Volby Home English

Boj o Senát: akademici a europoslanec

9. 10. 2008 - hn

DO PRVNÍHO KOLA VOLEB DO SENÁTU ZBÝVÁ OSM DNÍ. VE HŘE JE 27 KŘESEL

V parčíku v brněnské čtvrti Královo Pole stojí vedle rušné Husitské ulice modrý stánek. Kolem prochází herec v převleku surrealistické žirafy, jeho kolega s vizáží vodníka a šaška v jednom recituje "senátorskou báseň". Oslavuje Petra Duchoně, kandidáta ODS do Senátu v Brně-městě. "Je čas pro Petra, senátora," ozývá se z reproduktoru. Poblíž stojí jen čerstvá matka s kočárkem a na přechodu čekající cyklista. "I když jsme spolu na ulici, zůstává mezi politiky a lidmi příkop, s tím se nic nedá dělat," komentuje situaci téměř dvoumetrový europoslanec.

Senát bere jako prestižní metu, prý jde o vrchol politické kariéry, pokud tedy nepočítá ministerské posty. "Senátoři na rozdíl od poslanců řeší jen to podstatné," hodnotí horní komoru parlamentu, kterou považují dvě třetiny Čechů za zbytečnou.

Duchoň, ač už více než čtyři roky pendluje mezi Brnem a Bruselem, má v moravské metropoli dobrou pozici: šest let, až do roku 2004, město vedl jako primátor. Z té doby jej provází pověst pracovitého, byť lehce škrobeného politika. Před letošními volbami se ale o jeho působení na radnici objevilo i něco jiného: televize Nova v září odvysílala nahrávku mezi senátorem ODS Vlastimilem Sehnalem a vlivným brněným podnikatelem Přemyslem Veselým, kterak se baví o "desátcích" pro ODS výměnou za městské zakázky. Inkriminovaný rozhovor se týkal let 2003 a 2004, tedy závěru Duchoňova šéfování magistrátu.

"Tato kampaň je tvrdší, než byly ty minulé," komentuje vytažení několik let staré nahrávky Duchoň a dodává, že lidé jsou beztak českou politikou zhnuseni. On prý ale přináší zkušenosti z Evropy. "Když se stanu senátorem, rád bych se pak vrátil na brněnskou radnici," dodává.

Senátor na více židlích

ODS nemůže kvůli kauze, která poškozuje především jejího kandidáta na hejtmana Milana Venclíka, vystát hlavně Duchoňova soupeře Jiřího Zlatušku. Stávající brněnský senátor totiž nahrávku měl v předstihu k dispozici a přehrál ji kolegům na radnici. "Médiím jsem ji ale nedal já," brání se bývalý rektor Masarykovy univerzity.

Zlatuška, jemuž do politiky pomohly kromě akademického renomé také sliby, že zatočí s korupcí, právě finišuje se svou kontaktní kampaní. S pomocí Milana Hamerského, šéfa strany LiRA, za niž oficiálně Zlatuška kandiduje, rozdává po Brně své noviny. "Nikoho politika moc nezajímá, všichni jsou spokojení," říká sarkasticky Hamerský.

Zlomek prostředků, které jeho strana může do podpory Zlatušky investovat, dávají tušit, že senátor moc šancí nemá. Stojí proti němu také zhoršená image - profesor totiž za léta v politice získal pověst člověka, jemuž není proti mysli sedět na mnoha židlích najednou, kromě Senátu nadále působí na Masarykově univerzitě jako děkan fakulty informatiky, pracuje i jako radní na brněnském magistrátu a Brno zastupuje také v několika společnostech.

ČSSD vsází na profesora

Zlatuška přitom není jediným kandidátem v Brně, který má bohaté vysokoškolské zkušenosti. Důvěry lidí v lékaře a vědce se rozhodla zužitkovat také sociální demokracie, která nasadila bývalého šéfa místní úrazovky Miloše Janečka.

"Předvolební kampaň je pro mě opravdu intenzivní zkušenost," směje se traumatolog. Opodál postává s hloučkem lidí poslanec Vítězslav Jandák, který jej přijel podpořit.

"Pro mě jsou jenom dobrý lidi a špatný lidi," vysvětluje Jandák své životní postoje hloučku posluchačů. Janeček tolik bodrosti jako bývalý herec nevyzařuje, přesto by mohl favorita voleb Petra Duchoně pořádně potrápit.

"Já do politiky chci jít, abych mohl dělat něco se zdravotnictvím, vládní reformy jsou strašné," opakuje osmapadesátiletý profesor sociálnědemokratickou předvolební mantru.
Mezitím k oranžovému karavanu přichází skupinka zvědavců. Když se dozvídají, že mohou dostat prezervativ s logem ČSSD, neváhají. "A neprasknou?" táží se.
Janeček to pozoruje s pobaveným výrazem: "Politika holt nikoho moc nezajímá. Ale já to zkusím."

VOLEBNÍ OBVOD brno-město
- Dosavadním senátorem za Brno-město je profesor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška
- Poprvé byl do Senátu zvolen v roce 2002 za Liberální reformní stranu (LiRA).
- Letos zde kandidují: Jiří Zlatuška (LiRA); poslanec Evropského parlamentu Petr Duchoň (ODS); vysokoškolský učitel Daniel Borecký (KSČM), lékař Miloš Janeček (ČSSD); brněnská místostarostka Eliška Kovářová (SNK-ED); vysokoškolský profesor Zdeněk Kolíbal (KDU-ČSL)