Volby Home English

Eutanazie neprošla, konzervativní senátoři ji smetli ze stolu

19. 9. 2008 - LiRA

TZ Liberální reformní strany
- utrpení umírajících a svévole v nemocnicích budou pokračovat
- senátoři ODS a KDU pohrdají názorem veřejnosti
====================================


Liberálové jsou zklamání, že senát ovládaný ODS a její argumentační kulturou ignoroval většinový názor veřejnosti, argumenty zastánců z řad odborníků (lékařů i právníků) a odmítl návrh zákona o "důstojné smrti" postoupit do projednávání ve výborech senátu (několika senátorům ODS, kteří chtěli podpořit pokračování diskuze to bylo stranou důrazně "nedoporučeno") .
Zbytečné utrpení umírajících a svévole lékařů budou dál pokračovat.

LiRA velice děkuje senátorce V.Domšové, která se několik měsíců věnovala této problematice a přes (někdy nechutné) ataky odpůrců návrhu jej dovedla až na jednání pléna senátů.
Půběh jednání ukázal, že ne česká veřejnost, ale současný senát ovládaný konzervativci z ODS s podporou satelitu KDU, není připraven vecně a fundovaně diskutovat o závažných otázkách, ale svoji většinou válcuje oponenty.

Jak dál s eutanázií?
Liberálové nechají odeznít volební horečku. Do konce roku s odborníky projednají další možný postup směrem k "posílení práv a důstojnosti umírajících".

přepis diskuze v senátu -zde-


__________________________

Senátorka se svým návrhem neuspěla
aktualne.cz
Praha - Senát smetl ze stolu návrh zákona, který by v Česku zlegalizoval eutanazii. Proti normě byla většina zákonodárců.

První oficiální návrh na uzákonění "důstojné smrti" doputoval do horní komory parlamentu v červenci. Předložila ho senátorka Václava Domšová (zvolena za SNK ED), která na něm spolupracovala s Liberální reformní stranou.

Norma měla legalizovat asistovanou sebevraždu, ale obsahovala i paragraf o eutanazii, tedy možnosti, že by lékař mohl usmrtit těžce nemocného pacienta. Pro tuto variantu však zákon stanoví velmi přísné podmínky. Pacient by například musel s eutanazií souhlasit dříve, než by se do těžkého stavu dostal.

Kritici se ovšem obávali, že by šlo o uzákonění vědomého zabíjení. Návrh totiž podle nich neřešil hrozbu zneužití. K odpůrcům patřili například i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek či ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Podle ní předloha odporuje mezinárodním úmluvám o lidských právech a také základnímu právu na život. I ona varovala před možným zneužitím. "Lidé mají často pocit, že existuje jen jedna volba, a to trpět, nebo se nechat zabít z rukou lékaře," řekla už v červenci.

Pojem "důstojná smrt" je podle ní pravým opakem důstojnosti v umírání. "Důstojnost člověka až do samého konce života má zajišťovat lékařská a další péče, která poskytuje úlevu od fyzického a psychického utrpení," je přesvědčena ministryně.
"Podle svědectví lékařů žádný pacient, kterému je poskytnuta kvalitní péče o tělo a duši, o eutanazii nikdy nepožádal," dodala krátce po zamítnutí zákona.
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich