Volby Home English

Poslanec ODS Benda podporuje pokračování utrpení umírajících

25. 9. 2008 - lira

TZ Liberální reformní strana
Vyjádření k petici za pokračování současné praxe – divokých eutanázií a zbytečných utrpení umírajících
=========================


Liberálové mnoho měsíců v diskuzi s odborníky a veřejnosti diskutovali o vhodné podobě návrhu zákona o „důstojné smrti“ (eutanázii). Pod petici na podporu projednání návrhu ve výborech senátu za několik týdnů získali přes pět set podpisů, včetně lékařských kapacit (např. MUDr. Boček).

Liberálové jsou zklamání, že senát ovládaný ODS a její demokratickou kulturou ignoroval většinový názor veřejnosti, argumenty zastánců z řad odborníků (lékařů i právníků) a 18.9.2008 odmítl návrh zákona o "důstojné smrti" postoupit do projednávání ve výborech senátu (několika senátorům ODS, kteří chtěli podpořit pokračování diskuze to bylo stranou důrazně "nedoporučeno") .
Zbytečné utrpení umírajících a svévole lékařů budou dál pokračovat.

Volební taneček ODS
Liberálové považují načasování petice a její spojení s konzervativním poslancem ODS Bendou za jasný předvolební signál lidoveckým voličům od ODS, že její konzervativní část bude hájit jejich hodnoty. Otázkou je, co na to řekne liberální část voličů ODS. Liberální voliči by si měli uvědomit, že současné složení senátu –většina ODS- brání (někdy i protiústavně) diskuzi o závažných společenských otázkách.

Nový zákon v prosinci - další postup liberálů
Liberálové považují právo na důstojné umírání za významné. Po delší a hlubší diskuzi s odborníky chceme v prosinci představit nový návrh zákona, který zohlední věcné připomínky odpůrců první verze návrhu. Především připomínky legislativního odboru senátů jsou velmi erudované.

_____________________________

Hnutí pro život rozesílá lékařům 33 tisíc dopisů s peticí proti eutanazii
ČTK:
25. 9. 2008 15:57,
Praha - Sdružení Hnutí pro život rozesílá 33.000 dopisů s dotazníkem a peticí proti eutanazii. Do poštovní schránky by měl dopis přijít téměř každému lékaři v Česku. Hnutí nesouhlasí s případnou legalizací eutanazie a výhrady má i k potratům. Peticí by chtělo dosáhnout úpravy ústavy tak, aby obsahovala větu o ochraně života a práva na život. Celou petiční akci podpořil poslanec za ODS Marek Benda.

Do roku 2002 zajišťovala podle Bendy ochranu života na ústavní úrovni Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Po takzvané euronovele ústavy k 1. červnu 2002 však ztratila statut ústavního zákona. Organizace Hnutí pro život se nyní obává, že by se kvůli této díře v zákoně snadněji prosadila nějaká forma eutanazie. Návrh senátorky Václavy Domšové (za SNK ED) minulý týden Senát odmítl. Proti předloze se postavili ministr zdravotnictví Tomáš Julínek i ministryně Džamila Stehlíková.

Marek Benda Hnutí pro život má obavu z toho, že by se podobné návrhy mohly objevit znovu. "Neexistuje právo vzdát se života," řekl Benda. Podle něj je namísto eutanazie potřeba prosadit lepší, bolest tišící péči. Těžkou bolest lze v naprosté většiny pacientů účinně tlumit léky i podle primáře hospice Anežky České Jana Krále.

Zatímco dříve měli lékaři k dispozici pouze morfium, dnes mají výběr léků mnohem větší. Problém ale je, že tyto léky jsou na bázi opiátů, na něž se vztahují přísná pravidla a ne každý lékař je umí a chce předepisovat. Podle Krále je důležité vzdělávat lékaře v paliativní medicíně, aby svým nevyléčitelným pacientům uměli pomoct.

Hospic na Svatém Kopečku v Olomouci Pokud by se schválil zákon "o důstojné smrti", vedlo by to podle lékařky Marty Munzarové z Masarykovy univerzity v Brně k potlačení hospicové a paliativní péče, která se snaží nevyléčitelně nemocným život zkvalitnit. Měly by se proto spíše zlepšit podmínky pro umírající a těžce nemocné lidi, které umožňuje pobyt v hospicích.