Volby Home English

SRN: Liberálové z FDP 18%

13. 2. 2009 - noviny

(převzato z e15) Může se zdát překvapivé, že z krize dokázala více než levice vytěžit zcela nevídaným způsobem „neoliberální“ FDP.
Střední vrstva v neklidných časech nechce experimentovat se systémovými změnami. Po svých zvolených zástupcích požaduje záchranu systémů stávajících, krizí zasažených.
A v tomto mají důvěru Němců právě liberálové. Vděčí za to pozoruhodné změně partajní image, již prodělali v posledních šesti letech. Ještě v roce 2002 od „provokatérské“ FDP její voličstvo neočekávalo žádné státnické vystupování. Strana se ale před spolkovými volbami v roce 2005 dokázala zkonsolidovat, vytyčila jednoduchý liberální program a po volbách odolala nabídkám ministerských křesel v nelogických koalicích. Tím posílila svou důvěryhodnost. Změnu prodělal i předseda Westerwelle.
Z politického nonkonformisty se v myslích voličů stala pevná skála v bouři. 18% preferencí je pro FDP historickým maximem. O stabilní podpoře však nemůže být řeč. Nárůst popularity možná vypovídá jen o krizi v CDU.