Volby Home English

Ráth má budoucnost před sebou

13. 1. 2009 - ln

Skončený rok 2008 dal vyniknout několika ostrým hochům z Paroubkova týmu. Pro některé může být regionální úspěch vyústěním kariéry (Palas, moravskoslezký hejtman), pro jiné nastartováním (Zimola, jihočeský hejtman). Hejtman David Ráth dosáhl výrazný úspěch v krajských volbách i povolebních vyjednáváních zaručujících mu poklidné čtyřleté vládnutí z Prahy (sídlo hejtmanství) Středočeskému kraji. Na rozdíl od většiny oranžových hejtmanů má všechny předpoklady dále politicky posilovat.

K dispozici má zázemí významné exekutivní funkce se silným rozpočtem a administrativním zázemím. Podržením postu poslance si zachoval významnou tribunu, kde může hrát „bitkaře“ proti Julínkovi i Topolánkovi. Jeho středočeský soupeř v ODS Petr Bendl nezmizel ze střelnice a na postu místopředsedy ODS (a možná i ministra dopravy) je dalším z cílů mediálně atraktivních ataků D.Rátha.

Pistolnický styl vystupování působí odpudivě na útlocitné povahy a jistě i část voličů od ČSSD odrazuje. Pravděpodobně však jen velmi malou a především ty, kteří by ČSSD stejně nevolili. Veřejnost vyškolená nápadně fyzicky podobným doktorem Sládkem a nápadně názorově a rétoricky podobným Milošem Zemanem snese mnohé. Zvláště když hejtman Ráth působí přes přehnanost vystupování, chce se říci bohužel, důvěryhodně v obsahu většiny svých vyjádření.

Kam až hejtman vystoupá

Chce někdo soudný tvrdit, že privatizace nemocnic ve středních Čechách nebyla přihrávkou z ODS kamarádům? Poplatky u lékaře nejsou žádnou reformou, ale pouze levicově-regulačním krokem ke snížení poptávky po zdravotnických službách. Topolánkova vláda vznikla podivně, dlouhou dobu je v rozkladu, nekompetentní a bez legitimity rozhodovat zásadnější věci.

Mnohaletý předseda poslanců ČSSD, pravá ruka Paroubka, dnes jihomoravský hejtman Hašek, uzavřel překvapivě krajskou koalici s ODS. David Ráth nejenže dodržel závazek nespolupracovat s ODS, ale udržel si i odstup od KSČM. To mu dává do budoucna velký prostor pro realizaci své vlastní politiky. Ta je někdy v souladu s politikou ČSSD a někdy je pouze „píár“ akcí D.Rátha.

To je hlavní velká slabina středočeského hejtmana, solitérství a nerespektování fungování institucí. Neustále překvapuje svoje kolegy návrhy, které napřed přednese v médiích a teprve pak o nich informuje na patřičných úrovních matky strany. Vlivní stranící v ČSSD už mnohokrát prokázali, že když chtějí někoho odstavit, tak se s tím nepárají. Nejen expremiéři Zeman, Gross a Špidla by mohli barvitě vyprávět, zameteno bylo nedávno s lídrem krajské kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji Foldynou.

David Ráth funkcí hejtmana nekončí, dál bude okupovat prostor v médiích provokacemi a budovat si zázemí pro nástup do ministerské funkce. Možná, že jednou vystoupá až na post premiéra.

Autor, politolog, je ředitelem Institutu K.H.Borovského
hodnocenní bazarů od zákazníků, recenze autobazarů, hodnocení autobazarů, zkušenosti s autobazary|zkušenosti barazy, zkušenosti s autobazary, bazary zkušenosti