Volby Home English

Ráth má budoucnost před sebou

13. 1. 2009 - ln

Skončený rok 2008 dal vyniknout několika ostrým hochům z Paroubkova týmu. Pro některé může být regionální úspěch vyústěním kariéry (Palas, moravskoslezký hejtman), pro jiné nastartováním (Zimola, jihočeský hejtman). Hejtman David Ráth dosáhl výrazný úspěch v krajských volbách i povolebních vyjednáváních zaručujících mu poklidné čtyřleté vládnutí z Prahy (sídlo hejtmanství) Středočeskému kraji. Na rozdíl od většiny oranžových hejtmanů má všechny předpoklady dále politicky posilovat.

K dispozici má zázemí významné exekutivní funkce se silným rozpočtem a administrativním zázemím. Podržením postu poslance si zachoval významnou tribunu, kde může hrát „bitkaře“ proti Julínkovi i Topolánkovi. Jeho středočeský soupeř v ODS Petr Bendl nezmizel ze střelnice a na postu místopředsedy ODS (a možná i ministra dopravy) je dalším z cílů mediálně atraktivních ataků D.Rátha.

Pistolnický styl vystupování působí odpudivě na útlocitné povahy a jistě i část voličů od ČSSD odrazuje. Pravděpodobně však jen velmi malou a především ty, kteří by ČSSD stejně nevolili. Veřejnost vyškolená nápadně fyzicky podobným doktorem Sládkem a nápadně názorově a rétoricky podobným Milošem Zemanem snese mnohé. Zvláště když hejtman Ráth působí přes přehnanost vystupování, chce se říci bohužel, důvěryhodně v obsahu většiny svých vyjádření.

Kam až hejtman vystoupá

Chce někdo soudný tvrdit, že privatizace nemocnic ve středních Čechách nebyla přihrávkou z ODS kamarádům? Poplatky u lékaře nejsou žádnou reformou, ale pouze levicově-regulačním krokem ke snížení poptávky po zdravotnických službách. Topolánkova vláda vznikla podivně, dlouhou dobu je v rozkladu, nekompetentní a bez legitimity rozhodovat zásadnější věci.

Mnohaletý předseda poslanců ČSSD, pravá ruka Paroubka, dnes jihomoravský hejtman Hašek, uzavřel překvapivě krajskou koalici s ODS. David Ráth nejenže dodržel závazek nespolupracovat s ODS, ale udržel si i odstup od KSČM. To mu dává do budoucna velký prostor pro realizaci své vlastní politiky. Ta je někdy v souladu s politikou ČSSD a někdy je pouze „píár“ akcí D.Rátha.

To je hlavní velká slabina středočeského hejtmana, solitérství a nerespektování fungování institucí. Neustále překvapuje svoje kolegy návrhy, které napřed přednese v médiích a teprve pak o nich informuje na patřičných úrovních matky strany. Vlivní stranící v ČSSD už mnohokrát prokázali, že když chtějí někoho odstavit, tak se s tím nepárají. Nejen expremiéři Zeman, Gross a Špidla by mohli barvitě vyprávět, zameteno bylo nedávno s lídrem krajské kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji Foldynou.

David Ráth funkcí hejtmana nekončí, dál bude okupovat prostor v médiích provokacemi a budovat si zázemí pro nástup do ministerské funkce. Možná, že jednou vystoupá až na post premiéra.

Autor, politolog, je ředitelem Institutu K.H.Borovského