí jsou zásadně odlišná politicky i ekonomicky.
Zatímco první dopadne na „bohaté“ vlastníky nemovitostí, druhé na „chudé“ nájemníky v regulovaných bytech.

Daně jsou u nás vysoké a vládní koalice ODS, KDU-ČSL a SZ je přes množství proklamací snížila jen kosmeticky. Vláda alibisticky přenesla možnost navýšit obecní rozpočty na obce. Brněnští sociální demokraté navrhují zvýšit daň z nemovitostí třikrát a pokouší se koupit ODS nabídkou, že část zvýšení pustí do městských částí kde mají starosty. Lidovci v tradici kompromisů krok vpřed dva vzat, navrhli zvýšení dvojnásobné. Konzervativní opozice komunistů a ODS zatím odmítá návrh podpořit. Nejasná je pozice zelených a zlatuškovců z Brno2006. Jasné odmítnutí z liberálních důvodů od nich zatím nezaznělo.

Socialisty a lidovci navržené varianty jsou pochybné a pro rozpočet nepodstatné. Výrazný zásah do peněženek vlastníků nemovitostí by Brnu přinesl částku rovnající se zhruba dvěma promile jeho letošního jedenácti miliardového rozpočtu. Brno má diky ekonomickému růstu v tomto roce zvýšené příjmy od státu více než by přineslo plánované zvýšení daně. O kvalitě hospodaření Brna není třeba mít iluze. Peníze navíc budou projezené.

V oblasti nájmů je situace opačná. Státem povolená hranice zvýšení regulovaných nájmů je nedostatečná. Téměř dvacet let od listopadu 1989 stále nedošlo k odstranění dvojích cen nájmů a s tím spojené existence černého trhu bydlení, sociální diskriminace mladých rodin a protiústavního poškozování majitelů domů. Nejen v Brně, velká většina bydlící ve svém či v nájmech s tržním nájmem doplácí na privilegovanou skupinu bydlící v bytech se státní regulací. Sociální politiku státu tak suplují obce.

Bude zajímavé sledovat zda zastupitelé najdou odvahu a rozum, aby korigovali zjevnou nespravedlnost v oblasti bydlení a maximálně využili možnosti zvýšit regulované nájmy. Naopak by měli odolat touze navýšit si obecní rozpočet a trestat vlastníky majetku znásobením daně z nemovitostí.